TOPOĽČANY. Počas horúcich letných dní vyhľadávajú ľudia osvieženie v mnohých vodných nádržiach, avšak nie vždy sa môže takéto kúpanie vyplatiť kvôli kvalite vody.
Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Topoľčanoch monitoruje kvalitu vody len na Duchonke. Jeho pracovníci odobrali vzorky z nádrže koncom júna a podľa analýzy nevyhovujú požiadavkám na kvalitu vody na kúpanie stanovenú nariadením vlády. Voda odobratá na Duchonke pri pláži obsahuje zvýšenú koncentráciu fenolov a voda pri hrádznom múre má nevyhovujúcu priehľadnosť. V mikrobiologických a biologických ukazovateľoch nebolo zistené prekročenie medzných hodnôt.
Podľa riaditeľa RÚVZ v Topoľčanoch Gustáva Lepieša sú výsledky podobné ako vlani. Vtedy boli prekročené medzné hodnoty v ukazovateľoch farba, fenoly, nasýtenie vody kyslíkom a priehľadnosť.
„Vodná nádrž Duchonka slúži na neorganizovanú formu rekreácie. My sa vyjadrujeme k autokempingu s kapacitou 1 600 návštevníkov, kde každý rok vydávame súhlas na jeho prevádzkovanie," vysvetľuje regionálny hygienik Gustáv Lepieš.
„Monitoring vodnej nádrže sa robí kvôli tomu, ak by prišlo k nejakým ochoreniam, aby sme mali prehľad, čo by to mohlo byť. Ľudia sa na Duchonke kúpu na vlastné riziko, všade sú tabule uvádzajúce, že voda nie je vhodná nakúpanie."
V okrese Partizánske sa vyhľadávanou rekreačnou oblasťou okolie vodnej nádrže vo Veľkých Uherciach. Kvalitu vody v nej však RÚVZ Prievidza nemonitoruje. Iná situácia je na vodnej nádrži Prusy, neďaleko Bánoviec nad Bebravou, kde kontroluje vodu RÚVZ Trenčín. O výsledkoch tohotoročného monitoringu nás zatiaľ neinformovali.
Kúpanie sa v neschválených prírodných vodách so sebou prináša riziká ochorení. „Tam kde monitoring nevykonávame, nemáme prehľad o tom, čo všetko vo vode je," hovorí Lepieš. „Neznáma voda môže zapríčiniť črevné a kožné ochorenia, alergie či ochorenia oka a zápaly spojiviek."