Riadny kurz v autoškole trvá dva a pol mesiaca. Kedysi zákon povoľoval tzv. rýchlokurz, prípadne diaľkový kurz, no dnes je už všetko inak – kto chce mať vodičák, musí si odsedieť teoretické prednášky a odjazdiť povinné jazdy iba v riadnej forme kurzu. „Na získanie vodičského oprávnenia sa nám hlásia do kurzov ľudia rôznych vekových kategórií. Pred dvomi mesiacmi sme tu mali 62-ročného pána. Síce urobil až na druhýkrát, ale nakoniec všetko zvládol,“ hovorí majiteľ autoškoly Pavel Zajac, ktorý zamestnáva piatich inštruktorov a účastníci kurzu jazdia na dvoch autách.
Keď sme vkročili do vyučovacej miestnosti, práve žiaci písali testy, čiže prvú časť skúšok. Dozor mali nad nimi dvaja policajti – skúšobní komisári. „Najskôr musia zvládnuť testy minimálne na 50 bodov, pokiaľ žiadajú o skupinu „B“. Až keď ich úspešne napíšu, postupujú do druhého kola – praktická jazda v mestskej premávke. Treťou časťou skúšky je náuka o konštrukcii motorového vozidla. Kto náhodou test nenapíše, v ten deň už ďalej v skúškach nepokračuje a najskôr môže prísť na opravné skúšky na ôsmy deň. V minulosti to bolo tak, že aj keď niekto nenapísal test, mohol si urobiť v ten deň praktickú jazdu i konštrukciu. Nikde nie je stanovený maximálne možný počet opravných skúšok, ale žiak musí ukončiť kurz v dobe do jedného roka od dátumu začatia, inak mu prepadá a musí si ho nanovo platiť, aj celý absolvovať,“ tvrdí P. Zajac.
Rekordéra, čo sa týka opakovania testu, majú jedného mladíka, ktorý ho už písal jedenásťkrát a stále bez úspechu. Aj počas našej návštevy si jedna slečna prišla napísať test po ôsmykrát a znova pohorela. Okrem nej nenapísali testy ďalší piati a v ten deň sa pre nich sen o získaní vodičáku na istý čas rozplynul. „Samozrejme, že počas skúšok sa pod neúspech niektorých môže podpísať i tréma, ale kto sa priebežne pripravuje, nie je dôvod, aby ich nezvládol,“ konštatuje P. Zajac.
Spýtali sme sa i účastníkov kurzu, z ktorej časti skúšok majú väčšie obavy. Jediný mladík medzi ženami si sťažoval na konštrukciu, ženy sa zasa priznali, že by nedbali, keby to niekto odjazdil za ne. „Každý, kto príde na skúšky v autoškole, si ten vodičák musí zaslúžiť, ale veľa ľudí to vníma inak - zaplatil som si, tak ho dostanem, ale to je mylná predstava,“ vyjadril sa skúšajúci policajt Róbert Manduch, ktorý pri skúšaní kladie dôraz najmä na to, aby žiaci jazdili bezpečne. „Nemôžem tolerovať napríklad jazdu v protismere, alebo keď niekto zabudne dať znamenie o zmene smeru jazdy, prejde do iného jazdného pruhu a ohrozí tak ostatných účastníkov cestnej premávky.“ Novinkou je aj imidž policajtov počas skúšok - aby z nich nemali žiaci stres, na skúšky chodia v civile.
Inštruktori si pri nás zaspomínali i na rôzne situácie, ktoré zažili počas skúšobných jázd či skúšok. Ani ich vozidlá neobišli kolízie s inými motorovými účastníkmi cestnej premávky, no ženy popierali, že by ich počas jázd chytali páni za kolená – „Nie, máme vychovaných žiakov,“ dodali so smiechom.Preto ak vás skúšky v autoškole ešte len čakajú, nepodceňujte prípravu na ne. Policajti vám veľké zaváhania veru neodpustia – aj keď ste si za kurz zaplatili. A ešte odkaz inštruktorov autoškoly tým, ktorí nerešpektujú pravidlá cestnej premávky – „Auto je zbraň a kto sa nenaučí rešpektovať križovatky a dopravné značenia, nemá na ceste čo hľadať.“
Autor: mm