TOPOĽČANY.Podľa psychologičky je dôležité, aby sa rodičia pripravili na rozhovor s dieťaťom a nečakali len na jeho reakcie, pretože niektoré neuvážené kroky mu môžu ublížiť.
„Fyzické tresty nemajú efekt pre dieťa. Skôr je dôležitejšie si s ním sadnúť a povedať mu že v niečom sklamalo, je to preň väčšia trauma ako keby sme chytili remeň alebo varechu," myslí si Hašanová.
Nezanedbali sme niečo?
V prvom rady by si aj rodičia mali uvedomiť, čo urobili pre dieťa počas školského roku, či sa mu dostatočne venovali, sledovali jeho výkony v škole, podali mu pomocnú ruku a niečo nezanedbali.
Mali by si položiť otázku, či dostatočne spolupracovali so školou a s učiteľmi a informovali sa o problémoch aj pozitívach svojho dieťaťa.
„Po pohľade na vysvedčenie je dôležité pochváliť dieťa za výkon, ktorý za rok dosiahlo. Určite sa snažilo a určite nebude vysvedčenie od vrchu až dole zlé. Vysvedčenie je zrkadlom plnenia si jeho pracovných povinnosti, pretože muselo vynaložiť veľa úsilia, aby dosiahlo nejaký výkon. Pochvala je aj stimuláciou do ďalších rokov. Deťom treba pripomenúť, že si ich vážime, že sú nám blízke a sú platnými členmi rodiny," vysvetľuje psychologička.
Porovnávanie nie je dobré
Na druhej strane by mali rodičia poukázať na veci, s ktorými nie sú spokojní a povedať dieťaťu, že budú spolupracovať na odstraňovaní jeho nedostatkov. Ide o to naučiť dieťa zhodnotiť svoju prácu, aby so aj ono samo vysvetlilo, prečo známky na vysvedčení sú také aké sú.
Za veľmi dôležité Eva Hašanová považuje, aby rodičia neporovnávali seba s dieťaťom a ich výsledkami v škole. „Za 20 - 30 rokov kedy sme do školy chodili my, sa doba neporovnateľne zmenila."
Tak isto nie je vhodné porovnávať dieťa so spolužiakmi. Treba sa zamerať na vlastné dieťa a zvážiť jeho dobré a slabé stránky a podať mu pomocnú ruku do budúcnosti, aby cítilo v rodičovi oporu.
„Pokiaľ to nebudeme rešpektovať, dieťa môže utekať z domu za druhými ľuďmi a kamarátmi. Môžeme stratiť jeho dôveru a takéto vzťahy sa ťažko naprávajú," dodala Hašanová.