Do predajne a servisnej opravovne mobilných telefónov A-Z Mobil na Škultétyho ulici v Topoľčanoch sme prišli zistiť, ako sa obyvatelia mesta starajú o svoje mobily. Vedúci predajne a opravovne Juraj Valný s dvoma kolegami sa ochotne podelili o skúsenosti s opravami mobilov. Keď si spomínali na všakovaké zdôvodnenia a vykrúcačky klientov s pokazenými mobilmi, často sa usmievali.
Najviac spoluobčanov nosí svojich miláčikov na opravu práve v letných dňoch. Prichádzajú z kúpalísk, záhradiek a ďalších rekreačných miest, kde im mobily spadli do vody. Zaujímavé sú tiež opravy mobilov, ktoré vypadli ich majiteľom pri návšteve WC rovno do vody v záchodových misách....V obidvoch prípadoch sú na príčine nepozornosť a plytké vačky na nohaviciach. Zákazníci si často vymýšľajú rôzne zdôvodnenia príčin porúch mobilov, z ktorých často kvapká v lepšom prípade len voda... Ako teda postupovať, keď mobil spadne do vody? Podľa kvalifikovaných odporúčaní prvoradou úlohou je vybrať z neho batériu a čím skôr ho priniesť do opravovne. V žiadnom prípade netreba skúšať zapnutím či je ešte prístroj funkčný, pretože môže „odísť“ displej. Neodporúča sa ani sušenie fénom či na radiátore, pretože takto nedôjde k jeho úplnému vysušeniu. Kto si nedá pozor, môže ho tým definitívne vyradiť z prevádzky alebo si predražiť opravu. Tí., ktorí majú vodu rovnako radi ako svoj mobil, si môžu kúpiť vodotesné puzdro, ktoré by nemalo prepustiť vodu. Na to, že voda a vodné pary ovplyvňujú funkčnosť i poruchovosť mobilov, by nemali zabúdať ani gazdinky v kuchyniach a kúpajúci sa v kúpeľniach. Ušetria tým financie a vyhnú sa opravám.
Jednou z najkurióznejších opráv bolo znovuzloženie rozbitého mobilu, ktorý vypadol spolu so svojím majiteľom zo zadného sedadla z idúcej škodovky v ostrej zákrute... Nemenej zaujímavou bola tiež oprava mobilu po vytiahnutí z bielej farby, do ktorej spadol pri maľovaní... S úsmevom na tvári vyprevadili z predajne aj rodinu, ktorá po týždni reklamovala vybitie mobilovej batérie. Našťastie v škatuľke, ktorú priniesli so sebou, mali ešte nevybalenú nabíjačku... Rozbité a poškodené mobily nosia opraviť tiež nervózni muži, ktorí ich často hodia o zem alebo o stenu... Poškodené mobily prinášajú tiež roztržití vodiči a vodičky, ktorí ich často vykladajú na kapoty osobných vozidiel a potom na ne zabudnú ... Pri opravách sa stretli aj s prístrojmi, ktorých ochranné kryty rozhrýzol pes, roztopil varič či poškodila horiaca mikrovlnka...
O tom, že niektorí zákazníci na svoje opravené mobily úmyselne či neúmyselne zabúdajú, svedčí množstvo opravených prístrojov rôznych značiek, ktoré doteraz skladujú. A ako si najlepšie zašanujete svojho mobilného miláčika? Chráňte ho pred vodou a nevystavujte extrémnym teplotám. Nenechávajte ho tiež v lete na slnku za sklom v aute a odkladajte ho na bezpečné miesto mimo dosahu maloletých detí. Na noc sa odporúča mobil vypnúť, čím predĺžite životnosť batérie.
Autor: krb