LUDANICE. Slovenským učiteľom bude rok kraľovať riaditeľ ludanickej školy Vladimír Káčer. Žezlo a kráľovskú korunu si z rúk vlaňajšieho Zlatého Amosa Richarda Szőlősa prevzal v Košiciach 17. apríla.
Učiteľov do súťaže prihlasovali ich žiaci, a to tak, že o každom súťažiacom museli napísať príbeh alebo poviedku. Anketu organizuje Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy a v tomto vyberal z 61 učiteľov a učiteliek. Do košického finále ich postúpilo osem.
Spáchali to deviatačky
Do ankety Zlatý Amos prihlásili riaditeľa Káčera deviatačky z gymnastického krúžku, ktoré si stiahli prihlášky z internetu.
„Snaží sa nám čo najviac dať a učí nás všetko formou hrania a zábavy," povedala nám Aneta Kučerková, ktorá spolu s Dominikou Némethovou napísala o obľúbenom učiteľovi súťažnú poviedku, ktorá zachytáva veselé zážitky z výletov a súťaží .
„Medzi všetkými deťmi je obľúbený, lebo dokáže zo seba urobiť šaša a zároveň usporadúva mnoho zábavných súťaží, hier a podujatí. Je vždy originálny, zábavný, nikdy nudný a stále je to ten istý Vladko," píše sa mimo iného v poviedke. Zaujímavé je, že Vladimír Káčer spomínané žiačky vôbec neučil. „Stretávam sa však s nimi od prvej triedy, lebo v škole vediem gymnastický krúžok, na ktorý chodí celá partia. S týmito deťmi som prežil strašne veľa. Chodili sme na rôzne súťaže, akcie sústredenia, takže sa dobre poznáme," vysvetlil nám riaditeľ.
K prihláške museli deviatačky zohnať aj vyše dvesto podpisov od žiakov školy a pochopiteľne aj Káčerov súhlas, že do súťaže ide.
Riaditeľa prihlásili do súťaže Aneta Kučerková a Dominika Némethová
Foto: Jožo Malý
Tvrdý tréning
Zo 61 prihlásených učiteľov vybrali do žilinského semifinále 16 najlepších, z každého kraja dvoch. Jednou z podmienok súťaže bol aj dvojminútový program žiakov spolu s učiteľom. „Keďže robím choreografie pre deti z gymnastického oddielu, tak som sa s dievčatami dohodol, ktoré časti z jednotlivých choreografií pospájame a začali sme nacvičovať. Tvrdý tréning to bol hlavne pre mňa. Ja som to síce vymýšľal, ale keď som to s nimi cvičil, zistil som, že nestíham," spomína Káčer.
Do košického finále ho prišlo povzbudzovať 16 dievčat. Okrem rozhovoru a vystúpenia s dievčatami čakal štyroch najlepších učiteľov šokový trenažér. Behom tridsiatich sekúnd musel riaditeľ bleskovo odpovedať na nečakané otázky skrývajúce chytáky, čo sa mu darilo.
Vladimír Káčer sa napokon stal víťazom a podľa neho za pod jeho úspech najviac podpísali deti. „Mal som perfektnú divácku kulisu a dievčatá dosť náročné vystúpenie. Pre mňa bolo infarktové. Vyhral možno príklad. Ak je človek deťom príkladom, lepšie sa s nimi pracuje a dokáže si získať aj ich srdiečka," povedal.
Pôjdu do aquaparku
Vladimír Káčer vyhral nielen súťaž Zlatý Amos, ale primát mu prisúdili aj novinári v ankete Amos Press. Dievčatá si zasa odniesli cenu za najlepšiu poviedku o svojom učiteľovi.
Súčasťou ceny Zlatý Amos bola aj peňažná výhra 3 500 eur. Káčer sa s ňou okrem rodiny podelí aj so svojimi žiakmi. „Deťom zaplatím trojdňový výlet do aquaparku v Senci pri Slnečných jazerách. V júni tam pôjde so mnou 35 žiakov, ktorí si to zaslúžia."
Do Košíc prišli aj dievčatá z Ludaníc.
Foto: Archív Vladimíra Káčera
S humorom sa učí ľahšie
Vladimír Káčer učí na ludanickej škole už dvadsať rokov a riaditeľom je prvý rok. Hoci je Topoľčanec, školu na vidieku si pochvaľuje. „Dobre poznám nielen deti, ale aj ich rodičov. Je to trošku výhoda, lebo dedinská škola je komornejšia ako v meste. Aj problémy sa dajú doriešiť k spokojnosti oboch strán."
Kvôli tomu, že vedie gymnastický krúžok, si mnohí o ňom mysleli, že je telocvikár. „Nie je to pravda. Pôvodne som mal učiť slovenčinu a občiansku výchovu, ale nakoniec som sa rozhodol pre ročníky 1. - 4., čo dodnes neľutujem."
Ku gymnastickému krúžku sa dostal pred desiatimi rokmi po odchode jednej učiteľky. „Dievčatá ma oslovili, či by som to po nej neprebral. Najskôr som mal obavy, ale s gymnastikou som sa stretol aj predtým a začali sme cvičiť jednoduché prvky. Neskôr som si urobil trénerstvo." Okrem toho vedie Káčer aj poľovnícky a strelecký krúžok.
Na našu otázku, či pochádza z učiteľskej rodiny reagoval: „Nie. Ja som bol prvý vysokoškolák v rodine. V Topoľčanoch som chodil na základnú školu na Tríbečskú a mali sme veľmi sympatického, dnes už nebohého triedneho učiteľa. Naši boli rozvedení, a ja som možno v ňom hľadal v tom období nejaký mužský vzor. Možno som natrafil na správneho, ktorý mi ukázal, že chlapi môžu byť aj iní. Keď som bol siedmak ôsmak, začal som o tom uvažovať. Keď som prišiel na gymnázium, už som bol rozhodnutý, že budem učiteľom."
O tom, že držiteľovi Zlatého Amosa nechýba ani zmysel pre humor svedčí aj ceduľa na riaditeľni ludanickej školy. Postavička káčera Donalda na nej avizuje, kto sedí vo vnútri. „Som rád keď sa deti bavia a sú veselé. Keď je humor v škole aj pri učení, deťom sa ľahšie učí a učiteľom tiež," myslí si Vladimír Káčer.