Utorok, 26. január, 2021 | Meniny má TamaraKrížovkyKrížovky
AKTUALIZOVANÉ O 19:12

Topoľčianska nemocnica nekončí úplne. Pôjde na núdzový režim

Na dnešnej tlačovke župan Milan Belica potvrdil, že topoľčianska nemocnica nekončí poskytovanie zdravotnej starostlivosti úplne, ale iba čiastočne. Pacientov ošetria ambulantne, aj to iba do tej miery, koľko im dovolí vybavenie ordinácie.

Pacientov od rána evakuovali do iných miest. Podľa našich informácií ich prevážali do Nitry, Partizánskeho a Bánoviec nad Bebravou.Pacientov od rána evakuovali do iných miest. Podľa našich informácií ich prevážali do Nitry, Partizánskeho a Bánoviec nad Bebravou. (Zdroj: ĽUBICA SNOVÁKOVÁ)

Aj po 1. marci, keď nemocnica prejde pod správu krajskej neziskovky, nepôjde naplno.

TOPOĽČANY. To, na čo sa zdravotnícki pracovníci pripravovali, sa dnes stalo realitou. Pracovníci topoľčianskej nemocnice dnes ráno dostali príkaz evakuovať pacientov, niektorých poslali domov. Takisto si mysleli, že od zajtrajšieho rána už nebudú poskytovať zdravotnú starostlivosť. Táto situácia mala potrvať až do pondelka 1. marca, kedy nemocnicu prevezme nová, krajom zriadená neziskovka. Nová nezisková organizácia Nemocnice s poliklinikou získala včera licenciu na poskytovanie zdravotnej starostlivosti v nemocniciach v Topoľčanoch aj Leviciach.

Na tlačovej konferencii v Topoľčanoch sa dnes od 17 hodiny rozhodovalo, ako ďalej. "Zdravotníci v nemocnici v Topoľčanoch budú napriek vyhrotenej situácii aj počas nasledujúcich dní poskytovať ambulantnú liečbu pacientom. Pacient bude ošetrený do tej miery, do akej to lekárom dovolí vybavenie ambulancií," skonštatoval Gabriel Mančík, riaditeľ neziskovej organizácie Nemocnice s poliklinikou, ktorá začne prevádzkovať nemocnicu od 1. marca tohto roka.

"Máme informácie, že na jednotlivých oddeleniach povynášali aj sociálne zariadenia, záchody či umývadlá. Dnes ráno sme podali trestné oznámenie za ničenie majetku a s tým spojené všeobecné ohrozenie," uviedol prednosta Obvodného úradu v Topoľčanoch Jozef Vančo. Na základe trestného oznámenia začala konať polícia, ktorá v súčasnosti trvalo monitoruje objekt nemocnice a zabezpečuje, aby prevádzkovateľ nevynášal žiadne zariadenia či prístroje.

Generálny riaditeľ nemocnice Martin Naništa tvrdí, že súčasný prevádzkovateľ priestory nedemoluje. "Odvážame svoj vlastný majetok tak, ako nás žiada NSK," uviedol. Predseda NSK Milan Belica tvrdí, že listom požiadal Naništu, by umožnil kraju prenájom či pokračovanie v lízingových zmluvách na prístroje, ktoré prevádzkovateľ zakúpil. "Odpísal mi, že je to z mojej strany populizmus."

Belica zároveň tvrdí, že kraj eviduje v nemocniciach zhruba 10.000 položiek, ktoré prevádzkovateľ pri vstupe do nemocníc prevzal. "Žiadnu z nich sme doteraz nevyradili. Budeme ich žiadať všetky vrátiť späť," konštatoval Belica.

Podľa Mančíka začne nový prevádzkovateľ poskytovať zdravotnú starostlivosť od 1. marca tohto roka, avšak nie v plnom rozsahu. "Obidve nemocnice budú poskytovať zdravotnú starostlivosť v rámci akútnej neodkladnej starostlivosti minimálne v piatich základných odboroch. Ako rýchlo dokážeme starostlivosť zabezpečiť v celej šírke je otázka, na ktorú budeme vedieť odpovedať, až keď sa dostaneme do priestorov nemocníc," konštatoval.

Príčinou dnešnej situácie bolo vypovedanie zmluvy

Za dnešnou situáciou, ktorá panovala v nemocnici, stálo vypovedanie zmluvy od riaditeľa nemocnice Martina Naništu. Ten podľa našich informácií včera údajne poslal županovi Milanovi Belicovi list, v ktorom ho požiadal o urgentné ukončenie licencie. Podľa predsedu NSK Milana Belicu to však neznamená, že tieto neziskové organizácie okamžite prestanú ošetrovať pacientov. Túto povinnosť majú až do uplynutia platnosti nájomnej zmluvy, teda do 28. februára.

"To že požiadali o zrušenie licencie, ešte neznamená, že ju už nemajú. Sú tam predsa nejaké termíny a úkony, ktoré treba vykonať," vysvetlil Belica, ktorý sa ešte včera vyjadril, že dočasné zatvorenie nemocníc nehrozí.

"Nečakal som to, lebo ich povinnosťou bolo až do 28. februára polnoci poskytovať zdravotnú starostlivosť. Lekár kraja musí na mieste posúdiť situáciu a začne správne konanie," reagoval Belica.

Pacientov evakuuovali do okolitých miest

Ráno ešte viacero oddelení fungovalo, dokonca vyšetrovali aj na onkologickom, ktoré doteraz zívalo prázdnotou. Situácia sa vyostrila okolo pol desiatej, keď sa začal personál schádzať v miestnostiach nemocnice. Od nadriadených dostal inštrukcie, že pacientov musia evakuovať do okolitých miest. Podľa informácií od personálu, niektorých pacientov prevážali do Nitry, Partizánskeho a Bánoviec nad Bebravou. Tí pacienti, ktorí dokázali prejsť po vlastných a nevyžadovali prísnu liečbu, poslali domov.

Župan Milan Belica vyzval súčasného prevádzkovateľa, aby nemocnicu 1. marca odovzdal kraju v prevádzkyschopnom stave. "Keď sme odovzdávali nemocnice, boli v plne funkčnom stave, vybavené aj prístrojmi. A to aj podpísali v preberacom protokole. Nie je pravda, že preberali holé steny. To im máme veriť, že za jeden deň tam nanosili prístroje? Všetok majetok, ktorý od nich preberieme, budeme presne dokumentovať a kontrolovať podľa našej evidencie," pripomenul Belica.

Už od pondelka minulého si prevádzkovateľ stále vypratáva zariadenia nemocnice. Podľa neoficiálnych informácií pracovníci sťahovacej služby odnášajú aj majetok patriaci kraju.

Od dnešného popoludnia stoja v areáli nemocnice policajné autá a policajti kontrolujú kufre áut, ktoré vychádzajú z areálu.

kontrola

Policajti kontrolujú takmer každé vychádzajúce auto z areálu nemocnice.

FOTO - ĽUBICA SNOVÁKOVÁ

Rodiť musia ísť do iných miest

Veľmi zlá situácia bola na gynekologickom oddelení a v pôrodnici. Tehotné ženy, ktoré čakali na vyšetrenia, sa dozvedeli, že rodiť musia ísť pravdepodobne inam. V čakárni stáli aj manželia z Hrušovan, ktorí čakali na príjem.

„Manželka má termín na 1. marca, ale gynekológ ju sem poslal skôr," vraví Roman A. z Hrušovan. Keď sa dvojica dozvedela, že rodiť musia ísť inde, nahnevali sa.

„Kto si toto zoberie na zodpovednosť? Ak sa stane nejaký smrteľný úraz, nech je aj Naništa trestne stíhaný, no život to dotyčnému nevráti," vraví Roman A. „Nedajbože, že by sa stalo niečo môjmu malému, osobne ho prizabijem," dodáva na adresu prevádzkovateľa budúci otec.

Podľa informácií jednej zo sestier z pôrodnice, na oddelení majú aj tri pacientky, ktoré sú čerstvými rodičkami.„Nepustíme ich preč, neprevezieme, toto si na zodpovednosť nevezmeme," vraví.

Vedúci pracovník pôrodnice, ktorý si neželá byť menovaný, povedal, že dúfa, že v pondelok sa už situácia upokojí. „Kraj mal na vyriešenie tohto problému tri mesiace. Som zvedavý, čo bude 1. marca."

Nitrianska nemocnica o možnej evakuácii vie a na príval pacientov z topoľčianskej nemocnice je pripravená, čo nám potvrdila námestníčka riaditeľa Alena Ďurišová. "V popoludňajších hodinách nám priviezli troch pacientov z Levíc na traumatologické oddelenie napriek tomu, že pacientov z Levíc by mali podľa dohody previezť do Nových Zámkov. Ani nás dopredu na ich príchod neupozornili. Prijali sme ich bez problémov," konštatovala Ďurišová.

odisli

Pacienti odchádzajú domov. Tých ťažko chorých previezli do okolitých nemocníc.
FOTO - ĽUBICA SNOVÁKOVÁ

Z rehabilitačného oddelenia vytrhali aj toalety a umývadlá

Najhoršie obišlo oddelenie rehabilitácie, z ktorého podľa očitých svedkov „nejakí veľkí muži" vytrhali záchody aj umývadlá a odniesli ich.

Podľa slov zdravotnej sestry vzali muži aj ich osobné veci ako kvety v črepníkoch, ktoré si sami kúpili. „Čo zmôžeme proti takých vyholeným hlavám," povedala jedna zo sestričiek, ktorá si neželá byť menovaná.

Anonymný zdroj nám zatelefonoval, že všetko sa deje preto, aby budúcemu prevádzkovateľovi, teda kraju, skomplikovali život.

O tomto rabovaní sme informovali Ľubicu Burdovú, podpredsedníčku kraja, ktorá povedala, že polícia už o tom vie a voči prevádzkovateľovi podali trestné stíhanie. Či kraj stihne zabezpečiť do 1. marca všetky potrebné veci na poskytovanie zdravotnej starostlivosti, je podľa nej otázne. "Času je málo, či je to reálne, je veľmi odvážne povedať. Bude veľmi záležať na tom, v akom stave nám nechajú títo prevádzkovatelia nemocnice, pretože údajné informácie, ktoré prenikajú von, že nám nemocnice zdevastujú, sú dneska ešte neoveriteľné, ale dúfam, že sa tak nestane," dodala Burdová.

Podľa Gabriela Mančíka, riaditeľa neziskovej organizácie, ktorá prevezme nemocnice od začiatku marca, sú povytŕhané sociálne zariadenia aj na jednotke magnetickej rezonancie.

Z tejto budovy povytŕhali a odniesli aj umývadlá a toalety.
FOTO - ĽUBICA SNOVÁKOVÁ

V celej nemocnici panuje zlá atmosféra, všade behajú strážnici, personál je nešťastný, pretože nič nezmôže, hoci sa bráni. Žiadny z oslovených zamestnancov nechce zverejniť ani meno, pretože sa bojí o prácu.

Väčšina personálu si pravdepodobne musí od zajtra vziať dovolenku, v nemocnici zostanú iba služby pre vážne prípady.

V súčasnosti už novovzniknutá neziskovka, ktorá nemocnicu prevezme, pripravuje nové pracovné zmluvy so všetkými zamestnancami.

Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou už podal trestné oznámenie

Trestné oznámenie na neznámeho páchateľa v spojitosti s ohrozením prevádzky Nemocníc s poliklinikou v Topoľčanoch a Leviciach podal dnes Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou.

Podľa zistení úradu je predpoklad, že boli porušené ustanovenia Trestného zákona, a to tým, že bola úmyselne ohrozená prevádzka, alebo spôsobená porucha v prevádzke všeobecne prospešných zariadení. Povinnosťou prevádzkovateľa je prevádzkovať nemocničné zariadenie do ukončenia zmluvy.

Kraj vypovedal v novembri 2009 nájom neziskovým organizáciám, ktoré spravujú nemocnice Levice a Topoľčany pre dlhy za energie, ktoré sú podľa Belicu vo výške zhruba milión eur. Od minulého týždňa obe nemocnice poskytujú iba neodkladnú zdravotnú starostlivosť a ich prevádzkovatelia si odnášajú z budov prístroje a vybavenie. Podžupanka Ľubica Burdová za to podala trestné oznámenie pre podozrenie z trestného činu krádeže na neziskovú organizáciu, ktorá spravuje nemocnicu Levice.

Polícia zároveň začala voči tejto neziskovke trestné stíhanie pre podozrenie z trestného činu sprenevery.
Agentúru SITA informoval hovorca Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Milan Michalič.

Sita

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ e-mailom

Inzercia - Tlačové správy

 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Mimoriadny úspech značky Toyota na Slovensku v roku 2020
 3. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 4. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 5. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 6. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 7. Investície s fixným ročným výnosom od 6 do 8,25 %
 8. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji
 9. Videobanking. Nová éra bankovania je tu
 10. Pandémia urýchlila zavádzanie nových technológií vo firmách
 1. Za špičkovým produktom na podporu imunity sú talentovaní Slováci
 2. Ochrana prírody na Slovensku má nové ocenenie
 3. Ako spoznať ekologickejšie potraviny? Radí odborník
 4. Budovanie zelenej značky
 5. Arval Slovakia: Spoliehajú na nás firmy z kľúčových sektorov
 6. INEKO: Základná škola v Svätom Jure je najlepšia na Slovensku
 7. Absolventi Paneurópskej vysokej školy majú takmer najvyšší plat
 8. Pandemická kríza urobila obrovské PR online vzdelávaniu
 9. Operatívny lízing zmierni dopady krízy na váš biznis
 10. Stravné pre živnostníkov teraz najvýhodnejšie
 1. V centre Bratislavy ako na dedine. Ako sa býva v hlavnom meste? 42 336
 2. Mozog Penty na kolenách: Aký je Hačšákov príbeh v Pente? 23 858
 3. Zanzibar: Čo treba vidieť v africkom raji 16 038
 4. Sedem najznámejších pyramíd v Mexiku 9 169
 5. SME.sk zaznamenalo rekordný nárast záujmu čitateľov 8 726
 6. 10 vecí, pre ktoré sa oplatí navštíviť Dominikánsku republiku 8 630
 7. Produkujeme viac odpadu, kompostujeme len tretinu 7 500
 8. Ohlúpli sme počas Covid roka? 7 403
 9. Wellness trendy, rozhovory a rady pre lepšie zdravie 7 390
 10. Ekologická móda? Slovenská firma dokazuje, že to ide 7 256
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Skríningové testovanie prebehlo aj priamo v spoločnosti ZKW vo štvrtok a v piatok.

Už v období jesene sa spoločnosť dostala do situácie, kedy hľadala možnosti, ako rýchlo nahradiť počas pracovnej neschopnosti zamestnancov, ktorí z dôvodu nakazenia sa vírusom alebo karantény nemohli prísť do práce.

2 h
Keď za Mýtnu Novú Ves nastúpil aj Ľubomír Moravčík

Derby susedov ukončila inzultácia

Ľubomír Moravčík v jednom zápase nastúpil aj v drese Mýtnej Novej Vsi.

Zápas o čelo V. ligy Západ v máji v roku 2006 medzi Mýtnou Novou Vsou a Solčanmi sa nedohral. Článok, ktorý okrem MY Topoľčianskych novín – Dnešok bol v tej dobe uverejnený aj v denníku SME.

12 h
Za nedeľu bolo v Dome kultúry v Topoľčanoch do 14.00 hod. otestovaných 996 ľudí, z toho 30 bolo pozitívnych.

Skríningové testovanie prebieha od pondelka a bude trvať do stredy – 27. januára.

23 h
Spolu hrali ligu v Topoľčanoch, aktuálne obaja obliekajú aj dres Ludaníc. Zľava Martin Buday a Ladislav Krajčík.

Futbalista Martin Buday za mužov nastúpil už ako pätnásťročný.

24. jan

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Mestá a obce v okrese Prievidza postupne zverejňujú počty ľudí, ktorí využili skríningové testovanie v ich obci.

24. jan

Dobre skončilo v Bobote, Čachticiach, Stankovciach. Výborne v Dolnej Porube a Trenčianskych Miticiach.

17 h

Miera pozitívnych testov v krajskom meste dosiahla 1,15 percenta.

21 h

Policajti prosia verejnosť o pomoc.

24. jan

Už ste čítali?