TOPOĽČANY. Každých dvadsať sekúnd preletí Námestím Milana Rastislava Štefánika pískavý zvuk. Niektorí okoloidúci sa domnievali, že ide o imitáciu dravých vtákov, ktorá má odplašiť holubov. V skutočnosti reproduktory na streche rímsko-katolíckeho kostola prehrávajú zvuk vystrašeného alebo týraného holuba, ktorý má preventívne odplašiť živých holubov. Holuby na námestí sa v poslednom čase premnožili a poškodzujú vzácny kostol.
Škody na streche
Farár Marián Dragúň, ktorý má kostol v správe, sa snaží, aby holuby presídlili niekde inde. Medená strecha na historicky vzácnom kostole je nová. Opravili ju pred piatimi rokmi. Holubí trus je tak agresívny, že chemicky rozožiera meď. Vtáky znehodnocujú strechu i omietku. Trus upcháva odkvapové rýny a voda steká po stenách chrámu.
Holuby sa pokúšala fara plašiť už pred časom, ale so slabým výsledkom. Preto správca pristúpil k modernejšej technológii. „Plašenie zvukom zatiaľ iba skúšame. Práve sa začína obdobie hniezdenia, preto chceme, aby si holuby našli domov niekde inde. Na zvuky sa mi zatiaľ osobne nikto nesťažoval," vraví farár Dragúň.
Ihlice a siete na fasáde
Juraj Ágoston konateľ firmy, ktorá zvukový plašiaci systém namontovala, hovorí, že holuby sú na námestí v Topoľčanoch príliš premnožené. Problém vznikol asi pred polrokom, keď sa populácia vtáctva zväčšila. Holuby hniezdia vo veľkých množstvách budovách na námestí i v okolí. Ochrana sieťovaním a hrotovaním nechráni strechu ale fasádu - strecha kostola je príliš veľká plocha. Preto je jediným spôsobom ochrany proti nežiaducemu vtáctvu zvukové plašenie.
Podobné systémy sa inštalujú v desiatkach lokalít na celom Slovensku. Chránená je takto napríklad bratislavská Reduta, ale aj objekty v Budapešti či Viedni. Okrem spomínaných spôsobov plašenia sú aj iné metódy, napríklad plašenie balónmi, svetelnými lúčmi či natieraním plôch špeciálnym gélom. Juraj Ágoston si myslí, že v Topoľčanoch by bolo najlepšie vyriešiť situáciu reguláciou škodlivého vtáctva. Samozrejme, s povolením okresnej veterinárnej správy.