Hneď prvým bodom v organizačných opatreniach bolo prerokovanie návrhu na vytvorenie komisie, ktorá bude riešiť podnet Krajskej prokuratúry Nitra ohľadne sťažnosti Ľubomíra Kmotorku. Poslanci vytvorili komisiu, ktorej členovia preveria, či bol postup mestského úradu v súvislosti s riešením problému s bývaním občana v súlade s príslušným všeobecne záväzným nariadením. Bezprostredne po jej ustanovení sa občan domáhal svojho vystúpenia. Pretože žiaden z poslancov nenavrhol, aby sa hlasovalo o jeho možnom vystúpení, k slovu sa dostal až v diskusii.
V úvode zasadnutia, ktoré viedol primátor mesta Peter Baláž, sa poslanci oboznámili s výročnými správami o hospodárení spol.
s. r. o. Toma Topoľčany a Vzdelávacej nadácie Ľ. Štúra za rok 2006. V ďalšej časti organizačných opatrení sa zaoberali žiadosťami občanov o kúpu pozemkov v katastrálnom území mesta. Všetkým nevyšli v ústrety, pretože cez niektoré pozemky budú umiestnené inžinierske siete, kanalizácia a pod. Odpredaj ďalších pozemkov schválili s vecným bremenom. Po prerokovaní žiadosti Tomáša K. mu odsúhlasili bolestné 96 540 Sk za úraz spôsobený pádom výťahu v budove na Bernolákovej ulici. Prvá polemika sa krútila okolo vybudovania chodníkov v mestskom parku. Najprv sa uvažovalo o zachovaní parku len na prechádzky a sedenie. Keďže pôvodné cestičky sú po daždi zablatené, treba vybudovať chodníky. Poslanci odmietli zámkovú dlažbu a rozhodli sa pre asfalt, ktorý by mohli využívať chodci, mládež na kolieskových korčuliach i cyklisti.
Územný plán mesta
Množstvo otázok potom adresovali architektovi Mariánovi Luptákovi z bratislavského ateliéru architektúry, ktorý priblížil tvorbu a perspektívy realizácie územného plánu mesta. Poslanci sa oboznámili so zámermi rozvojového plánu bývania, rozdelenými do niekoľkých etáp. Z hodnotenia vyplynulo, že Topoľčany majú pomerne malý kataster a v ňom málo vysokej zelene. V ďalšej časti poslanci schválili návrh na zmenu vzhľadu cestovných poriadkov a zavedenie čipových kariet v mestskej autobusovej doprave. Veľa rôznorodých názorov odznelo v súvislosti so založením Mládežníckeho parlamentu mesta Topoľčany. Najprv odznela polemika, či parlament mladých nenazvať radšej stredoškolským, a potom sa zasa diskutovalo, koľko študentov z jednotlivých škôl (vrátane bakalárov) má mať v ňom zastúpenie. Parlament bude mať 5-členný výbor vrátane predsedu a podpredsedu. Jeho činnosť sa bude riadiť štatútom a rokovacím poriadkom. Za tajomníka mládežníckeho parlamentu bol zvolený pracovník mestského úradu Martin Drgoňa.
Zmeny v štruktúre
Poslanci schválili zmeny v organizačnej štruktúre mestského úradu. Najpodstatnejšou je opätovné vytvorenie odboru vnútornej správy, IS, evidencie obyvateľstva a matriky. V interpeláciách sa poslanci zaoberali úpravou nepokosených a zaburinených plôch, napríklad aj v areáli materskej školy vo V. Bedzanoch. Pripomienky boli k prašnosti pri stavenisku novej benzínovej čerpacej stanice v meste a k vzhľadu niektorých zastávok MHD. Hovorilo sa tiež o zásade neposkytovať finančné prostriedky športovým klubom, ktoré sa odlúčili od materských klubov, a o možnostiach oceňovania študentov stredných škôl.
V diskusii zástupca primátora Ján Emila informoval o poznatkoch zo služobnej cesty v Rakúsku ohľadne triedenia, spracovania a spaľovania komunálnych odpadov. Vzhľadom na to, že odpady sa nebudú skladovať, ale spaľovať, touto problematikou sa budú zaoberať pri návšteve rakúskych hostí v Topoľčanoch. Prednostka mestského úradu Edita Brosztlová informovala o licenčnom elektronickom obstarávaní, ktoré bude realizované v druhom polroku t.r. Poslanec Dušan Jedinák sa zaujímal o možnosti otvorenia bakalárskeho štúdia cudzích jazykov a univerzity tretieho veku v rámci Vzdelávacej nadácie Ľ. Štúra v Topoľčanoch.