Ministerstvo hospodárstva podalo žalobu na súčasného majiteľa bytov spoločnosť Tatrabyt, a.s., a na mesto Bánovce nad Bebravou. Rezort žiadal vrátenie bytových domov v Bánovciach nad Bebravou, ktoré v roku 1991 získala v privatizácii bývalej bánovskej Tatry firma Tatra Sipox podnikateľa Jozefa Majského. Zároveň žiadal zrušiť Rozhodnutia a opisy rozhodnutí o pridelení súpisných čísel na predmetné bytové domy, ktoré vydalo v roku 1994 mesto Bánovce nad Bebravou a na základe ktorých sa tento majetok zapísal v roku 1995 na list vlastníctva firmy Tatra Sipox. Podľa žaloby boli súpisné čísla pridelené inému ako vlastníkovi, ďalej sa v nej uvádza, že pri privatizácii štátnych podnikov nebolo zvykom privatizovať aj podnikové byty, ktoré sa mali prevádzať na obce a mestá.
Na rozhodnutie súdu čakalo v pojednávacej miestnosti asi 200 obyvateľov tatrováckych bytov, ktorí prišli do Trenčína na štyroch autobusoch. Verdikt sudkyne Patrície Kepeňovej prijali prítomní s hlasným nesúhlasom, ozývali sa výkriky „hanba“ či „obesiť“. Sudkyňa vo svojom ústnom odôvodnení uviedla, že z privatizácie nebol vyňatý žiaden majetok, teda ani byty. Zároveň zdôraznila, že privatizačný projekt nebol urobený správne a štát pochybil, ale súd nemôže zasahovať do privatizácie. K žiadosti zrušiť rozhodnutie o pridelení súpisných čísel uviedla, že nie je k tomu oprávnená.
Ako nám povedala Elena Igazová, predsedníčka Združenia bývalých tatrováckych bytov, ktoré háji záujmy viac ako 600 nájomníkov, s takýmto rozsudkom nepočítali: „Boli sme presvedčení o našej pravde. Verdikt súdu sme prijali s nevôľou. Sme sklamaní a nahnevaní. Byty patria nám a nie Majskému. My v nich bývame už 35 rokov a on ich „sprivatizoval“ až v roku 1991. Kto má na ne väčšie právo? Podľa môjho názoru sa sudkyňa nevysporiadala ani s otázkou privatizácie, ani s otázkou vydaných rozhodnutí o pridelení súpisných čísel, ani s otázkou následného odpredaja týchto bytov nájomníkom. Rozhodnutie odôvodnila svojím vedomím a svedomím. Niet sa čo čudovať, že si o tom občania myslia svoje, a automaticky sa tlačí otázka o manipulácii a korupcii celého sporu a pošuškáva sa aj o politickom pozadí“.
Hneď po súde sa zišli rozhorčení nájomníci pred Mestským úradom v Bánovciach nad Bebravou, kde sa stretli s primátorom Stanislavom Šikom a zástupcom primátora Ľubošom Ševčíkom, od ktorých žiadali odpovede na otázky, čo mesto mieni urobiť ďalej a ako konkrétne bude nájomníkov v tejto veci podporovať. „Slúži ku cti obom predstaviteľom mesta, že mali odvahu prísť medzi nás a že v miestami dosť prudkej emotívnej a hlučnej diskusii odpovedali na všetky naše otázky. A mnohé z nich vôbec neboli príjemné. Nezhodli sme sa vo všetkom. Vidíme veľké rezervy v konaní mesta a ani po tejto výmene názorov si našu dôveru nezískali. Tú môžu získať predovšetkým svojimi činmi a nie len rečami a planými sľubmi. Ja osobne vidím veľký prínos v ich ústretovosti aj v tom, že majú vôľu pomôcť, len im ruky zväzujú predsudky z minulosti, povinnosť obhajovať kroky svojho predchodcu a podvedome ho chrániť. Verím však, že nájdeme spoločný konsenzus a východisko,“ zdôraznila Igazová.
Združenie nájomníkov sa už po súde a stretnutí so zástupcami mesta dohodlo na ďalšom postupe. Na mestskom zastupiteľstve predložilo prostredníctvom svojej poslankyne návrhy na riešenie sociálnej a bytovej politiky v meste. V stredu 21. februára sa konalo na Mestskom úrade v Bánovciach nad Bebravou rokovanie za prítomnosti vyslaných pracovníkov a právnych expertov z Úradu vlády SR, na ktorom sa zúčastnila aj predsedkyňa združenia spolu s generálnym riaditeľom sekcie a právničkou Ministerstva hospodárstva SR. Nasledujúci deň sa konalo aj zasadnutie výboru Združenia nájomníkov bývalých tatrováckych bytov, kde sa dohodli na ďalšom postupe.
Ministerstvo hospodárstva SR sa voči rozsudku okresného súdu odvolá a prípad bude riešiť Krajský súd v Trenčíne.