Nájomníci kovarského kaštieľa prežili potopenie Titanicu

Svetobežník Thomas Cardeza, ktorý sa s matkou Charlotte zachránil z Titanicu, obýval kaštieľ v Kovarciach v rokoch 1906-18. Aj vďaka nemu Kovarčania na začiatku 20. storočia spoznali auto aj kolieskové korčule.

Cestovatelia Charlotte a Thomas Cardezovci.Cestovatelia Charlotte a Thomas Cardezovci.

Multimilionár Thomas Cardeza pochádzal zo starého amerického rodu. Zbohatol na ropných poliach v New Orleans a väčšinu života cestoval po svete so svojou matkou Charlotte. V roku 1906 si od grófa Henrika Apponyiho prenajal kaštieľ v Kovarciach, ktorý spravovala Thomasova manželka Mary.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

O históriu Kovariec, tamojších kaštieľov a ich obyvateľov sa živo zaujíma historik-amatér Peter Gerši, ktorý pri skladaní mozaiky udalostí v tomto regióne úzko spolupracuje s riaditeľom oponického múzea Petrom Králikom. „Bohatým zdrojom informácií bola pre mňa aj kronika bývalého kovarského farára Jozefa Daniša, ktorý sa osobne poznal s bývalým služobníctvom Cardezovcov," hovorí Gerši.

SkryťVypnúť reklamu

Aj z týchto zdrojov sa mu podarilo zistiť nielen to, že Cardezovci prežili skazu Titanicu, ale zaujímavosti aj o živote v kaštieli.

Pohľad na kaštieľ zo záhrady.

Foto: Jožo Malý

Prišli z New Yorku

Thomas a Mary Cardezovci sa nasťahovali do kaštieľa v roku 1906. Mali bezdetné manželstvo a Mary predtým pôsobila ako herečka v New Yorku. Práve ona sa starala o kaštieľ a počas I. svetovej vojny sa venovala charitatívnej činnosti, pričom v kaštieli zriadila aj útulok pre vojnových invalidov. Mimochodom pri zveľaďovaní kaštieľa a priľahlej záhrady je pomáhalo až 28 členov služobníctva.

Jej manžel Thomas bol väčšinou na cestách, ale do Kovariec sa pravidelne vracal. So svojou matkou Charlotte prebrázdil svet krížom-krážom. Charlotte chodievala tiež poľovať do Afriky a na svojej jachte Eleanor dvakrát oboplávala svet.

SkryťVypnúť reklamu

Brilianty na dne

Z histórie sa dozvedáme, že Thomas a jeho matka sa na Titanic nalodili 10. apríla 1912 vo francúzskom Cherbourgu aj so svojimi komorníkmi. Mali najluxusnejšie apartmány, pričom za lodný lístok zaplatili vyše 512 libier, čo je v dnešných cenách viac ako 80 tisíc dolárov.

15. apríla 1912 po druhej hodine nadránom išiel Titanic po náraze do ľadovca ku dnu a pri katastrofe zahynulo vyše 1 500 ľudí. Cardezovci a ich sluhovia však stihli nastúpiť do záchranného člna číslo tri a stroskotancov potom prichýlila neďaleko plávajúca loď Carpathia.

Ku dnu išli aj všetky vzácne klenoty Charlotty, ktoré si viezla so sebou. Poisťovňa však stratu majetku nahradila a podľa Petra Králika boli Cardezovci najvyššie odškodnenou rodinou. V prepočte na dnešný kurz dostali od poisťovne 17 miliónov dolárov.

SkryťVypnúť reklamu

Po šťastnom pristátí v Amerike sa Thomas Cardeza nechal pokrstiť na katolícku vieru. V kronike farára Daniša sa tiež uvádza, že starí ľudia rozprávali, že po katastrofe si Thomas nechal v kaštieli jednu miestnosť zariadiť ako kajutu z Titanicu.

Záhradník Josef Mašinda s manželkou a staršou dcérou.

Foto: Archív Petra Geršiho

Záhradníkova dcéra

O živote v kaštieli toho veľa porozprávala Petrovi Geršimu Marta Vlčková, ktorá dodnes žije v Topoľčanoch. Narodila sa v roku 1916 v Kovarciach, pričom jej otec Josef Mašinda robil u Mary Cardezovej záhradníka. Sama si na Mary nepamätá, lebo tá z kaštieľa odišla v roku 1918, avšak veľa sa dozvedela od otca.

Josef Mašinda (1881 Peděbrady) absolvoval záhradnú architektúru vo Viedni a Cardézová ho objavila v Stupave u grófa Károlyho, odkiaľ si ho vyžiadala ako vynikajúceho odborníka. Postavila mu dom, ktorý sa dodnes nachádza neďaleko hlavnej cesty, už mimo areálu kaštieľa.

Mašindovou povinnosťou bolo starať sa o záhradu. Tá bola pýchou celého areálu a chodil ju obdivovať aj Henrich Apponyi. Výnimočným pestovateľským zjavom bola guľa z rastlín pripomínajúca zjavom glóbus so svetadielmi a moriami. Mašinda celý život ľutoval, že rastlinný glóbus nikto nenafotil.

Po odchode Cardezovcov do Ameriky sa Mašinda zamestnal na čas v Sokolovciach pri Piešťancoch u grófa Ďulaja a potom sa usadil v Topoľčanoch. Dlhé roky, aj za komunistov mal záhradníctvo medzi železnicou a Elektrokarbonom, kým mu počas rozširovania podniku pôdu nevzali. Mašindovo kvetinárstvo bolo na miestach, kde dnes stojí spoločenský dom.

Medvede, auto aj korčule

Z rozprávania Marty Vlčkovej sa Peter Gerši dozvedel, že Mary Cardézová ma prvé auto v Kovarciach, na ktorom chodila po okolitých krajinách. V kaštieli tiež chovala mladých medveďov, s ktorými sa hrávali deti, kým vyrástli.

Jej otec Mašinda postavil skleník, ktorý slúži dodnes a zriadil tiež liaheň kureniec, ktorú vykuroval petrolejom. Pani Marta sa od otca dozvedela aj to, že v dvadsiatych rokoch minulého storočia prišlo v Amerike do módy korčuľovanie, ktoré neobišlo ani Kovarce. „Panstvo sa po kaštieli prevážalo na kolieskových korčuliach. Mali na to vyhradenú miestnosť a služobníctvo ich obdivovalo."

Spomenula i historku o Charlotte, ktorá rada zbierala orechy. Tie však dedinčania zvykli pokradnúť a tak sa hnevala, že ráno žiadne orechy nenašla. Napokon to vyriešilo služobníctvo. Tiež zbieralo orechy, a keď sa ich Charlotte rozhodla zbierať, stihlo ich rozhádzať pod stromami.

Mary Cardezová pomáhala vojnovým invalidom.

Foto: Archív Petra Geršiho

Filantropka

Mary Cardézová sa počas svojho života venovala charitatívnej činnosti. Počas I. svetovej vojny zriadila nemocnicu pre vojnových invalidov v Maďarsku a niektorí invalidi bývali aj v kaštieli.

V poľskom meste Kolomer zveľadila zanedbaný vojenský cintorín, ktorý dával záhradník Mašinda do poriadku šesť týždňov. Ďalší vojenský cintorín zriadila v Budapešti.

Cardézovci bývali v Kovarciach do skončenia I. svetovej vojny v roku 1918 a potom sa odsťahovali do USA. Mary Cardézová tam začala pracovať na imigračnom úrade neskôr sa angažovala v Červenom kríži. Táto organizácia ju aj niekoľkokrát ocenila za angažovanie sa v I. svetovej vojne na území Rakúsko-Uhorska.

Mary Cardézová zomrela v roku 1943 na leukémiu, jej svokra v roku 1939. Správa o smrti umeleckého zberateľa, bádateľa a bankára Thomasa Cardeza sa objavila v americkej tlači v roku 1952. Keďže nemal žiadnych potomkov svoj majetok, dnes by mal hodnotu 125 miliónov dolárov, odkázal Jeffersnonovej klinike na výskum krvi.

Kaštieľ v Kovarciach

Stojí neďaleko kostola a predpokladá sa, že na jeho mieste predtým bola zemianska kúria. Obec vlastnilo viacero rodov. Diviackovci, Ludanickovci a Motešickí. Posledný šľachtický rok predal kaštieľ v druhej polovici 19. storočia podnikateľom Welsovi a Wellemu. Za Antona Welsa prešiel kaštieľ veľkou prestavbou, odvtedy je dvojpodlažný.

Welsovci predali kaštieľ Apponyiovcom, no gróf Henrik v ňom nikdy nebýval. Počas 13-ročného prenájmu robila prestavbu aj Cardézová.

V roku 1928 predal Apponyi kaštieľ kvôli dlhom československému štátu za 670 tisíc korún. Budova potom slúžila vojnovým invalidom a dnes je v nej ústav sociálnych služieb pre duševne chorých.

Jožo Malý

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  2. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  3. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  5. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu
  6. eFleet Day 2025: Poznáme program a prezentujúcich
  7. S Kauflandom môže pomôcť každý, štartuje zbierka potravín
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom
  1. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  2. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  3. Jedinečný koncert EURYTHMICS v Bratislave
  4. LOVESTREAM Festival oznamuje prvú vlnu interpretov
  5. Knižnice získavajú novú príležitosť
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Pravda o 50 % zľavách BUBO? Koľko ich vlastne je? 11 743
  2. Slováci oddnes nakupujú exotiku s BUBO za 50%. 8 754
  3. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 7 592
  4. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 4 935
  5. Ísť do kúpeľov je IN 4 712
  6. Hodnotenie profesionála: Cestovali sme po Kanárskych ostrovoch 4 672
  7. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 4 601
  8. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 499
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu