HAJNÁ NOVÁ VES. Šťastie v nešťastí. Tak sa dá nazvať osud Jozefa Cifru z Hajnej Novej Vsi, ktorému minulú nedeľu spadol počas búrky zo susedného pozemku do záhrady niekoľkotonový dub. Strom zavalil auto, káry, letnú terasu, vonkajšiu toaletu, psiu búdu aj nový stavebný materiál. Stačilo iba pár metrov a Jozef Cifra by prišiel o dom a možno aj o život.
Muž na nebezpečný strom upozorňoval starostu ešte v septembri minulého roka, žiadal jeho výrub, no márne. Jeho obavy sa teraz stali realitou. Ešte aj po týždni mu mohutný strom leží v záhrade a Jozef Cifra nevie, čo bude nasledovať. Jedno vie však isto. Spôsobenú škodu chce nahradiť od zodpovedného človeka, zvažuje aj trestné oznámenie. Kto sa k zodpovednosti prihlási, je zatiaľ otázne, pretože pozemok, na ktorom strom rástol, je predmetom dlhoročného súdneho sporu. Jedná sa totiž o historický park chránený ako pamiatka a zároveň aj podľa zákona o ochrane prírody a krajiny.
Onemel, zo šoku sa celý roztriasol
Jozefovi Cifrovi zavalil strom záhradu v nedeľňajšie ráno okolo šiestej hodiny. „Keď som sa zobudil, šiel som von na toaletu. Bol som ešte ospalý, ale keď som to zbadal, nemal som slov. Z toho šoku som sa celý roztriasol.
Nevedel som, čo mám robiť, tak som zavolal starostovi," spomína si Jozef Cifra. Podľa jeho slov mu zavolal okolo siedmej, ten vraj čakal do deviatej, kým to oznámi kompetentným osobám.
„Keby som bol mŕtvy, to by tiež čakali?" pýta sa Cifra. Muž nevedel, čo má robiť, tak zavolal aj policajtov. „Oni prišli, ale povedali mi, že s tým nič nemajú, nič nezdokumentovali a odišli," vraví Cifra a tvrdí, že dokumentáciu potrebuje, pretože chce náhradu škody. Majetok totiž nemá poistený. Zavolal teda brata a kamaráta, ktorí škody aspoň odfotili.
Strom by mal dať odstrániť majiteľ pozemku
Jozef Cifra má spadnutý strom v záhrade už týždeň. „Nemám do čoho pichnúť, nemám ísť kam na toaletu, nemôžem nikam ísť, lebo auto je pod stromom, čo mám teraz robiť?" pýta sa.
„Ja už som nespal strašne dlho a som na tom psychicky zle," vraví. Tvrdí tiež, že starosta chcel ísť strom popíliť, no bez toho, aby celú situáciu a všetky škody zdokumentoval, tak mu to zakázal. Odvtedy sa nič nedeje. Ako sám priznáva, sám to popíliť nezvládne a strom musia odstrániť odborníci, pretože sa bojí, aby si niekto neublížil.
Strom má podľa jeho odhadu niekoľko ton a pravdepodobne budú pri práci potrebovať aj veľké stroje. „Mne sa tak zdá, že to naschvál brzdia, aby sa to ututlalo. Ale ja sa postarám o to, aby sa to neututlalo," dodáva.
Právoplatným majiteľom pozemku je Špeciálna škola internátna z Topoľčian, ktorá park predala ešte v roku 2004 nitrianskej firme PW Real. Zistilo sa, že park je chránený a nemôže zmeniť vlastníka. Odvtedy je predmetom súdneho sporu. Podľa našich informácií sa riaditeľka školy Lýdia Ondrejková na spadnutý strom bola pozrieť a udalosť si zdokumentovala. „Povedala, že mi zavolá, no v stredu sa už neozvala. Každý len od toho dáva ruky preč," myslí si Cifra.
Situáciu v pondelok zdokumentovala aj Alena Zacharová z Obvodného úradu životného prostredia Topoľčany. S Jozefom Cifrom sa osobne nestretla, pretože v ten deň úrad riešil neustále prípady povodňových situácií. „Ak pán Cifra potrebuje dokumentáciu, kedykoľvek mu ju úrad poskytne. Ale môže využiť i vlastnú. O situácii som sama informovala aj Krajský úrad životného prostredia v Nitre, pracovisko Štátnej ochrany prírody v Nitre a dokonca aj pracovníčku pamiatkového úradu v Topoľčanoch" vysvetľuje Zacharová. Dodáva, že starostovi obce Jánovi Gajdošovi poskytla v pondelok i tlačivo o nevyhnutnom výrube, ktoré vyplní ten, kto strom odstráni a odovzdá ho do 5 dní od odstránenia na Obecnom úrade v Hajnej Novej Vsi. V prípade, že strom spracuje sám Jozef Cifra, môže si následne u vlastníka žiadať okrem náhrady škody aj náklady na odstránenie dreviny.
Nešťastiu chcel predísť
Jozef Cifra chcel nešťastiu predísť už dávno. Starostovi obce poslal žiadosť o výrub ešte v septembri minulého roka, v ktorom ho žiadal o odstránenie viacerých stromov. Tie mu zasahujú do pozemku a ohrozujú jeho život. Doteraz mu neprišla žiadna odpoveď. „Sám som ich chcel orezať, ale povedal mi, že to nesmiem, že budem stíhaný," vraví Cifra.
„Ja som vedel, že spadne. To čo je, aby ma na vlastnom pozemku zabil cudzí strom," rozčuľuje sa. „To som ešte šťastný, že som prežil. Ak by to spadlo dopredu, spadla by aj krčma a bolo by po mne," dodáva.
Alena Zacharová si myslí, že Jozef Cifra mal postupovať inak. „Za stromy rastúce na pozemku je však vždy zodpovedný vlastník," vysvetľuje Zacharová.
„Ak starosta na jeho podnet nereagoval, mal sa spojiť s vlastníkom pozemku, osloviť úrad životného prostredia alebo pracovisko štátnej ochrany prírody," vraví. Podľa jej slov však v tomto prípade išlo o živelnú pohromu. „Strom bol úplne zdravý a nedalo sa predpokladať, že v čase premočenej pôdy a následných vetrov vlastnou váhou dôjde k jeho vývratu. Takto môže skončiť akýkoľvek strom, ale kvôli tomu nie je možné všetky stromy preventívne rúbať," vraví. Dodala, že podobnej udalosti sa dá zabrániť napríklad odborným ošetrením stromu, znížením jeho ťažiska a to najmä odstránením veľkých vetiev, prípadne naklonených a presahujúcich nad susedné pozemky.
Nad domom Jozefa Cifru stoja podľa jeho slov ešte viaceré stromy, ktoré ho ohrozujú. Vraví, že vo svojom dome sa bojí spávať. „Keď je búrka, stojím oproti pred obchodom. Kým nezabije človeka, tak sa asi nedá nič robiť," myslí si.