Napriek tomu, že včely mal aj jeho dedko, prepadol tejto práci až vďaka svokrovi Karolovi Piknovi. „Keď mal včely dedko, vedel som akurát, že sú to včely. Iné nič. Bál som sa aj uštipnutia.“ V čase, keď randil so svojou terajšou manželkou, mal svokor zdravotné problémy, nemal kto vytočiť med, postarať sa o včely, a tu sa zrodila myšlienka pomôcť mu.
Včelám treba dať robotu
Včely teraz veľmi usilovne pracujú. Práve kvitne, ba už odkvitá agát. „Včela potrebuje robotu, aby nevymýšľala – hovorí môj svokor,“ smeje sa Rastislav. Každý rok je iný, takže včelár by sa nemal riadiť iba podľa kalendára, ale podľa správania včiel.
„V nedeľu sme skončili s vytáčaním kvetového medu. Už nemáme čo do včelínov dať, minuli sme už všetky rámy aj medníky, taká dobrá je znáška. Čakáme na agát, lebo tento med by začal kysnúť, keby sa vytáčal ešte čerstvý plást, lebo obsahuje veľa vody. Včely musia odpariť vodu a zavíčkovať plásty – zalepiť, aby nevytekal med. Až potom ho zoberieme. Sú schopné doniesť veľké množstvo sladiny z agátu, ale nestíhajú ju spracovať. Nemajú ju už kde dávať. Znáška agátu bude trvať najdlhšie do soboty. Pri vysokých teplotách agát rýchlo odkvitá. Minulý rok to bolo naopak. Kvitol agát a bolo 13 stupňov, vtedy bolo veľa rojov, lebo včely sa neupracovali. Agát visel nad letáčom, ale včely nelietali, lebo včela nepôjde von do 17 stupňov, maximálne vyletí pre vodu.“
Tento rok teda vyzerá na med veľmi úrodný. Rasťo spoločne so svokrom Karolom Piknom ho predávajú. Sám nemá svoj obľúbený med. Agátový má viac vitamínov a bielkovín, tmavšie typy – ako takzvaný lesný alebo medovicový - zase viac minerálov. A na otázku aký med sa najviac predáva iba povie, že taký, čo momentálne nie je. Keď je veľa agátového, radšej by si zákazníci kúpili lesný...
Medom si osladí aj kávu. Vlastne, keď vypije kávu s cukrom, je to pre neho nezvyk. Napokon sme z neho vypáčili, že predsa len do kávy si radšej dáva kvetový med, pretože ten hneď „scukornatie“, ako vravia laici, lebo med necukornatie, ale kryštalizuje. Keď je tuhý ako kameň, lepšie sa naberie na lyžičku a aspoň nesteká, tvrdil. Niektorí ľudia však práve toto nemajú radi, pretože nerozumejú, že ide o prirodzený proces.
Veľká premávka
Pri úľoch je premávka včiel veľká, kto by nemal kuklu na hlave, ľahko by mohol prísť do stretu s včelou. „Včela sa nezaujíma o človeka, keď má znášku, len keby narazila omylom. Raz mi jedna pani tvrdila, že ju naháňal roj. Asi veľa pozerala Toma a Jerryho.“
Len na ruky používa nálev z bazy a octu. Bazový kvet je pritom asi jediný kvet, ktorý odpudzuje včely. Skúsenosti mu však hovoria aj to, že včely sú agresívnejšie, keď sú pri repke olejnej alebo zacítia vôňu, ktorá je pre ne príliš ostrá – napríklad obyčajný deodorant.