Podľa hovorcu Slovenskej inšpekcie životného prostredia v Bratislave Michala Štefáneka inšpektori vykonali najskôr obhliadku vyústenia – objekt bývalého Agrostavu Topoľčany, pretože uhynuté ryby sa nachádzali iba na tomto úseku. „Zistili, že odtiaľ vytekala do vodného toku odpadová voda so silným chemických zápachom, ktorá vytvárala na hladine penu. Zároveň operatívne zisťovali základný kvalitatívny parameter vody – pH, ktorého výsledná hodnota sa pohybovala v rozpätí 10 – 11, to znamená, že vzorka mala alkalickú reakciu nezlučiteľnú so životom rýb a inej vodnej flóry a fauny. Prehliadkou areálu vysvitlo, že voda bola kontaminovaná nebezpečnou látkou, ktorá bola vyliata do vpustu dažďovej kanalizácie, následkom čoho uhynuli ryby v množstve približne 200 kg,“ vyjadril sa Štefánek. Výsledky podrobného rozboru vzorky vody odobratej z výustu kanalizácie do toku Chotina, ktorú analyzuje Slovenský vodohospodársky podnik, však zatiaľ nie sú známe. „Rozborom vzorky nebezpečnej látky odobratej zo šachty dažďovej kanalizácie v areáli bývalého Agrostavu Topoľčany, ktorá bola odoslaná na identifikáciu do Kontrolného chemického laboratória CO v Nitre, vyplynulo, že ide o polyethylén-glykol-dodecyl-éter a etanol – látky nebezpečné pre životné prostredie, ktoré sa v priemysle používajú ako súčasť nemrznúcich zmesí v stavebníctve. Inšpektori z vysunutého pracoviska odboru inšpekcie ochrany vôd v Nitre konštatovali, že nedovoleným zaobchádzaním s nebezpečnými látkami a ich následným únikom dažďovou kanalizáciou do vodného toku Chotina došlo k porušeniu ustanovení vodného zákona a prípad kvalifikovali ako mimoriadne zhoršenie vôd. Zároveň zistili, že kontrolovaný subjekt vypúšťa vody z povrchového odtoku do toku Chotina bez povolenia orgánu štátnej vodnej správy. Na základe týchto zistení začnú voči pôvodcovi mimoriadneho zhoršenia vôd správne konanie o uložení pokuty,“ dodáva hovorca.
Úhyn rýb spozoroval 7. mája krátko pred piatou hodinou popoludní jeden z členov Slovenského rybárskeho zväzu v Topoľčanoch a okamžite o ňom informoval Okresné riaditeľstvo PZ v Topoľčanoch a na miesto zakrátko prišli aj inšpektori z vysunutého pracoviska odboru inšpekcie ochrany vôd v Nitre. „Čakáme na výsledok vyšetrovania, ktorý zatiaľ nie je známy, preto si nemôžeme dovoliť niekoho upodozrievať. No je to otrasné, že niekto otrávil rieku, ekológiu, biotop na úseku cca
2 700 m. Vo vode boli väčšinou vysadené jalce a podustvy severné. Uhynuté ryby sme zbierali do vriec, ale bolo ich veľa. Niektoré zmietlo do rieky Nitry. Boli medzi nimi veľké kusy i menšie rybky,“ povedal nám Ladislav Cigáň zo Slovenského rybárskeho zväzu v Topoľčanoch.
Zostáva teda počkať si ešte na výsledky podrobného rozboru vzorky vody od Slovenského vodohospodárskeho podniku a potom sa prípadu zrejme chopia orgány činné v trestnom konaní.