V novovybudovanom stredisku pracuje šestnásť ľudí. Tri zariadenia sú pôvodné, dvanásť prístrojov je úplne nových. Jeden dialyzačný monitor stojí cca pol milióna korún. Do nového zariadenia firma investovala spolu 55 miliónov korún.
Výhodou špičkových zariadení je bezpečný alarmový systém. Prístroj počas dialýzy napríklad kontroluje, aby nedošlo k vzduchovej embólii, teda aby sa v krvi pacienta nenahromadil vzduch. Vďaka zariadeniu je možné vykonávať aj hemodiafiltráciu, hemofiltráciu, hemoperfúziu ktorá sa používa pri intoxikáciách, čiže otravách pacientov.
V rámci strediska existuje aj nefrologická ambulancia, ktorú navštevujú pacienti s ochoreniami obličiek. „Liečime ich buď konzervatívnymi metódami, teda liekmi a diétou, alebo samotnou dialýzou, pokiaľ ochorenie prejde do štádia štyri či päť. Dialýze predchádza príprava pacienta, ktorá zahŕňa poučenie o liečbe, prípravu cievneho prístupu, očkovanie. U chronických pacientov trvá príprava do liečebného režimu polroka, u akútnych oveľa menej,“ uvádza primárka Hemodialyzačného strediska Dagmar Radimáková.
Dialýzu podstupujú pacienti trikrát do týždňa, pričom jedno „liečenie“ trvá približne štyri hodiny. Mesačne využije služby strediska okolo štyridsať ľudí. Počet dialýz sa môže zvyšovať podľa stavu pacienta. Mnohí návštevníci trpia aj na iné ochorenia, napr. kardiovaskulárne, diabetes alebo vysoký krvný tlak. Primárka upozorňuje, že stúplo predovšetkým množstvo diabetikov. V súčasnosti tvoria približne tridsať percent z celkového počtu pacientov. Dve tretiny chorých má viac než 65 rokov, teda ide zvyčajne o pacientov internistických. Preto sa stredisko snaží poskytovať komplexnú terapiu, vrátane problémov s krvným tlakom, anémiou či kostnou chorobou. Počas dialýzy môžu pacienti na pohodlnom polohovateľnom lôžku pozerať televíziu, rádio, rozprávať sa medzi sebou alebo čítať. Počas ošetrenia dostávajú desiatu alebo olovrant, môžu sa občerstviť čajom, kávou alebo minerálkou. Do strediska ich priváža sanitka, ktorá ich rovnako zavezie späť domov.
Dialyzovaní pacienti sú pravidelnými návštevami strediska do značnej miery obmedzovaní. Pre pacientov-pracujúcich či študentov, ktorí chcú byť od zariadenia nezávislí, existuje aj alternatívne riešenie v podobe peritonálnej dialýzy. Ide o brušnú dialýzu, ktorú si cez katéter robí pacient sám doma. Na kontroly mu potom stačí chodiť raz mesačne. „Hemodialýza je oproti peritonálnej agresívnejšou metódou, pretože počas nej musíme pacientovi podávať heparín, teda látku, zrieďujúcu krv. Krv má totiž pri strete s cudzím prostredím, čiže hadičkami, cez ktoré cirkuluje, tendenciu zrážať sa. Peritonálna dialýza na druhej strane dosahuje len šesťdesiat percent účinnosti klasickej metódy. Pacienti pri nej navyše musia prísne dodržiavať pitný režim. Pre dialyzovaných, ktorí vycestujú do zahraničia, existuje aj možnosť využiť tzv. dovolenkové dialýzy. Máme totiž strediská aj v cudzine, v ktorých naši pacienti môžu liečenie podstúpiť,“ uvádza primárka.
Dagmar Radimáková zdôrazňuje, že popri kvalitných zariadeniach dôležitú úlohu zohráva aj erudovaný a jednoliaty personál: „Naše sestry sú špecialistky, ale neustále sa musia v problematike vzdelávať. Zúčastňujeme sa preto mnohých medzinárodných kongresov, kde zbierame vedomosti a snažíme sa ich pretaviť do našej práce. Máme špičkové pracovisko, ktoré sa v porovnaní s inými nemá za čo hanbiť.“