Najväčšia polemika na zasadnutí mestského zastupiteľstva, ktoré sa konalo minulý týždeň v Partizánskom, sa rozprúdila ohľadne poskytovania opatrovateľskej služby.
V súčasnosti mesto Partizánske poskytuje opatrovateľskú službu 76 občanom, ktorí kvôli nepriaznivému zdravotnému stavu potrebujú pomoc inej osoby pri zabezpečovaní nevyhnutných životných úkonov. Diskutovalo sa hlavne o tom, či opatrovateľské služby poskytovať len v pracovných dňoch a v pracovnom čase od 7. do 15. hodiny. Ozvali sa aj pripomienky, že vo výnimočných prípadoch treba do toho zahrnúť aj víkendy. Prednostka mestského úradu Mária Jančová však poukázala na to, že niektorí vynaliezaví občania v rámci jej poskytovania žiadali pokopať záhradu, umyť okná či nakúpiť zlacnené potraviny podľa priložených letáčikov. Opatrovateľská služba sa podľa slov oponentov poskytovania víkendovej formy poskytuje v najnevyhnutnejšej forme tým, ktorí žijú osamelo a sú odkázaní na pomoc. Poslanci nakoniec poskytovanie opatrovateľskej služby počas víkendov neschválili.
Poslanci schválili aj podmienky poskytovania finančných príspevkov z rozpočtu mesta občanom v hmotnej a sociálnej núdzi. Jednorazový príspevok – peňažný alebo vecný možno poskytnúť vtedy, ak sa občan ocitne v stave mimoriadnej náhlej núdze. Jednotlivec, ktorý žije sám v domácnosti, môže dostať príspevok 1500 Sk a jednorazovú dávku v rovnakej finančnej hodnote jedenkrát do roka. Úplnej rodine so štyri a viacerými deťmi možno poskytnúť dávku v hmotnej núdzi do výšky 3500 Sk. Poskytnutie príspevku a dávky sa navzájom nevylučujú. Príspevky sa môžu poskytnúť občanovi, ktorý je nezamestnaný a evidovaný na úrade práce a preukáže, že je čakateľom na rozhodnutie o priznaní dávky v hmotnej núdzi. Nemal by mať záväzky a dlhy voči mestu, resp. má spracovaný splátkový kalendár na splatenie záväzkov a dlhov a dodržiava ho pravidelnými splátkami. V prípade poskytnutia finančného príspevku a dávky na nákup základného vybavenia domácnosti si mesto vyhradzuje právo na kontrolu účelnosti využitia priamo v byte príjemcu. Primátor mesta Ján Podmanický ubezpečil, že každá žiadosť človeka, ktorý sa ocitne v hmotnej a sociálnej núdzi, sa posudzuje kvalifikovane, individuálne a citlivo.
Poslanci schválili aj všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta Partizánske o mestských symboloch a ich používaní a VZN o udeľovaní ocenení mesta Partizánske. Schválili tiež výročné správy neziskových organizácií Art P centrum, Nemocnice s poliklinikou, Správy majetku mesta a Domova Partizánske, podobne ako výročné správy Technických služieb mesta Partizánske, Správy káblových rozvodov a vydavateľstva Tempo Partizánske za minulý rok. Poslanci mali pripomienky len k najstručnejšej správe vydavateľstva Tempo.
V ďalšej časti rokovania poslanci schválili predložený návrh rekonštrukcií striech škôl a školských zariadení s úpravou rozpočtu
750-tisíc korún. Rekonštrukcia sa týka materských škôl Obuvnícka a Makarenkova i Základnej školy s Materskou školou Veľká okružná v Partizánskom. Poslanci schválili zmenu rozpočtu škôl s právnou subjektivitou kvôli výmene radiátorov v telocvični Základnej školy Veľké Bielice a oprave strechy budovy školskej družiny, v ktorej je umiestnená aj materská škola. Schválili zmenu rozpočtu mesta Partizánske pre rok 2007, pričom celkový rozpočet mesta je vybilancovaný.
V organizačných opatreniach schválili odpredaje pozemkov a nehnuteľnosti, návrh na odkúpenie stavby a schválili cenu odpredávaného pozemku i návrhmi na uvoľnenie z komisií mestského zastupiteľstva. V interpeláciách a diskusii sa zaoberali operačnými programami v rámci perspektívneho využitia eurofondov.
Názor Márie Hazuchovej k tejto téme najdete na strane 7.