Zmeny sa týkajú najmä zjednodušenia procesu vydania živnostenského oprávnenia. „Podnikatelia už nebudú musieť zháňať všetky potrebné dokumenty na viacerých úradoch ako tomu bolo doteraz,“ potvrdil vedúci Odboru živnostenského podnikania v Topoľčanoch Oto Ozábal.
Novela živnostenského zákona ustanovila sieť tzv. jednot– ných kontaktných miest (JKM), ktoré nahradia funkciu živnostenských úradov. Naďalej budú sídliť v budovách obvodných úradov, ale zvýši sa rozsah poskytovaných služieb.
V praxi to znamená, že podnikateľovi na jednom mieste vybavia prihlášku daňovníka k dani z príjmu, prihlášku do systému povinného zdravotného poistenia a tiež mu obstarajú výpis z registra trestov. K novým službám poskytovaných v sieti jednotných kontaktných miest patrí aj oznamovanie zmien údajov daňovým úradom a zdravotným poisťovniam. Podnikatelia si budú môcť vyžiadať informácie o kontaktoch, podmienkach podnikania či o prístupe k registrom. Služby majú fakultatívnu povahu, podnikatelia ich môžu, ale nemusia využiť. Za služby sa nevyberá žiadny osobitný poplatok, nevyberá sa ani správny poplatok za výpis z registra trestov.
K jednej z najdôležitejších zmien patrí obmedzenie predmetu podnikania na jednom doklade. Zníži sa aj poplatok za vydanie živnostenského listu o 50 – 90% a za vydanie koncesnej listiny o 50%. „Práve vysoká cena bola v minulosti dôvodom, prečo si podnikatelia na jeden živnostenský list napísali viac predmetov podnikania. Vôbec ich pritom nevykonávali. Raritou na Slovensku bolo vyše 240 predmetov podnikania na jednom živnostenskom liste. Nový systém bol vytvorený zosúladením s európskymi predpismi a prinesie väčšiu prehľadnosť,“ povedal Oto Ozábal.
Podľa predchádzajúcich právnych predpisov stálo vydanie živnostenského listu tisíc korún slovenských, pričom sa nerozlišovalo, či ide o voľnú, viazanú alebo remeselnú živnosť.
Podľa nových kritérií stojí vydanie živnostenského listu na voľnú živnosť sto korún (na jednu činnosť) a na remeselnú a viazanú činnosť päťsto korún. Cena za vydanie koncesnej listiny klesla zo sumy dvetisíc na tisíc korún.
Nový zákon zavádza povinnosť uzatvárať s osobou zodpovedného zástupcu pracovnoprávny vzťah na základe pracovného pomeru. Jednotné kontaktné miesta budú prideľovať identifikačné číslo (IČO) aj zahraničným osobám a právnickým osobám. „Úradu v Topoľčanoch sa týka prideľovanie IČO právnickým osobám. Už nie obchodný register, ale my pridelíme toto číslo,“ dodal Oto Ozábal.
Podnikateľom – živnostníkom odpadá aj množstvo povinností. Z nich sú to najmä povinnosť viesť autorizovanú inšpekčnú knihu v každej prevádzkarni či povinnosť preukazovať právny dôvod užívania prevádzkarne.
Pre niektoré živnosti sa ruší povinnosť preukazovania odbornej spôsobilosti. Podľa slov Ota Ozábala je vhodným príkladom stavebníctvo. Pri každej stavbe je nutná prítomnosť stavebného dozoru, ktorý potrebnú odbornú spôsobilosť má. Nemusí ju mať aj podnikateľ, predíde sa tak zbytočnej duplicite.
Ani u remeselných činností v prípade nadobudnutia vzdelania v odbore viac netreba prax. „Doteraz museli kaderníčky preukázať najmenej trojročnú prax v odbore. Ak ju nemali, bolo nutné, aby si ustanovili zodpovedného zástupcu. Dnes to nie je potrebné,“ dodal na záver Oto Ozábal.