OPONICE. Oponickým hodom patrila posledná júnová nedeľa. Ak by si niekto myslel, že išlo o tradičné oslavy pri kolotočoch, je na omyle. Tieto hody sa totiž niesli v duchu zaujímavých kontrastov, ktoré vytvoril zraz veteránskych motoriek a áut pri renesančnom kaštieli Apponyiovcov. Zaujímavosť prikrášlili dovezené desiatky pestrofarebných papagájov, husy či kozička. K dobrej nálade prispela aj obecná dychovka, ktorá sa znovu strela po dlhých rokoch.
Lotus si postavil sám za pol roka
Veterány stáli vedľa seba ako vojaci a vystavovali sa na obdiv všetkým zúčastneným očiam. Najväčšiu pozornosť pútali dva Velorexi, červenožltý a klasický hnedý. Z áut to bol ako inak tyrkysový Lotus Super 7, ktoré jeho pyšný majiteľ Boris Wiedermann nazýva „Sedmička." Autá tohto typu sú na Slovensku iba dve. Jedno je v Partizánskom a druhé brázdi práve topoľčianske cesty.
Manželia Wiedermannoví si Lotus užívajú takmer každý víkend.
Manželia Wiedermannoví bývajú účastníkmi podobných zrazov pomerne často. „Každý víkend si do neho sadneme a niekam vyrazíme," hovorí zhotoviteľ skvostu. Úžasný Lotus si postavil sám. „Kúpil som si základný rám a potom som si ho celý sám poskladal. Trvalo to celých šesť mesiacov intenzívnej práce, cez deň, noc aj cez víkendy," vraví. No tvrdú drinu vraj neľutuje. „V takýchto autíčkach si človek vozí dušu, v tých ostatných telo," dodáva nadšene.
Apponyiho poľovnícke múzeum lákalo návštevníkov
Stretnutia veteránov dopĺňali intenzívne prehliadky Apponyiho poľovníckeho múzea. Záujem bol obrovský. Sprievodca múzea a jeho kustód Peter Králik, ktorý je známy svojim entusiazmom a nadšením pre dejiny tohto múzea, mal čo robiť.
Apponyiho múzeaum sídli v renesančnom kaštieli zo 17. storočia a patrí obci. Láka svojimi dvoma expozíciami. Hneď ako sme vošli dnu a dvere múzea sa zavreli, preniesli sme sa v čase do obdobia Druhej svetovej vojny. Obklopovali nás unikátne letecké artefakty a pozostatky lietadiel B-17 popretkávané strastiplnými príbehmi amerických vojakov, ktorí skončili svoju púť priamo tu, v Tribečskom pohorí.
Staré lodné kufre. Podobné sa plavili na Titanicu.
Expozícia rozpovedá aj príbeh dvoch vojakov, Alexandra Makarenka či Vojtecha Luckého, ktorých fotografie visia na stenách. Makarenko bol zranený v ťažkých bojoch pri Ludaniciach, kde padlo vyše tridsať partizánov. Neskôr bol Nemcami odvlečený do Baťovian a kruto vypočúvaný, mučený a nakoniec popravený. Podobný osud stihol aj Luckého, ktorého tiež odviedlo gestapo za pomáhanie partizánom a kruto ho mučilo, týralo a zavraždilo.
Poschodie múzea je zasvätený životu Apponyiovcov. Expozície, medzi ktorými leží množstvo fotografií grófa Apponyiho a jeho trofejí, nástenné maľby, lodné kufre ešte z čias Titanicu, dokonale vykresľujú život rodiny Apponyiových, ktorá sa najmä v 19. storočí prezentovala ako pokroková rodina z Horného Uhorska.. Najväčším lákadlom je unikátna knižnica s tisíckami brilantne viazanými knihami a albánska kráľovná Garaldína Apponyiová. Expozícia odhaľuje grófa ako poľovníka a prezrádza jeho trofeje.