Holubí trus ničí fasádu kultúrnej historickej pamiatky. Fasáda bola naposledy rekonštruovaná pred štrnástimi rokmi, v roku 1993. Holubí trus je natoľko agresívny, že pôsobí ako kyselina, dokonca je schopný úplne zoxidovať meď.
Zo strany farského úradu bolo realizovaných množstvo pokusov o odplašenie holubov, ktoré nepriniesli, bohužiaľ, žiadaný efekt.
Pred tromi rokmi krajský pamiatkový ústav so sídlom v Nitre vydal stanovisko, ktoré dovolilo použiť na fasádu kostola mechanické zábrany. Na prednú fasádu kostola boli nainštalované vo forme pichliačov a sietí. Tieto zábrany však nie sú celkom účinné.
V tomto roku rímsko-katolícky farský úrad v spolupráci mestom Topoľčany pozval sokoliarov z Banskej Štiavnice, ktorí pomohli znížiť stav holubov, pretože boli premnožené. Toto riešenie nie je taktiež definitívne, pretože holuby sa rozmnožujú veľkou rýchlosťou - holub hniezdi až trikrát do roka.
Všetky neprofesionálne riešenia boli doteraz úspešné iba čiastočne, ale kompletná ochrana proti holubom, ktorá by bola definitívna, je finančne veľmi náročná. „Ide o veľmi zložitý proces, ktorý stojí milióny. Z tohto dôvodu je vyriešenie tohto problému v nedohľadne,“ povedal správca farnosti Topoľčany dekan Marián Dragúň.
Na Námestí M.R. Štefánika sa nachádzajú zdroje pitnej vody, ktoré si už všimli aj holuby. Fontánky na pitie namiesto toho, aby poskytovali občerstvenie okloidúcim, slúžia ako napájadlá holubom.
Podľa hygienikov holuby prenášajú množstvo ochorení. Škodlivý je najmä ich trus, ktorý je dokonca silný karcinogén. Na námestí sa hrávajú deti, ktoré sa môžu nakaziť infekčnými chorobami. Nenadarmo majú holuby prezývku „potkany oblohy“.
Podľa slov Mariána Dragúňa: „I keď nie sme všetci veriaci, kostol sa nachádza na námestí a je jedným zo symbolov Topoľčian. Preto by malo každému z nás záležať na tom, ako sa bude ďalej uberať riešenie problému s holubmi. Nejde iba o estetiku, ale aj o zdravie...“