Parametre pozemku
Výber pozemku ovplyvňuje aj jeho veľkosť. Tá súvisí s našimi nárokmi na rozlohu domu, ale aj jeho zázemie. Požiadavka veľkej záhrady alebo bazéna či tenisového kurtu sa musí premietnuť do rozlohy pozemku. Pri tom treba myslieť aj na skutočnosť, že okolie domu musíme udržiavať. Čím viac zelene, tým viac času a peňazí nás bude stáť jej údržba.
Najmenšie parcely majú 300 až 400 m2 a sú určené najmä na radovú zástavbu. Ak chceme samostatne stojaci dom aj s určitým zázemím, orientujme sa na parcely s výmerou 400 až 800 m2. Náročnejší sa rozhodnú pre pozemky s rozlohou nad 800 m2. Najmä pri malom pozemku je dôležité uvedomiť si, že zo zákona ho nemôžeme zastavať celý. Dom musí byť od hranice pozemku vzdialený minimálne dva metre a od cesty aspoň tri metre. Vzdialenosť medzi dvoma samostatne stojacimi susednými objektmi musí byť minimálne sedem metrov (na rozdiel od radovej zástavby). Zabudnúť by sme nemali ani na orientáciu na svetové strany. Obytné miestnosti bývajú orientované tak, aby boli čo najviac presvetlené. Na severnej strane je vhodné mať miestnosti, ktoré nepotrebujú toľko svetla. Ani záhrade orientovanej na sever sa zrejme nebude veľmi dariť. Pri kúpe pozemku by sme mali zvážiť aj jeho sklon. Čím je svah prudší, tým je stavba náročnejšia a drahšia. Stavba na rovnom teréne sa zakladá najjednoduchšie.
Pozor treba dávať aj na podložie parcely. Pri skalnatom podloží alebo vysokej hladine spodnej vody je stavba v základoch náročnejšia. Horšie je, keď nás stúpajúca podzemná voda prekvapí zaplavovaním pivnice alebo presakovaním do spodnej stavby. Týka sa to však len niektorých oblastí, a ak nemáme zvyšné peniaze na geologický prieskum, niekedy sa stačí opýtať susedov. Neoplatí sa to však podceniť, pretože spodná voda môže spôsobiť problémy so statikou domu.
Inžinierske siete
Výber pozemku ovplyvňuje aj jeho vybavenie inžinierskymi sieťami, t. j. kanalizáciou, vodovodom, prípojkou zemného plynu, rozvodmi elektriny, pevnej telefónnej siete a káblovej televízie. Ak siete nesiahajú až k nášmu pozemku, musíme si dať urobiť vlastné prípojky, čo znamená väčšie investície.
Nezasieťovanie by sa však malo prejaviť v nižšej cene parcely. Sú aj prípady, keď v danej lokalite niektoré inžinierske siete vôbec nie sú vybudované. Ak nemáme kanalizáciu, dá sa situácia vyriešiť postavením žumpy alebo vlastnej čističky odpadových vôd. Kúpe pozemku musí teda predchádzať prieskum vybavenia spomínanými sieťami, prípadne zváženie našich finančných možností na ich dobudovanie. Ak inžinierske siete prechádzajú priamo pozemkom, môže to výstavbu úplne znemožniť, pretože sú predpísané minimálne vzdialeností stavby od jednotlivých druhov sietí.
Pozemok nie je len priestorom, na ktorom bude stáť náš dom. Je to miesto, kde budeme žiť, miesto
s väzbami na svoje okolie, ktoré zasahuje do nášho každodenného života. Preto je dôležité venovať výberu pozemku náležitú pozornosť. Život v perfektnom dome nám môže skomplikovať situovanie pozemku, na ktorom stojí.
Pri výbere pozemku nás ovplyvňuje množstvo faktorov – cena, lokalita, okolie, veľkosť pozemku, projekt domu, dopravná dostupnosť, občianska vybavenosť v blízkosti a mnohé ďalšie. Každý si kladie iné nároky a poradie ich uspokojenia a na základe toho sa pri kúpe rozhoduje.