TOPOĽČANY. V roku 1990 kedy už voliči nemuseli hádzať do urien lístky s menami kandidátov, ktoré naordinovala komunistická strana, bola za posledných dvadsať rokov účasť na voľbách najvyššia. V Topoľčianskom okrese sa vtedy parlamentných volieb zúčastnilo 96 percent voličov. Ľudia prišli k urnám v hojnom počte, hoci nemuseli. Predtým za vlády komunistov bolo nepísaným zákonom, že voľby sú povinné, lebo kto neprišiel, mohol očakávať perzekúcie.
Prepad o 40 percent
Pred dvadsiatimi rokmi si však občania konečne mohli zvoliť koho chceli, a tak prišli i tí, ktorí dovtedy chodili voliť nasilu.
Počas rozmachu demokracie však chuť zúčastniť sa volieb postupne upadala. V roku 1992 prišlo v Topoľčianskom okrese k urnám 85,6 % voličov a o dva roky neskôr 79,13 percent. Posun k lepšiemu nastal v roku 1998, kedy niektoré strany žiadali zmenu a volieb sa zúčastnilo 84,5 % voličov. Potom voličská účasť prudko poklesla. V roku 2002 volilo v Topoľčianskom okrese 72,7 percent oprávnených voličov a pred štyrmi rokmi dokonca len 57,3 percent.
Zarobte si na voľbách
Aká bude účasť na v poradí siedmych slobodných parlamentných voľbách, ktoré sa uskutočnia túto sobotu môžeme len hádať. Predvolebná kampaň je viac-menej apatická a politické strany si skôr vybíjajú svoj agitačný arzenál v rozvirovaní škandálov a poukazovaním na chyby iných. Pripomína to pokazený guláš, v ktorom cítiť akurát prenikavú pálivosť maďarskej papriky.
Pokiaľ ide o stúpajúce štatistiky týkajúce sa volieb, takmer dvojnásobne narástol počet členov okrskových volebných komisií. V Topoľčanoch ich v každej bude zratovať hlasy okolo trinásť. Doteraz bývalo zvykom, že komisie mali okolo sedem členov.
Za tým však sotva možno vidieť politickú aktivizáciu, ale skôr dopad krízy. Za svoju účasť na voľbách dostanú členovia komisií na ruku tisícku v starej mene a k tomu najesť. S heslom „Zarobte si na voľbách," agitovala na internete aj Paliho kapurková, a v Topoľčanoch bude mať zastúpenie v šiestich komisiách.
Občania nemajú za svoju účasť na voľbách prisľúbený žiadny bonus, no volebné moratórium už neplatí a politické strany sú vynaliezavé. Tak sa nechajme prekvapiť a dúfajme, že nepadne ďalší rekord v politickej neúčasti.
Politickí dinosauri
Pokiaľ ide o víťaza volieb, veľa napovedia prieskumy verejnej mienky, ale aj tie sa zvyknú mýliť. Nás skôr zaujíma, aké mená sa na kandidátnych listinách objavujú aj po dvadsiatich rokoch.
V roku 1990 by sme medzi stranami pod súčasným názvom našli len KDH a SNS. Demokratická strana je dnes súčasťou SDKÚ a Komunistická strana sa z československej premenila na slovenskú.
Zaujímavé sú aj metamorfózy členskej základne posledne menovanej strany. Zreformovaní komunisti sa najskôr premenovali na SDĽ a neskôr väčšina z nich preplávala do vôd vládnuceho Smeru.
Pokiaľ ide o ostatných politických dinosaurov, tí sa v deväťdesiatom roku objavili na spoločnej kandidátke Verejnosti proti násiliu. Dnes nájdeme ich mená vo vedení HZDS i SDKÚ.
Kto z nich sa dostane do parlamentu, alebo kto ich odtiaľ vytlačí sa dozvieme už cez víkend. Na záver si pripomeňme výsledky volieb z roku 1990 v Topoľčianskom okrese. Zvíťazila Verejnosť proti násiliu s 31,6 % hlasov pred KDH 26,7 % a SNS 15,8 percenta hlasov. Do parlamentu sa dostali aj komunisti s 13,8 percentami hlasov a Demokratická strana, ktorá získala 4,5 %.