„Poslanci mi bezdôvodne znížili plat, oproti minulému starostovi mi oklieštili hospodárenie s obecným majetkom a neschválili mi financie na súkromné auto, ktoré mám záujem používať miesto obecného, ktoré nespĺňa zdravotné štandardy,“ informoval nás Vladimír Ševc o niektorých z dôvodov, ktoré podľa jeho názoru poukazujú na negatívne tendencie zo strany poslancov voči jeho osobe.
„Poslanci riešia čiastkové a krátkodobé projekty, ktoré často nie sú v súlade s územným plánom obce, pričom ide o záväzne platný dokument,“ konštatoval ďalej starosta obce Tesáre. Ako príklad nedodržania územného plánu nám uviedol projekt relaxačno – oddychovej zóny v okolí kostola.
Poslanec Peter Gregorík, ktorý s týmto návrhom prišiel, zareagoval: „Plán hospodárského a sociálneho rozvoja obce ráta s predmetnou zónou oddychu pre občanov, ako i pre návštevníkov obce. Obec sa má orientovať na turistický ruch a tento projekt by pomohol pri prezentácii i rozvoji obce. Občania vyjadrili záujem o existenciu takéhoto priestoru. Nie je predsa problém urobiť výnimku v rámci územného plánu. V iných obciach je to bežná prax."
Starosta kontra poslanci
Ševc chce už v novembri zorganizovať petičnú akciu, prostredníctvom ktorej môžu občania rozhodnúť, či si prajú nové komunálne voľby. „Poslanci však podľa zákona musia prípadné rozhodnutie o nových voľbách schváliť. Pokiaľ tak nespravia, ťažko možno hovoriť o uprednostňovaní záujmov obce,“ uviedol nám starosta.
„Pokiaľ starostovi ide o dobro obce, má možnosť vzdať sa svojho mandátu starostu a zúčastniť sa nových komunálnych volieb,“ komentujú problém poslanci Peter Gregorík a Ľubomír Urminský. „Ak ich starosta vyhrá, obaja sa v tom prípade zriekneme poslaneckého mandátu. To je naša odpoveď na jeho výzvu.“ Podľa ich názoru jednou z kľúčových príčin krízy v obci je chýbajúca komunikácia medzi poslancami a starostom. „Odmietame bezprostredne rokovať o predložených témach, podklady ku ktorým dostaneme tesne pred zasadnutím obecného zastupiteľstva. Starosta rad za radom vetuje projekty, ktoré predkladáme na rozvoj obce. Týka sa to napríklad projektu obnovy cintorína či spomínanej relaxačno – oddychovej zóny,“ uviedol Gregorík. Podľa jeho slov sa dajú starostovi vyčítať napríklad aj alternatívne projekty, ktoré necháva vyhotoviť bez spoluúčasti poslancov. Poslanec Ľubomír Urminský si myslí, že starosta nie je kompetentný zastávať svoju funkciu, keďže nedokáže komunikovať s občanmi. „Chceme dať vyhotoviť projekt na rekonštrukciu ako i výstavbu miestnych komunikácií, kde by sme žiadali o dotácie z prístupných fondov. Niektoré z pozemkov, kadiaľ vedú miestne komunikácie, sú vo vlastníctve občanov. Starosta doposiaľ nebol ochotný vyžiadať podklady o majiteľoch pozemkov a tieto predložiť poslancom k ďalšej realizácii tohto zámeru.,“ uviedol.
Vobci vznikli tábory
Poslanci na starostovu internetovú výzvu zareagovali vydaním bulletinu, ktorý rozdali v obci. Ako starostova výzva, tak aj bulletin poslancov bol postavený na emotívnych vyjadreniach, ktoré mali zapôsobiť v prvom rade na city občanov. Poslanci sa pod svoj bulletin nepodpísali. Poslankyne Anastázia Lichá a Mária Bagová nám uviedli, že o jeho existencii nič nevedeli a aj preto sa od jeho obsahu dištancovali. Určité svetlo do kolotoča vzomných obvinení v Tesároch vnesú výsledky šetrenia okresnej prokuratúry. Občania sú momentálne rozdelení do troch táborov, pričom okrem prívržencov jednej či druhej strany početnú skupinu tvoria tí, ktorí sú znechutení konaním oboch strán: „Poslanci sú ľudia pre seba. Starosta však tiež neplní volebný program. Doteraz nemáme večerné autobusové spoje, ako nám prisľúbil. Stará sa hlavne o svoju firmu,“ uviedla pani Anna. „Myslím si, že pán starosta má dobré myšlienky. Poslanci ho odpisujú od samého začiatku volebného obdobia,“ myslí si pani Marianna. Podobného názoru je pani Mária: „Je vrchol, aké letáky proti starostovi pustili poslanci do obehu. Klamstvo a lož. Bolo by ich treba odvolať.“ Po novembrovej petičnej akcii sa ukáže, či občania budú mať záujem a či dostanú možnosť hlasovať v nových komunálnych voľbách.
Nie každý v Tesároch však je zhovorčivý, niektorí oslovení občania sa báli alebo nechceli povedať svoj názor. V Tesároch vládne nielen napätie, ale u niektorých aj strach komentovať situáciu alebo povedať svoje meno. Veď čo keby sa náhodou situácia zvrtla iným smerom?