Fasáda by mala nielen dobre vyzerať, ale hlavne plniť svoju najpodstatnejšiu úlohu – chrániť nosnú konštrukciu pred poveternostnými vplyvmi tak, aby mohla bez obmedzení a za akýchkoľvek okolností nerušene pracovať. Fasádu domu tvoria najčastejšie omietky, nátery a obklady.
Omietky a nátery
Na Slovensku sa v prevažnej miere, najmä na rodinné domy, používajú omietky a nátery. Dôvodom ich popularity je veľká variabilita štruktúr a farieb, jednoduché spracovanie a cenová prístupnosť. Značne využívanou výhodou je ich výborná priľnavosť – inými slovami schopnosť dostatočne tuho sa udržať nielen na murive alebo betóne, ale napríklad aj na zatepľovacích systémoch.
Ak má omietka plniť svoju funkciu, musí byť zdravá – praskliny alebo opadané časti by mohli znehodnotiť nielen zostávajúcu omietku, ale aj konštrukciu steny. Všetky vrstvy obvodovej steny vrátane omietok a náterov tvoria jeden celok, a preto musia spolupracovať. Veľmi dôležitá je paropriepustnosť steny, ktorá je zaručená len pri paropriepustnosti všetkých vrstiev. Ak dáme na takúto stenu paronepriepustný náter alebo omietku, bude pod jeho povrchom kondenzovať vodná para, ktorá môže v konečnom dôsledku i poškodiť konštrukciu.
Disperzné omietky
Disperzné omietky sú odolné proti mechanickému poškodeniu, poveternostným vplyvom, sú farebne stále. Ich nevýhodou je malá paropriepustnosť, i keď sa tento parameter inováciami stále zlepšuje.
Silikátové omietky
Silikátové omietky, naopak majú veľmi dobrú priepustnosť vodnej pary, sú odolné proti poškodeniu, v extrémnych podmienkach ich treba ešte hydrofobizovať. Vlastnosti silikónových omietok spájajú dobré vlastnosti disperzných a silikátových omietok. Sú umývateľné, priedušné a stálofarebné. Ich nevýhodou je vysoká cena.
Minerálne omietky
Minerálne omietky sa predávajú v sypkom stave, pred aplikáciou na minerálnu jadrovú omietku ich netreba penetrovať. Takéto omietky sa odporúča ešte dodatočne natrieť fasádnou farbou, ktorá zlepší vodoodpudivosť steny. Dnes je na slovenskom trhu veľké množstvo výrobcov a predajcov omietok a náterov. Orientovať sa medzi nimi nie je ľahké, najmä ak si uvedomíme, že namiesto pomoci, môžeme spôsobiť domu veľké trápenie. Nechajme si preto v odbornej firme poradiť, ktorá omietka sa hodí na ktorý povrch.
Fasádne farby
Rôznofarebnú fasádu najjednoduchšie vyriešia fasádne farby. Pretože nátery sú zvyčajne dobre vodoodpudivé, používajú sa aj ako povrchová úprava omietok. Rovnako ako omietku, ani náter nemožno použiť bez ohľadu na podklad. Rozdelenie farieb, podobne ako u omietok, nie je jednoznačné. Staršie typy sa nahrádzajú novými, neosvedčené sa prestávajú používať alebo sa im modifikáciou zlepšujú vlastnosti. Dá sa však povedať, že momentálne ponúka trh prevažne akrylátové (disperzné), silikónové, vápenné a silikátové farby.
Akrylátové farby
Akrylátové farby sa dajú umývať, sú odolné proti poveternostným vplyvom, neprepúšťajú vodu. Takisto sú do istej miery paropriepustné, avšak ich použitie nie je vhodné na zavlhnuté, prípadne čerstvo sanované objekty. Náterové hmoty tejto skupiny patria medzi najpredávanejšie. Možno aj preto, že i amatéri s nimi dosahujú veľmi dobré výsledky.
Silikónové farby majú zloženie, a tým aj vlastnosti veľmi podobné akrylátovým náterom, navyše sú pružné a dajú sa umývať a sú najmä paropriepustné. Hodia sa na všetky typy podkladov.
Vápenné farby
Vápenné farby sú dobre paropriepustné a hodia sa aj na vlhké omietky a povrchy s veľkým prestupom vodných pár z interiéru. Problémom u vápenných náterov býva dosiahnutie sýtych odtieňov a ich farebná stálosť.
Silikátové farby
Silikátové farby sú veľmi dobre paropriepustné a vytvrdzujú starú omietku. Možno ich nanášať iba na suché, vyzreté minerálne podklady.