Bošianske učiteľky cestou do školy stretávali slony

Život v africkom buši si vyskúšali učiteľky z Bošian. Kenských kolegov naučili používať počítače. Sprvoti ich vystrašili jašterice, ale prežili aj africkú stravu.

Žiaci sa s návštevou chceli fotiť.Žiaci sa s návštevou chceli fotiť. (Zdroj: FOTO: ARCHÍV JANY KONTÚROVEJ)

Riaditeľku Základnej školy v Bošanoch Janu Kontúrovú a jej kolegyne Ivanu Mikulovú a Janu Valachovú vyslala na prelome mája a júna do Afriky spoločnosť Microsoft, ktorá na ich škole realizuje projekt Notebook pre každého žiaka. Oslovila ich spolu s Nadáciou Pontis, ktorá v juhovýchodnej Keni od januára 2010 realizuje projekt zvyšovanie projekt Zvyšovanie počítačovej gramotnosti učiteľov a študentov. Úlohou učiteliek bolo naučiť používať počítače a informačné technológie svojich kolegov v Keni.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Červená zem

Už počas deväťhodinovej cesty džípom z hlavného mesta Nairobi do cieľa cesty v Rukange, na juhovýchode krajiny, Jana Kontúrová zistila, že väčšina garderóby, ktorú si nabalila do kufra jej bude zbytočná.

SkryťVypnúť reklamu

„Džípom sme sa trmácali po hrboľatej ceste a všade bola červená prachová zem. V jednom kuse sme boli červené nielen my, aj to čo sme si obliekli. Biele blúzky som si vzala zbytočne. Krajina bola len trošku zelená, ale len vďaka tomu, že v máji sa skončilo obdobie dažďov. Inak boli všade nízke pichľavé kríky, proste buš."

Tým slovenských školiteľov pozostávajúci z bošianskych učiteliek, manažéra spoločnosti Microsoft Romana Baranoviča a Jakuba Šimka z nadácie Pontis bol ubytovaný v africkej divočine.

„Od školy v Rukange sme boli vzdialení asi 20 kilometrov a okolo nás nebolo celkom nič. Bývali sme v stanoch, kuchyňu tvoril len prístrešok a kúpeľňu kožený mech naplnený vodou zavesený na strome, pod ktorým sme sa sprchovali. Keď som na druhý deň ráno otvorila oči, zbadala som v stane obrovskú jaštericu. Od strachu som začala som kričať, ale náš sprievodca mi vysvetlil, že jašterica je dobrá, lebo požiera nebezpečný hmyz. Ten je v Afrike tiež väčší ako u nás. Hoci nemám rada plazy ani hmyz, zvykla som si," spomína na prvé prebudenie v buši Jana Kontúrová.

SkryťVypnúť reklamu

Dievčatá sú bez vlasov

Privítanie v africkej škole bolo impozantné. „Na školskom dvore nám spievalo a tlieskalo vyše tristo detí a my sme im rozdávali cukríky," hovorí Jana Valachová.

Slováci boli pre Afričanov vzácni. „Chceli sa s nami fotiť a podávali nám ruky. Atrakciou sme boli pre dievčatá, lebo sme mali dlhé vlasy. Ony sú ostrihané dohola a vyzerali skoro rovnako ako chlapci. Rozlíšili sme ich len podľa školských uniforiem, lebo dievčatá nosia sukne," vysvetľuje Ivana Mikulová.

Učiteľky sa hneď na úvod zoznámili so svojimi africkými kolegami a premietli im video o bošianskej škole. Zároveň im odovzdali projektor, vizualizér, interaktívnu a digitálnu kameru, ktoré sa stali zariadením počítačovej učebne v Rukange. Tú navštevujú žiaci strednej internátne i miestnej základnej školy.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažká matematika

Rozdiel medzi školou u nás a v jednej z najchudobnejších oblastí Kene je už na prvý pohľad markantný. „V areáli školy boli domčeky bez okien a dverí. Triedy boli zariadené veľmi stroho, katedrou a starými lavicami z drevených dosiek. Ani steny nie sú vymaľované. Škola prakticky nemala elektrinu, tá bola zavedená iba v počítačovej učebni, inak sa tam používali petrolejové lampy," hovorí Jana Kontúrová.

Škola sa líši aj počtom žiakov. Kým u nás je ich v triede je ich okolo 20, v Keni to bolo minimálne 40, no aj osemdesiat. Triedy sú tam rozdelené na chlapčenské a dievčenské.

„V škole sme neučili, ale so žiakmi sme diskutovali počas prestávok. Prakticky celý čas sme sa venovali učiteľom," približuje nám situáciu Kontúrová.

„Zaujímali sme sa o knihy a učebnice, keď sa učitelia chystali na hodiny. Zistili sme, že sa učia veľmi ťažké veci, je to až na počudovanie v akých podmienkach. Stredoškoláci tam v matematike preberajú integrály a derivácie na úrovni nášho ťažšieho gymnázia až vysokej školy."

Hoci sa v Keni hovorí po svahilsky, žiaci sa všetky predmety učia v angličtine. Vyučovanie trvá aj s dlhšou obedňajšou prestávkou od 8. do 17. hodiny.

Pre Ivanu Mikulovú bolo zážitkom rodičovské združenie. „Majú ho tam len raz počas školského roka. Bolo v sobotu a trvalo od 11. do 17. hodiny. Rodičia sedeli celý čas bez pohnutia v jednej miestnosti, počúvali dlhé príhovory a prejavy hádam každého člena učiteľského zboru a miestnych poslancov. Potešilo ma, že učitelia dokázali ihneď využiť techniku ktorú sme priniesli na to, aby rodičom ukazovali vlastné prezentácie. Tí dokázali pozorne počúvať a tlieskať šesť hodín v kuse."

Polievka z volského chvosta

Pre Slovákov varil v buši kuchár, ktorý zvykne obsluhovať turistov na safari. Robil im raňajky a večere. Podľa Ivany Mikulovej pre nich pripravoval na kenské pomery kráľovské jedlá.

„Medzi najčastejšie špeciality patrili kukuričné placky, ryžová kaša a kuracina. V nej však veľa mäsa nebolo, väčšinou len kosť a koža. Keďže na rančoch sa chová hovädzí dobytok, nechýbalo ani hovädzie mäso. Raz sme dostali polievku z volského chvosta, bola dobrá kým kuchár nepovedal, z čoho ju varil. Vyskúšali sme aj sladké zemiaky a jeden večer domáci opekali na ohni koziu hlavu. Chrobáky nám nepodávali, ale hovorili, že jedávajú opečené kobylky. Lietali tam skoro pätnásťcentimetrové, ale nemali sme čas mať z nich strach."

Školská strava to už bolo iné menu. „Z počítačovej učebne sme videli rovno do kuchyne. Pozostávala z prístrešku pod ktorým horela vatra a nad ňou bol kotol," vysvetľuje Jana Kontúrová. „Okolo sedeli piati kuchári, niečo strúhali a hádzali do kotla. Často používali zelenú fazuľku a väčšinou varili ryžu a chudé kurence. Hrnce vkladali do vyhrievaného múrika. Keďže sme to videli ako varia, obeda sme sa veľmi nedotkli."

Jana Valachová tvrdí, že v Afrike neschudla, ale školská kuchyňa jej nechutila. „Nelákal ma vzhľad jedla, ani jeho chuť a vôňa, často podávali ryžu, ktorú som nemohla."

Veľkým problémom v Keni bola voda. Všade sa dovážala v cisternách a v dedinách ju nosili ženy na hlavách. V škole boli kamenné nádrže na vodu. Slováci pili len balenú vodu.

Dobré mobilné pokrytie

Chudobných afrických obyvateľov podporili bošianske učiteľky nákupom suvenírov. „Vyrábali hlavne košíky," hovorí Jana Kontúrová. Obchody vyzerali veľmi jednoducho. Do zeme boli zarazené štyri koly zakryté deravým plechom a označené nápisom hypermarket. Predávali v nich drobnosti, ale všade bolo dostať karty do mobilných telefónov safaricom.

„V Keni má skoro každý mobil, a navyše je tam dobré pokrytie signálom. Dalo sa zavolať aj z buša. Karty boli lacné a za jedno euro, čo je asi 100 kenských šilingov sa dalo poslať na Slovensko desať esemesiek."

Šelmy ich obchádzali

Hoci boli Slováci ubytovaní na samote v africkom buši, zvieratá ich obchádzali a chránili ich aj sprievodcovia.. „V noci sme mali pred stanom zavesenú petrolejku na odohnanie zveri. Boli tam šakaly, hyeny, slony, opice a už spomínané jašterice a hmyz. Zvieratá v noci obchádzali náš tábor, ale domorodci vedeli podľa ich zvukov odhadnúť, koľko sú vzdialené," spomína Jana Kontúrová.

„Slony, ktorých je v Keni strašne veľa sme stretávali cestou do školy. Ďalších známych zástupcov africkej fauny sme videli počas návštevy safari."

Ani podnebie kúsok pod rovníkom nebolo hrozné. „Klíma mi vyhovovala, bolo okolo 30 stupňov a nepotila som sa. Domáci nosili čiapky," povedala Jana Valachová.

Prídu aj Keňania

Učiteľky z Bocian strávili v Keni dva týždne a z ich aktivít má úžitok 20 učiteľov v Rukange. Vyskúšali si život bez elektriny, vodovodu a ďalších vymožeností modernej spoločnosti, čo by si mal podľa nich vyskúšať každý, aby si viac vážil veci okolo seba.

Projekt zvyšovania počítačovej gramotnosti učiteľov a študentov v Keni bude pokračovať aj ďalej a novembri zavítajú na Slovensko kenskí učitelia.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  2. Koniec nálepkovaniu a predsudkom medzi kolegami u tohto predajcu
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček
  4. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike?
  5. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva
  6. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu?
  7. Green Corner: zelené bývanie blízko centra s prvou splátkou 10 %
  8. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky
  1. Jednoduché farebné premeny do bytu aj záhrady
  2. Pokoj, výhľady a dobrá kuchyňa? Vyberáme desať hotelov na Ischii
  3. Zlatý sen vo vzduchu
  4. Sapara a Nagy povzbudzovali malých futbalistov a futbalistky
  5. Nová hala v Istropolise zaplní chýbajúce miesto na mape kultúry
  6. Pozvánka, ktorá sa neodmieta: oslávte 25 rokov s Kauflandom
  7. Kaufland oslavuje 25 rokov a tvorí pilier slovenskej ekonomiky
  8. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia
  1. Ako sa z firmy na výrobu krbov stal líder v robotike? 7 400
  2. Toto je Balkán? Roky prehliadané Albánsko prekvapuje 5 942
  3. Roman Kukumberg ml.: Online hejty vedia bolieť viac ako bodyček 5 134
  4. Bývajte v centre Košíc – 18 bytov v boutique residence Huštáky 4 938
  5. PLANEO otvára v máji 9 predajní. Má to zmysel v dobe digitálu? 4 790
  6. Bankroty a miliardové dlhy. Úspešný Trump je ilúzia 2 832
  7. Slováci posielajú na MS mladíkov. Kedy hrajú a kde ich sledovať? 2 190
  8. Dobrovoľníci, prihláste sa na Týždeň dobrovoľníctva 1 575
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Titul? Nie je to veľmi pravdepodobné.


8. máj

Areál s vyše 170-metrovými stožiarmi je ekonomickou príťažou.


7 h

Slovenského skialpinistu privítala cigarová vôňa dymu.


20 h

František Feja je inšpirácia pre všetkých.


Eliška Veselovská a 1 ďalší 7. máj

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu