TOPOĽČANY. Tríbečské múzeum ponúka návštevníkom výstavu exotického hmyzu Okrem chrobákov a motýľov môžu návštevníci vidieť aj iných vzácnych živočíchov - plazy, jašterice, kraby, škorpióny, mnohonôžky. Výstavu zostavil dlhoročný zberateľ Michal Zachar z Prievidze. Expozícia v Topoľčanoch je jubilejná - po stý krát môžu návštevníci vidieť neustále sa rozrastajúcu súkromnú zbierku. Výstava bude verejnosti prístupná do 15. mája.
Okrem preparovaných živočíchov ponúka múzeum prehliadku živých tropických chrobákov, najmä bzdochy, pakobylky, modlivky či šváby. Článkonožce sú najväčší kmeň žijúcich organizmov na našej planéte, zahŕňajú viac ako tri štvrtiny známych druhov živočíchov. Na návštevníka dýchne exotika rovníka a trópov.
Zberateľ Michal Zachar drží v ruke jaštericu Gekon.
Foto: Stano Šimo
Hmyzom trápil rodičov
Michal Zachar sa zberaniu hmyzu venuje celý život. „Už od detstva som s týmto koníčkom trápil rodičov," usmieva sa zberateľ. Za hmyzom pochodil celý svet. Prebádal pralesy v Južnej Amerike, navštívil Afriku či juhovýchodnú Áziu. Na expedícii v Ekvádore si všimol, ako tu medzi dvomi návštevami vyrúbali obrovský kus pralesa. Podobne to bolo v Ghane. Akurát baobaby nechávajú ľudia na pokoji, lebo v nich podľa miestnych bývajú mŕtvi.
V Ghane si zberateľ všimol chudobu domorodcov. Peniaze, ktoré sa v Európe vyzbierajú v rámci humanitárnej pomoci, sa k nim možno ani nedostávajú. Obyčajní ľudí dostanú staré baganče, ktoré bežia hneď vymeniť, aby mali čo jesť. Živý beloch je pre nich nevídaná rarita, domorodci prstom pichajú do bádateľov, aby sa presvedčili, že sú ozajstní.
Exotické chrobáky z expedície Ghana.
Foto: Stano Šimo
Pavúky veľké ako dlaň
Z ghanskej výpravy získal Michal Zachar napríklad vzácnych obrovitých pavúkov Goliášov, ktorých telo je veľké ako dlaň dospelého človeka. Niektorí vedci sa domnievajú, že už vyhynuli, ale miestni domorodci vedia, kde tieto chrobáky stále žijú.
Majiteľ zbierky vlastní i zopár vzácnych kúskov zo Slovenska. O našich pomeroch si Michal Zachar myslí, že sa málo venujeme ochrane celistvých biotopov, skôr sa zameriavame na jednotlivé živočíchy. Motýľ Mlynárik ovocný býval napríklad v minulosti bežným a premnoženým škodcom. Dnes je zriedkavý.