Podľa vyjadrenia z Mestského úradu v Topoľčanoch sa azbest určite nachádza v mnohých budovách, no keďže ide o stavebný materiál, nedá sa presne určiť, kde. Na to sa prichádza až postupne, keď sa realizujú rôzne opravy či demontáže. Týmto spôsobom narazili aj na azbest v šachte výťahu v budove na Bernolákovej ulici. Keďže výťah prechádza úplnou rekonštrukciou, azbest odstránili. Ďalší výskyt nie je hlásený, no „čert nikdy nespí“.
Podľa informácií od Ľuboša Bošanského z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Topoľčanoch sa azbestom nazýva skupina vláknitých minerálov prírodne sa vyskytujúcich v zemskej kôre. Vo všeobecnosti nie sú azbestové minerály prchavé a sú chemicky stabilné. „Azbest je s ohľadom na svoje vlastnosti široko používaný ako tepelný a zvukový izolátor. Azbestocementové výrobky (najmä rúry, rovinné dosky a šablóny) predstavujú v súčasnosti asi 85 percent
spotreby azbestu. V konštrukciách budov sa môžu vyskytnúť dva základné druhy azbestových materiálov. Prvú skupinu tvoria krehké, drobivé materiály alebo viažuce azbestové vlákna použité formou striekaných izolácií, ako i tepelné izolácie rozvodov tepla a bojlerov. Pri poškodení týchto materiálov počas údržby, opráv a demolačných prác môžu byť azbestové vlákna uvoľňované do ovzdušia vo vysokých koncentráciách. Druhú skupinu tvoria hutné, tvrdé materiály, v ktorých sú azbestové vlákna pevne viazané a pri normálnom používaní nie sú z nich uvoľňované. Vlákna sa môžu uvoľňovať pri mechanických operáciách, ako je drvenie, pílenie, obrusovanie, alebo pri demoláciách. K uvoľňovaniu môže dôjsť aj vplyvom erózie, klimatických podmienok a starnutím,“ tvrdí Bošanský.
Demolácie závodov a zariadení kontaminovaných slaboviazanými azbestovými materiálmi, ako i odstraňovanie týchto materiálov z budov a zariadení, pri ktorých hrozí nebezpečenstvo uvoľňovania vlákien do ovzdušia, môžu vykonávať iba pracovníci s odbornou kvalifikáciou a so súhlasom príslušných štátnych orgánov. „Zamestnávateľ alebo objednávateľ týchto prác musí pred začiatkom demolácie požadovať predloženie plánu práce špecifikujúceho opatrenia na zabezpečenie všetkých potrebných spôsobov ochrany zdravia pracovníkov ako i spôsob odstránenia odpadu obsahujúceho azbest. Odpady musia byť starostlivo balené a odstraňované prednostne na určených skládkach.“
Expozícia chryzotilového azbestu v závislosti na dávke predstavuje riziko azbestózy, rakoviny pľúc a mezoteliómov. V súčasnosti sa vyskytuje azbest hlavne pri búracích prácach azbestocementových strešných krytín na hospodárskych objektoch.