Právo na slobodné
rozhodnutie
Riaditeľka Mária Mackovičová sa snaží viesť domov moderným štýlom. Presadzuje ľudské práva svojich klientov, a preto im umožňuje vybrať si v rámci voľného času aktivity vyhovujúce ich potrebám. Jediným obmedzením je posudok psychiatrického lekára.
Dopoludňajšie hodiny sú vyhradené aktivitám, ktoré sa pružne prispôsobujú ročnému obdobiu. V lete sa využíva najmä pracovná terapia. „Naši obyvatelia sú dospelí muži. Niektorí sa pred príchodom do domova živili určitým zamestnaním, je preto prirodzené, že im práca chýba. Snažíme sa teda prispôsobovať ich činnosti tomu, na čo boli predtým navyknutí. Ak napríklad niekto pracoval ako murár, môže vypomáhať pri prácach tohto charakteru. Nenútime ich, iba sa snažíme hľadať aktivitu, v ktorej by sa opäť našli,“ vysvetľuje pracovníčka Beatrica Tarčáková.
Štyri dielne
Svoje miesto v areáli si našli aj tvory živej prírody. Momentálne sa miestni tešia z dvoch pávov a domácich králikov. Riaditeľka má v pláne zaobstarať ďalšie zvieratá, o ktoré by sa postihnutí mohli starať.
V chladných mesiacoch trávia viac času v pracovných dielňach, ktoré sú spolu štyri: keramická, textilná, drevárska a ergoterapeutická. Posledná je špecifická tým, že na rozdiel od ostatných v nej muži pracujú s rôznymi materiálmi. Vyrábajú rôzne dekorácie k ročným obdobiam alebo sviatkom, napríklad ozdoby na vianočné stromčeky, ktorými si skrášľujú vlastné izby alebo ich venujú materskej škole.
Kaštieľ potrebuje opravy
Súčasťou kaštieľa je aj kaplnka, ku ktorej viedla nevyužívaná chodba. Dnes si sem môžu pacienti sadnúť, oknom sledovať omšu alebo prosto rozjímať.
Doterajšie opravy financovali z prostriedkov na opravy a údržbu, alebo vďaka sponzorským darom. Riaditeľka vytvorila aj niekoľko projektov na zlepšenie bývania. „V kaštieli máme ešte miestnosti, ktoré chcela upraviť tak, aby ich mohli obyvatelia čo najviac využívať,“ dodáva B. Tarčáková. Úrad Nitrianskeho samosprávneho kraja poskytol prostriedky na odvlhčenie kaštieľa. Stavba by však potrebovala aj úpravu fasády a výmenu okien, na ktoré je vypracovaný projekt, operačný program základná infraštruktúra z roku 2004 z fondov Európskej únie.
Znížený stav klientov
Zariadenie sa nachádza v blízkosti Nitry aj Topoľčian. „Napriek tomu do kaštieľa neprichádzajú ľudia, ktorí by mohli pomôcť alebo aspoň objektívne posúdiť našu situáciu. Väčšina verí iba rečiam, ktoré o našom zariadení kolujú. Človek by sa mal presvedčiť na vlastné oči, zažiť miestnu atmosféru a spoznať našu klientelu,“ tvrdí riaditeľka Mária Mackovičová. Obáva sa, že zariadenie prejde do útlmového programu. Uznesenie minuloročného októbrového zastupiteľstva Nitrianskej samosprávy nariadilo znížiť stav obyvateľov zo stosedemdesiatpäť na sto. Odchod obyvateľov z domova považuje M. Mackovičová za problém: „Viacerí klienti sú veľmi starí. Mnohí z nich už vôbec nemajú príbuzných. Je len málo šťastlivcov, ktorých niekto navštevuje alebo občas berie k sebe. Obyvateľov nášho zariadenia už niekoľko rokov utvrdzujeme v tom, že tu je ich domov a nemusia sa ničoho báť. Teraz ich balíme a hovoríme im, že odchádzajú. Netvrdím, že v iných zariadeniach našim obyvateľom bude zle, ale na toto prostredie už boli navyknutí.“
Jozefína Vlčková z odboru sociálnych vecí a zdravotníctva Nitrianskeho samosprávneho kraja však vidí veci inak. Povedala nám, že úpravou počtu klientov mienila samospráva predovšetkým skvalitniť podmienky bývania v zariadení. „Vždy to robíme s ich súhlasom, alebo so súhlasom ich opatrovníka. Nikdy by sme nedopustili, aby bol klient presťahovaný do iného zariadenia, pokiaľ to on alebo jeho opatrovník odmieta,“ dodáva J. Vlčková.