TOPOĽČANY. Rovnosť šancí na pracovnom trhu, hlása názov projektu, ktorú spustilo Partnerstvo sociálnej inklúzie Jazmín v Topoľčanoch. Organizácia získala nenávratný finančný príspevok 89 tisíc eur, ktoré použije na vzdelávanie ľudí. Prvú časť progamu ukončili 9. apríla, keď lektor informatiky odovzdal desiatim nezamestnaným ženám osvedčenie o školení. O výučbu sa stará skúsená nitrianska vzdelávacia inštitúcia.
Prvé školenie prebiehalo vyše 20 dní, počas ktorých lektor Marek Jakubík naučil uchádzačky o zamestnanie základy práce s počítačom. Pre ľudí je dôležité, aby si vedeli napísať žiadosť, vyplniť si bežné dokumenty, či umiestniť si životopis na internet.
Dostali diplomy
Desiatka uchádzačiek obdržala po absolvovaných 70 hodinách výučby dokument s ministerskou pečiatkou, ktorý potvrdzuje ich schopnosti pri styku s informačnými technológiami. Hľadať si pracovné miesto bude pre ne o čosi ľahšie. V máji zasadnú do školských lavíc starostovia. Druhé školenie sa zameria na pracovníkov samosprávy a ich komunikačné zručnosti. V praxi to znamená, že starostovia obcí sa budú vzdelávať napríklad v práci s verejnosťou, či médiami.
Ako tretí prídu na rad invalidi a zdravotne postihnutí ľudia. Učitelia im pomôžu lepšie sa zorientovať pri hľadaní si práce. Postihnutí ľudia sa často nevyznajú v zákonoch a legislatíve, čím sa stávajú zraniteľnými. Ponúknutú pomoc v podobe školenia radi uvítajú. Celý projekt ukončia opäť nezamestnaní, tentokrát v odbore ošetrovateľstvo. Školenia prebiehajú v priestoroch obecného úradu v Nemčiciach pri Topoľčanoch.
Lektor Marek Jakubík vyučoval nezamestnaných základy informatiky.
Foto: Stano Šimo
Ich cieľom je ľudský kapitál
Za vzdelávacím projektom stojí Mária Michalková, ktorá sa venuje sociálnej práci 5 rokov a popri tom ešte tento odbor aj študuje. Sociálny pracovník nemá ľahkú úlohu. Výsledky jeho práce sa nedajú presne vypočítať, cieľom nie sú peniaze, ale ľudský kapitál. Sociálny pracovník musí v sebe kombinovať vlastnosti sociológa, psychológa, ale i ekonóma či úradníka. Pri tejto práci sa sotva dá zbohatnúť. Veď napríklad Jazmín nevlastní služobné vozidlo a pracovníčky musia používať súkromné auto, čím často prerobia.
Michalková vraví, že sociálna práca niekedy pripomína boj s veternými mlymi. Nie všetci ľudia vždy spolupracujú s terénnymi sociálnymi pracovníkmi. Stane sa, že človeku i vynadajú, či pýtajú od neho peniaze. Niekto zlomyseľný napríklad odtrhol organizácii poštovú schránku a informačnú tabuľu. Najdú sa i takí, ktorí si myslia, že sociálni pracovníci ryžujú na projektoch peniaze. Takým Mária Michalková odkazuje: „Príďte pracovať s nami, poďte s nami teda zarábať."
Na druhej strane stoja ľudia, ktorý dokažu oceniť pomocnú ruku a slušne sa poďakovať. Napríklad v čase našej návštevy pracovníčky tehotnej mamičke nájsť si bývanie v krízom centre, aby nemusela ostať na ulici. „Niekedy sa s ľudmi v rámci poradenstva bavíme 5 minút, inokedy 2 hodiny," hovorí Michalková. „Mali by sme podľa smerníc venovať maximálne hodinu, ale niekedy to jednoducho nejde. Pracujeme s ľuďmi."