Jazdí na nich, cvičí ich, stará sa o ne. Pred rokom ju oslovila hipoterapia, nová forma liečenia ľudí so psychickým či fyzickým postihom, pri ktorej sa využívajú kone. Dvadsaťosemročná hipoterapeutka Zuzana Mlejová.
Kone sú krásne, silné a inteligentné zvieratá. Kedy ste zistili, že ich milujete a čo vás k nim pritiahlo?
V tesnej prítomnosti koní som už odmalička. Bývala som s rodičmi blízko žrebčínu. Tam sa zrodila aj moja láska k nim. Jednoducho sa nedalo sa do nich nezaľúbiť. Prvý raz som vysadla na koňa už ako osemročná a odvtedy na nich jazdím pravidelne.
Mali ste už ako malá učiteľa jazdenia?
Pravdaže. Ale nemala som jedného stáleho učiteľa, ale viacerých. Vždy so mnou jazdil niekto iný.
Čo si myslíte o vete „Kôň vidí človeku až do duše"? Vie kôň rozpoznať zlého a dobrého človeka?
(zamyslene) No, pravda v tom určite bude. Kôň hneď vycíti, aký človek je v jeho blízkosti. Rozozná aj to, keď je človek nervózny a podráždený.
Ste hipoterapeutka. Vaša práca nie je úplne bežná. Mnohé krehké ženy ako vy pracujú v čistej kancelárii. Neprekáža vám, že trávite celé dni v stajni pri zvieratách? Váš bežný deň je teda úplne odlišný. Ako vyzerá?
(smiech) Nie, neprekáža. Naopak, milujem to. Ráno prídem do práce tak ako každá iná žena. Odjazdím si svoje kone, ktoré musia mať každý deň pravidelný pohyb. Pracujem aj s malými koníkmi. Tie učím jazdiť pod sedlom. Potom prichádzajú na rad klienti na hipoterapiu alebo hodiny jazdenia. Večer sa opäť venujem koňom, kŕmim ich a čistím.
Zuzane Mlejovej neprekáža práca v stajni. Naopak, miluje ju.
Foto: Ľubica Snováková
Hipoterapia je osobitná forma terapie, ktorá spája prírodu s človekom. Vedeli by ste vysvetliť, ako hipoterapia funguje? Ako dlho sa jej venujete?
Kôň pomáha človeku hlavne teplotou tela, pretože prehrieva svaly končatín. Hipoterapii sa venujem od začiatku tohto roka. Minulý rok som si robila na ňu kurz, ktorý pozostával z dvoch častí, v Hronovciach a na fakulte medicíny v Bratislave.
Účinky hipoterapie využívajú hlavne deti so psychickým či fyzickým postihnutím. Sú pre ne potrebné špeciálne kone?
Určite. Kone musia byť vycvičené na hipoterapiu. Nádejný kôň na liečenie sa vyberá podľa povahy. Musí byť úplne vyrovnaný a ovládateľný. Ak na neho vysadne postihnuté dieťa, kôň musí zniesť všetky dotyky na rôznych miestach. Aj tie nepríjemné. Taktiež keď sa pri terapii používa lopta a dopadne na koňa, nesmie sa zľaknúť.
Ako sa pri hipoterapii postupuje? Musí sa dieťa s koňom najprv zoznámiť? Koľko času uplynie, kým sa bojazlivé choré dieťa skamaráti so svojím liečiteľom?
To je individuálne. Niektoré deti strach vôbec nemajú. Mnohé sa ich až boja. Vtedy sa s nimi pomaličky zoznamujú, hladkajú ich a neskôr začnú spolu cvičiť. Cvičenie hipoterapie trvá približne dvadsať minút. Keď sa blíži zima tak ako teraz, deti ku koňom chodia do stajne, kde sa s nimi rozprávajú.
Ako vyzerá hipoterapeutické liečenie? Čo sa pri ňom robí?
To záleží od toho, o aké postihnutie u dieťaťa ide. Pri telesnom postihnutí musí byť okrem hipológa, ktorý koňa vedie, prítomný aj fyzioterapeut, pretože s dieťaťom sa cvičia polohy a cviky. Ak má pacient psychické postihnutie, dohliada naňho aj špeciálny pedagóg.
Dieťa môže koňa ovládať. Zvyšuje sa tým aj detské sebavedomie?
Určite áno. Dokonca, ak sa koni sedí hyperaktívne dieťa a kôň začne kráčať, aj takéto dieťa spozornie, začne sa sústrediť a ovládať koňa.
Pozoruje u detí úspešné výsledky terapie?
Spomenula by som dve dievčatá. Jedna sa výrazne zlepšila v škole. Druhá začína pomaličky chodiť a hýbať rúčkami.
Skúšate aj vlastné nové cvičenia, alebo má hipoterapia predpísané cviky?
Cviky a polohovanie je predpísané. Ale sú nové štúdie o hipoterapii. Táto forma liečenia stále napreduje. Zatiaľ však zostávam pri tom, čo je v knihách.
Hipoterapia uznali za formu terapie aj na Ministerstve zdravotníctva. Preplácajú sa úkony v poisťovni?
Je to možné, ale veľmi náročné, veľa naťahovačiek a papierovania. Určite by som bola za to, aby sa to zjednodušilo.
Vidíte svoju budúcnosť v hipoterapii?
To ukáže čas.