Topoľčianske mestské zastupiteľstvo malo pred sebou do štyridsať bodov organizačných opatrení, ktorými sa muselo „prelúskať“. Najskôr všetko nasvedčovalo tomu, že to nebude až taký problém, no nakoniec sa niekoľko zádrheľov predsa len našlo.
O chladničkách i kúpalisku
Prvá väčšia diskusia nastala pri schvaľovaní žiadostí Slovenského zväzu telesne postihnutých a BK Domov Topoľčany – basketbalového oddielu o poskytnutie finančných príspevkov. V prvom prípade išlo o 15 000 Sk z Fondu poslancov a v druhom 25 000 Sk zo spomínaného fondu a 15 000 Sk z položky „ostatné kluby – dotácia na činnosť – šport“. Padli totiž upozornenia, že Fond poslancov nie je bezodný, preto treba rozdeľovať peniaze trochu pomalším tempom. Na túto skutočnosť ako prvý upozornil poslanec Peter Žembera. „Máme ešte len máj a už je čerpanie z fondu dosť vysoké...,“ poznamenal. Vedúci ekonomického oddelenia Ľuboš Štrba dal tejto informácii číselnú podobu – vo fonde bolo k dispozícii 320 000 korún a vyčerpaných je 150 000. Oba návrhy však nakoniec prešli.
Diskusiu rozpútali i vonkajšie chladničky, o umiestnenie ktorých žiadala zastupiteľstvo firma Coca-Cola. Komisie (výstavby, ÚP a dopravy, ekonomická a podnikateľských činností) žiadosť doporučili neschváliť, no poslanca Branislava Goču zaujímal dôvod tohto zamietavého stanoviska. „Prečo je to zamietnuté? Veď vonkajšie chladničky nájdete aj v iných mestách?“ Odpoveď dostal od Júliusa Krajčíka – „Nemáme nič proti občerstveniu v meste, no išlo skôr o umiestnenie chladničiek. Tie boli sústredené v centre mesta. Preto sme to v komisii výstavby neodsúhlasili a prikláňame sa k inému typu občerstvenia - napríklad formou terás.“ V praxi to znamená, že vonkajšie chladničky dostali zatiaľ v Topoľčanoch stop. Poslanci schvaľovali tiež návrh vstupného a prevádzkovej doby na Letnom kúpalisku v Topoľčanoch pre tohtoročnú sezónu a to sa rovnako nezaobišlo bez výmeny názorov. Ako prvý prišiel s doplňujúcim návrhom Jozef Kotleba. Chcel presadiť, aby mali postihnuté deti z internátnej školy Pod Kalváriou vstup aj s dozorom zdarma, čo mu neprešlo. Zamietnutia sa dočkal aj návrh Petra Bačika, ktorý chcel upraviť (znížiť) ceny vstupného po 16. h a podobne dopadla aj Katarína Katonová, ktorá podala návrh, aby sa popoludňajší zlacnený vstup upravil zo 16. na 15. h. Keďže kúpalisko vykázalo za minulý rok stratu 1 760 000 korún, poslanci nakoniec predsa len odsúhlasili pôvodný návrh, čiže nebude sa hýbať ako s cenami, tak ani s prevádzkovou dobou.
Zámena budov bez odozvy
„Drahoty“ so zámenou budov robí Nitriansky samosprávny kraj (NSK), ktorý má vo vlastníctve budovu, kde je v nájomnom vzťahu ZUŠ L. Mokrého v Topoľčanoch. Mesto by ju chcelo vymeniť za vlastnú budovu, kde je zasa v nájomnom vzťahu Tribečské múzeum v Topoľčanoch, ktorého zriaďovateľom je NSK. K dohode zatiaľ nedošlo, i keď Mesto sa už prezentovalo s jedným návrhom - vymeniť budovy a doplatiť NSK čiastku 17 460 000 korún. V novej dôvodovej správe sú zakalkulované namiesto peňazí pozemky, čiže za ušetrených 17 mil. Sk sa plánuje výstavba kotolne pre ZUŠ, ktorá je prioritnou záležitosťou. „Súčasný stav nevyhovuje múzeu ani ZUŠ. VÚC sa správa k svojmu majetku macošsky – berie nájomné a nestará sa o stav budovy, ktorý je už havarijný, lebo dlhé roky tu nebola investovaná ani koruna,“ vyjadril svoj názor primátor Peter Baláž. Úsilie rokovať a dosiahnuť priaznivý obrat v prospech oboch strán prezentoval aj Pavol Goga, ktorý je zároveň i poslancom vo VÚC. „Predpokladám, že tento materiál príde aj na VÚC, kde sa ním budeme zaoberať na júnovom zasadnutí. Všetko je teraz otázkou vyjednávania, no návrh sme pripravení podporiť všetci poslanci, ktorí sme vo VÚC za náš okres,“ dodal Goga. Dôvodovú správu poslanci schválili, takže sa môže začať s prípravami návrhu konkrétneho znenia zámennej zmluvy.
Modlitbou na plesne!
... asi takto jednoducho sa dajú sformulovať slová znalca zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave Juraja Žilinského, ktorý mal za úlohu vypracovať znalecký posudok ohľadom plesnejúcich bytov na Ul. M. Benku (sídlisko Juh) v Topoľčanoch. Východisko z celej plesnejúcej situácie vidí nasledov-
ne – „Môj osobný názor je, že hlavným problémom je zabudovaná vlhkosť a tá sa dá odstrániť teplom a odvetraním, čiže sa musí vysušiť. Dúfajme, že nás čaká horúce leto, lebo teplé dni sa dajú využiť na vysušenie vlhkosti, a potom sa treba už iba modliť, že to klesne na priemerné hodnoty. Stavba zrejme musela byť otvorená, materiál nasiakol vlhkosťou a tá sa odtiaľ nevie dostať von. Dodávateľ so stavbou zaobchádzal ako zaobchádzal, ale okrúhle pečiatky sú na to, aby kompetentní vedeli posúdiť, kedy ich môžu a kedy nemôžu použiť. Ľudia musia vetrať, pretože v tomto prípade sa proces vysušenia vlhkosti predlžuje,“ skonštatoval Žilinský.
O ďalších záležitostiach, ktoré ešte odzneli na zastupiteľstve, vás budeme informovať v budúcom čísle.