Zložením poslaneckého sľubu Jozefa Igaza a Petra Bulíka, ktorí neboli prítomní na prvom zasadnutí, sa začalo druhé zasadnutie mestského zastupiteľstva. V súvislosti s rozhodnutím okresného súdu, ktorý deň pred zastupiteľstvom zamietol žalobu Ministerstva hospodárstva SR vo veci „tatrováckych bytov“, vystúpila v úvode poslankyňa Kaláčová s návrhom, aby bol do programu rokovania zahrnutý aj návrh na riešenie sociálnej a bytovej politiky v meste. Poslanci odsúhlasili zaradiť návrh do bodu Organizačné záležitosti.
Bez väčších pripomienok poslanci zobrali na vedomie Informatívnu správu o aktualizácii územného plánu mesta ako aj Informatívnu správu o výsledkoch činností v oblasti aktivačných prác v roku 2006 a perspektívach projektu na nasledujúce obdobie.
Prvú väčšiu diskusiu si vyžiadalo prerokovanie Návrhu rozdelenia transferov fyzickým a právnickým osobám na rok 2007, v súvislosti s ktorým sa odsúhlasovalo aj zloženie komisií zriadených mestským zastupiteľstvom. Hlasovaním umožnili poslanci vystúpiť k bodu transferov aj predsedovi Karate klubu Trend Petrovi Bežákovi. „Nie je mi jasné, akým spôsobom sa prerozdeľujú transfery, keď nie na základe dosiahnutých výsledkov činnosti klubu,“ povedal Bežák, ktorý narážal na to, že klub sa pod jeho vedením rozrástol o ďalších členov a dosiahol výborné úspechy doma aj v zahraničí, napriek tomu však nemajú byť na jeho aktivity v roku 2007 vyhradené žiadne financie z transferov. Na jeho vystúpenie reagovali viacerí poslanci, ktorí zdôraznili predovšetkým potrebu prehodnotiť hodnotovú orientácii pri zvažovaní projektov na tranfery. Poslanec Patorek navrhol, aby sa zvážila aj možnosť navýšenia transferových položiek o 100-tisíc korún. Primátor Turčan sa však vyjadril, aby sa ešte počkalo do apríla, kedy bude známy konečný účet mesta. Poslanci schválili rozdelenie transferov s úpravou, podľa ktorej bude Karate klubu Trend poskytnutá z rezervy Komisie pre mládež a telesnú kultúru finančná čiastka vo výške 19-tisíc korún z položky transferov na jednotlivé akcie.
Poslanci ďalej zobrali na vedomie niekoľko ďalších dokumentov, medzi ktorými bola aj Informatívna správa o úrovni zabezpečovania verejného poriadku zo strany mestskej polície v súčinnosti s PZ a SBS, pričom sa zastupiteľstvo zhodlo na zvýšení počtu policajtov vo výkone služby o dvoch.
Novú komisiu neodsúhlasili
Najbúrlivejšia debata sa rozpútala pri prejednávaní organizačných záležitosti, keď vystúpila poslankyňa Kaláčová s avizovaným návrhom. Vo svojom návrhu požadovala zriadenie komisie pri mestskom zastupiteľstve, ktorá sa bude zaoberať čisto problematikou „tatrováckych bytov“, a tiež žiadala zaslať v mene mesta podpornú petíciu na odloženie termínu zrušenia regulácie cien nájomného v bytoch predsedovi vlády SR a predsedovi NR SR. Zároveň navrhla vyčleniť z rozpočtu mesta finančné prostriedky na poskytovanie príplatkov na bývanie sociálne slabších skupín obyvateľov - nájomníkov tatrováckych bytov. Primátor Šiko však v následnej diskusii podotkol, že vyčleniť prostriedky z rozpočtu mesta nie je v súčasnosti možné, pretože by išlo o narušenie finančnej disciplíny mesta, a to nemôže pripustiť finančné zvýhodňovanie istej skupiny obyvateľstva pred inou.
K návrhu poslankyne sa vyjadril aj poslanec Šagát: „Ja nie som proti novej komisii, naopak, týmto ľuďom fandím. Ale myslím si, že komisia by si mala najskôr stanoviť presné obsahové zameranie a čo vlastne bude jej náplňou. Najskôr by sa jej založením mala zaoberať mestská rada a potom následne mestské zastupiteľstvo.
“K jeho názoru sa priklonil aj poslanec Patorek, ktorý považuje celú záležitosť za „šitú horúcou ihlou“. „ Ak ešte raz budem počuť z vašej strany, pani poslankyňa Kaláčová, že mesto je vinné za tatrovácke byty, tak poslancov tak nahuckám, že nebudú o tom hlasovať,“ dodal emotívne Patorek vo svojom vystúpení. O slovo sa opäť prihlásila poslankyňa Kaláčová, ktorá sa poslancom ospravedlnila za to, že materiály ohľadom návrhu nedostali poslanci skôr, ale čakalo sa na rozhodnutie súdu, ktorý bol deň pred zastupiteľstvom. Zároveň zdôraznila, že komisia chce byť prítomná na rokovaniach mestskej rady a zastupiteľstva iba pri riešení otázky tatrováckych bytov. „Sú to občania tohto mesta a my musíme zvážiť, ako im pomôcť,“ reagoval primátor Šiko a pripomenul poslancom, že v kompetencii zastupiteľstva je schváliť novú komisiu na prebiehajúcom zasadnutí a navrhol aj jej zloženie doplnené o zástupcov všetkých politických strán v meste ako aj o právnika. Ďalej zdôraznil, že ak sa komisia neschváli na tomto zastupiteľstve, bude sa ňou zaoberať nasledujúce zasadnutie mestskej rady a to začiatok činnosti komisie len oddiali. Opäť sa však ozvali poslanci, ktorí nástojili na tom, aby bola najskôr presne stanovená náplň činností tejto komisie.
Priestor na vyjadrenie dostala aj predsedkyňa Združenia nájomníkov bývalých tatrováckych bytov Elena Igazová, ktorá ešte raz zhrnula poslancom, čo od mesta požadujú, a ubezpečila ich, že komisia sa bude venovať čisto záležitosti tatrováckych bytov. Ani jej vystúpenie, ktoré podporil aj primátor Šiko, však väčšinu poslancov nepresvedčilo a tento nekonečný kolotoč ukončil poslanec Libič, ktorý navrhol stiahnuť návrh z rokovania, čo nadpolovičná väčšina poslancov hlasovaním schválila. „Všetci tu rozprávate, ako chcete týmto ľuďom pomôcť, ale keď máte možnosť niečo preto urobiť, neurobíte nič. Je mi to ľúto,“ dodal na margo tejto záležitosti primátor Šiko.
Poslanci sa po stiahnutí návrhu ešte vrátili k petícii a odsúhlasili návrh, aby bola v mene mesta Bánovce nad Bebravou zaslaná podporná petícia na odloženie termínu zrušenia regulácie cien nájomného bytov predsedovi Vlády SR a predsedovi NR SR.
Informácie o ďalších záležitostiach, ktoré boli prerokované na druhom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Bánovciach nad Bebravou, prinesieme v budúcom čísle nášho týždenníka.