LUDANICE. Hodiny fungujúce na citrónovú šťavu či vlastná meteorologická stanica sú netypickými zariadeniami v triede ludanických tretiakov, ktorí sa nazývajú mravce.
„Žiaci sa už tretí rok učia spolu s Ferdom Mravcom v Mravenisku a povedali si, kamarátovi Ferdovi pomôžu a budú podporovať ochranu prírody a životného prostredia," hovorí ich učiteľka Henrieta Káčerová.
V triede začali triediť odpad do špeciálne zakúpeného trojkoša a využívajú svetlo z úsporných žiaroviek. Okrem toho sa zapojili sa do projektu EKOSTOPA. V rámci neho zisťovali svoju vlastnú ekostopu, teda vplyv ich aktivít na planétu Zem. Za usilovnosť im bol udelený Certifikát EKOSTOPY, ktorý získali pre celú školu. V ňom majú zapísanú veľkosť ekostopy na jedného žiaka školy a zaradili sa tak na prvé miesto v Nitrianskom kraji.
Mravce z tretej triedy zároveň pravidelne sledujú počasie prostredníctvom vlastnej meteostanice. Merajú teplotu, zisťujú množstvo zrážok, tlak vzduchu, rýchlosť vetra a vlhkosť. Všetky zistené údaje elektronicky archivujú pre svojich nasledovníkov.
„Na nákup meteorologickej stanice, hodín fungujúcich na citrónovú šťavu i ďalších predmetov podporujúcich výchovu k ochrane životného prostredia šťavu prispeli rodičia tretiakov z Mraveniska sumou takmer 200 eur," prezradila nám Henrieta Káčerová.
V nasledujúcom školskom by dokonca mali kúpiť aj slnečný kolektor.
Ide im o to, aby boli ich mravce a zo všetkých síl sa vždy snažili byť dobrou súčasťou prírody a celej našej planéty.