KRNČA. Pri poliach v Krnči vyrástla čierna skládka. Aj napriek tomu, že obec separuje odpad, ľudia ešte stále využívajú lacnejšie a pre nich pohodlnejšie riešenie. Jednoducho odpad vyvezú na okraj dediny a tam sa ich povinnosti končia.
Príčinou môže byť nevedomosť, lenivosť i ľahostajnosť ľudí k sebe aj k životnému prostrediu. Ľudia sa vystavujú aj mastnej pokute až do výšky 166 eur. Občanov, ktorí sa takýmto spôsobom zbavujú odpadu, môže pokutovať polícia. Podmienkou však je, že občanov musia chytiť pri zakladaní alebo „prispievaní" na nelegálnu skládku, čo býva vo väčšine prípadoch veľký problém.
Skládku založil neznámy páchateľ.
Foto: Ľubica Snováková
Obec sa o odstránenie skládky postará
Na krnčanskej čiernej skládke už dva roky leží kadečo, od plastov cez sklo až po nepotrebný stavebný materiál. Skládka hnevá najmä tých obyvateľov, ktorí v jej blízkosti bývajú a každý deň na ňu pozerajú z okna či dvora. Skládka vyrástla pri poľnej ceste, v blízkosti pozemkov, ktoré patria súkromnej osobe.
Starosta obce Jaroslav Kačina nevie, kto skládku založil. Plánuje ju v spolupráci s poľovníkmi a družstevníkmi v najbližšej dobe odstrániť na náklady obce aj napriek tomu, že náklady by mal znášať vlastník pozemku. „Skládku vyčistíme tak, že plasty a sklo prenesieme na separovaný zber za obecný úrad a kamene odnesieme do neďalekého kameňolomu," vysvetľuje Kačina. Na skládke leží i bioodpad, ktorý starosta plánuje zužitkovať v obecnej drtičke. „Ľudia ním môžu potom kúriť," dodáva.
Zistiť pôvodcu skládky je nemožné
Zistiť pôvodcov nepovolených skládok je ťažké. Podľa Kačinu si ľudia takto uľahčujú robotu. O koho presne ide, zatiaľ nevie. „Vždy sa niekto nájde, kto tam niečo odvezie," vraví.
Problémom je , že miestni obyvatelia síce vedia, kto vyviezol za dedinu napríklad staré tehly, no páchateľa neoznačia.
Skládka vznikla asi pred dvomi rokmi za obcou Krnča.
Foto: Ľubica Snováková
Vytvorenie skládky treba oznámiť
Ak vlastník, správca alebo nájomca nehnuteľnosti zistí, že na jeho nehnuteľnosti bol umiestnený odpad v rozpore so zákonom o odpadoch, je túto skutočnosť povinný bezodkladne oznámiť obci a Obvodnému úradu životného prostredia. Nesplnenie tejto povinnosti je možné sankcionovať pokutou.
Protiprávneho konania sa dokonca dopúšťajú aj samotní obyvatelia obce, ktorí odpad síce neuložili, ale o uložení odpadu na pozemkoch v obci vedeli a túto skutočnosť neoznámili.