Keď predseda Regionálnej rady Klubu slovenských turistov v Topoľčanoch Peter Dragúň pozýval aj cez Slovenský rozhlas na
regionálny zraz turistov, ešte nevedel, že obec Súlovce nie je malá podhorská obec... O opaku sa mohli presvedčiť všetci, ktorí prišli 15. až 17. júna do obce na letný zraz turistov troch okresov – Topoľčany, Partizánske a Bánovce nad Bebravou. Súlovce majú síce len asi päťsto obyvateľov, ale rozlohou 1 264 hektárov patria určite medzi obce s rozľahlým katastrom, s množstvom polí, lúk a najmä lesov, ktoré na druhej strane pohoria Tribeč susedia s katastrom obce Kostoľany pod Tribečom.
Krátku históru Súloviec, ktorých prvá písomná zmienka sa datuje k roku 1244, priblížil v úvode slávnostného otvorenia zrazu starosta obce Gabriel Svorad. Na štafete so stuhami šiestich obcí, v ktorých sa zrazy v novom tisícročí už konali, pribudla teda už siedma - súlovská.
Slávnostné zhromaždenie turistov využil Peter Dragúň aj na odovzdanie strieborného odznaku Klubu slovenských turistov jubilantke Eve Vicelovej z Topoľčian, členke klubu Spartak Bánovce nad Bebravou, za dlhoročnú obetavú činnosť pre turistiku v regióne. Potlesk zaznel aj pre nového slovenského rekordéra Mária Jančoviča z Topoľčian, ktorý sa 1. júna prejdením 500 km za 26,5 hodiny zapísal do Guinessovej knihy rekordov. Uznanie si vyslúžili aj dvaja štrnásťroční turisti z klubu Kamarát Partizánske – Veronika Harcegová a Milan Prokop. Ako jediní z detí získali odznak „100 jarných kilometrov“, ktorý vydalo ústredie klubu pri príležitosti 50. výročia vyhlásenia tejto akcie pre zdravie.
Zraz odštartovala celodenná túra na vyhliadkový kopec Dŕža neznačkovanými lesnými cestami pod vedením nestora regionálnej turistiky Cyrila Mikáta z Ludaníc, bývalého učiteľa a vedúceho turistického oddielu mládeže v Urminciach. Trasa viedla aj cez zrúcaniny Oponického hradu a končila pri Aponyiovskom múzeum, kde všetkých čakal zaujímavý výklad správcu múzea nielen o histórii rodu Aponyivcov, ale aj o amerických bombardéroch z druhej svetovej vojny, ktoré havarovali v tribečských horách. V kultúrnom programe dominovalo vystúpenie skupiny historického šermu Simonis z Partizánskeho a dobového spolku Hereditas Patrum z Topoľčian. Okrem tradičného volejbalového turnaja mixovaných družstiev dospelých mal najväčší ohlas turnaj vo vybíjanej, kde si najlepšie počínali deti z detských domovov v Topoľčanoch, ktoré sú tradičnými účastníkmi turistických podujatí vďaka starostlivosti Petra a Heleny Dragúňovcov.
Turisti z Topoľčian, Partizánskeho, Veľkého Klíža, Uminiec, Práznoviec, Bánoviec nad Bebravou, Bošian, Jacoviec, Tesár, Solčian, Nitrianskej Stredy a z ostatných klubov odchádzali zo Súloviec maximálne spokojní. Prialo im počasie, sponzori i hostitelia.