SOLČANY. Od januára 2010 je v Topoľčanoch nový kulturistický oddiel Power Body Topoľčany. Založili ho štyria nadšenci kulturistiky, najstarší z nich - Jozef Píry oslávi na budúci rok už svoje 50. narodeniny. Kvarteto dopĺňa Ján Knížat a bratia Alexander a Igor Hlobíkovci.
Museli založiť klub
Ak pomýšľali nad účasťami na súťažiach, museli byť zaregistrovaní v Slovenskej asociácii kulturistiky, silového trojboja a body fitnes. „Pravidelne chodíme cvičiť do posilňovne na Kalinčiakovej ulici Body Line k Jankovi Čiernemu. Máme tu vytvorené perfektné podmienky, čo sa týka samotného cvičenia, ústretovosti personálu a ostatných služieb, ale Janko nemá zaregistrovaný súťažný klub, má posilňovňu pre verejnosť. Na to, aby sme mohli chodiť na súťaže, sme sa museli zaregistrovať vo Slovenskej asociácii kulturistiky, silového trojboja a body-fitnes." povedal nám na úvod predseda oddielu Jozef Píry, ktorý sa ku kulturistike vrátil po 23 rokoch. „V minulosti som bol tiež členom kulturistického oddielu v Topoľčanoch až do roku 1989."
Prišli prvé úspechy
„Hneď v januári sme vedeli, že sa chceme pravidelne zúčastňovať súťaží. Ján Knížat sa venuje tlaku na lavičke, už v minulom roku dosahoval veľmi dobre výkony a v tomto roku sa mu podarilo vyhrať majstrovstvá Slovenska, ktoré sa konali 1. mája v Bánovciach, kde vyhral s výkonom 225,5 kg v kategórii do 90 kg. Okamžite dostal pozvánku do reprezentácie, s tým, že sa v pripravuje na budúcoročné Majstrovstvá Európy. Čakajú ho ešte v tomto roku viaceré preteky, všetkých ich plánuje vyhrať, pretože v súčasnosti je vo vynikajúcej, na Slovensku bezkonkurenčnej forme . V jeho silách je ešte v tomto roku pokoriť pri zachovaní telesnej váhy záťaž 250 kg " predstavil nám jedného z pretekárov predseda Jozef Píry.
Darí aj bratom Hlobíkovcom. Mladší z nich - Igor - dokázal v kategórii klasická kulturistika v Starej Ľubovni vybojovať pekné 7. miesto a na majstrovstvách SR v Bratislave skončil ôsmy. Boli to jeho prvé súťaže. Je to mladý a veľmi perspektívny pretekár, ktorý má budúcnosť ešte len pred sebou.
Na začiatku 130 kilogramov
Jozef Píry sa ku kulturistike vrátil po dlhých 23 rokov. „Manželka si všimla, že vyzerám dosť neforemne, pretože som pribral až na 130 kg a obvod pásu som mal až 140 cm," opísal nám situáciu J. Píry.
Celá rodina cvičila, a tak začal aj on. „Keďže neviem cvičiť kondične, tak som to skúsil opäť vrcholovo. Nikto mi priveľmi neveril, ale po dvoch rokoch cvičenia sa mi podarilo zhodiť z pása 62 centimetrov a tuk som premenil na svaly. Z váhy 130 kg som schudol na 89 kg, ktoré som mal aj na Majstrovstvách Slovenska v Starej Ľubovni, kde som v kulturistike v kategórii masters vybojoval prvé miesto s tým, že môžem reprezentovať Slovensko koncom júna na Majstrovstvách Európy v Ukrajine. Pre svalové zranenie som však musel upustiť od týchto plánov."
Kulturistika je životný štýl
Dva roky predstavovali u Jozefa Píryho náročné odopieranie a inú životosprávu. „Je to obrovská drina, pravidelne som cvičil a začínal som prakticky od začiatku. Vrcholová kulturistika nie vlastne ani šport, ale životný štýl. K tomu treba podriadiť úplne všetko. Dôležité je dodržiavanie prísnej životosprávy, večierky a ranné budíčky sa musia dodržiavať na sto percent, pretože svaly nerastú v posilňovni, ale práve pri relaxe, keď človek oddychuje. Musel som obmedziť návštevy zábav, či rôznych plesov. Strava sa skladala z prísnej diéty. Trénoval som pod dozorom reprezentačného trénera Milana Čižeka, ktorý vychoval niekoľko desiatok Majstrov Slovenska. Jeho zverenci dosiahli niekoľko desiatok titulov aj na európskych, či svetových podujatiach. Veľkou oporou mi bola aj moja manželka, ktorá je vynikajúcou kuchárkou a vždy mi vedela pripraviť také jedlá, čo som potreboval," priblížil nám Jozef Píry.
„Kulturistická strava je jednoduchá - jedol som prevažne len ryžu. Jeden týždeň to bolo denne 50 g ryže, druhý týždeň len 25 g a na tretí týždeň som nejedol ryžu vôbec. K tomu som mal len neochutené mäso trikrát denne po 150 g varené vo vode. Takto som pôsobil približne trištvrte roka. Okrem ryže som neprijímal žiadne tuky, či cukry v žiadnej inej forme. Nejedol som ani ovocie. Ostatnú energiu som čerpal so svojich tukových zásob," objasnil nám svoju diétu majster Slovenska, ktorý zároveň poznamenal: „Pociťoval som príšerný hlad a boli to neskutočne muky. Všade naokolo bolo všetkého hojnosť, stačilo len načiahnuť ruku. Ja som sa však zaprel, na dvere od špajze som si dal plagát svojho obľúbeného kulturistu a vždy, keď som tam šiel, tak som si pomyslel, že keď chcem aj ja tak vyzerať, musím vydržať. Táto bez sacharidová diéta má ohromný vplyv na psychiku človeka. Je pri nej zvýšená nervozita, nepokoj, a tak moji blízki si toho vytrpeli. Manželka aj synovia však stáli pri mne, a aj to mi veľmi pomohlo, všemožne ma podporovali, som im za to veľmi vďačný. Bez nich by som to isto nedosiahol."
O rok päťdesiat
Jozef Píry bude mať o rok už päťdesiat rokov, no napriek tomu sa v tomto roku zúčastnil ešte jedných majstrovstiev Slovenka, bez ohľadu na vek. V obrovskej konkurencii, akú história kulturistiky na Slovensku nepamätá, skončil na vynikajúcom siedmom mieste, keď medailové umiestnenia brali medailisti z Majstrovstiev Európy (ME boli týždeň po MSR) a aj ďalší pretekári na 4. až 6. mieste patria medzi špičku na Slovensku. Slovensko je európska a svetová kulturistická veľmoc. „Každý z nich mohol byť mojim synom. Na porovnanie - je to ako keby hokejista Miroslav Šatan na Majstrovstvách sveta nastúpil v jednom útoku so svojim otcom, ktorý by však podal rovnocenný výkon."
Povráva sa, že kulturisti sú iba vypracované telá bez rozumu. Jozef Píry však okrem svojej záľuby dokázal vyštudovať dve vysoké školy.