TOPOĽČANY. O ďalší osud detí, ktoré sa narodia v zahraničí, alebo ich rodičia nezvládnu výchovu sa musí postarať ÚPSVaR. Zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele je účinný od septembra 2005 a v poslednom období sa zaoberali pracovníci ÚPSVaR v Topoľčanoch repatriáciu piatich detí, ktoré patrili rodičom z okresu.
Plody prostitúcie
„Deti sa dostali do zahraničia tým spôsobom, že ich rodičia tam s nimi vycestovali, alebo niektoré ženy tam prostituujú a narodí sa im v zahraničí dieťa," dozvedeli sme sa do vedúcej oddelenia sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately na ÚPSVaR v Topoľčanoch Evy Riečicovej.
„Keď sa takéto dieťa objaví, príslušný úrad v ktorejkoľvek krajine kontaktuje veľvyslanectvo Slovenskej republiky, ktoré to oznámi Ústrediu práce sociálnych vecí a rodiny v Bratislave, a to sa podľa posledného trvalého pobytu matky alebo dieťaťa spojí s príslušným ÚPSVaR."
Dlhodobý proces
Tento proces sa zatiaľ týkal detí z Topoľčianskeho okresu, ktoré sa nachádzali v Českej republike.
Naposledy boli odňaté deti manželskému páru, ktorý sa v zahraničí kvôli nezhodám rozišiel. Prišli o byt a matka zostala s deťmi na ulici a požiadala príslušný orgán starostlivosti o deti, aby boli jej deti umiestnené.
„Ide o osemročné a trojročné dieťa, na ktorých repatriácii v súčasnosti pracujeme. Mala by prebehnúť do konca augusta, aby mohlo staršie dieťa nastúpiť do školy. Celý proces je veľmi dlhodobý, od oznámenia až po samotný návrat môžu prebehnúť aj 3-4 mesiace, pretože je potrebné vybaviť mnoho administratívnych úkonov. Pokiaľ sa celý proces nezavŕši sú deti umiestnené v detskom centre," vysvetľuje Riečicová.
„Ako to (bude) s týmito dvomi deťmi dopadne, zatiaľ nevieme, pretože rodičia údajne avizovali záujem, že by si deti prevzali, ale musia si upraviť pomery. Matka je bez finančných prostriedkov a otec si len brigádnicky privyrába. Je to komplikovanejšie a uvidíme či je záujem zo strany rodičov len deklarovaný, alebo aj skutočný."
Berú si aj tlačiareň
ÚPSVaR v Topoľčanoch doteraz úspešne umiestnil na Slovensko tri deti. Vo všetkých prípadoch sa dostali do detského domova v Nitre.
Prvé dieťa tam nepobudlo ani 24 hodín a bolo vďaka predbežnému opatreniu súdu zverené do starostlivosti vzdialených príbuzných.
Ďalšie dieťa si osvojili náhradní rodičia a tretie je v pestúnskej starostlivosti. Išlo o deti vo veku štyri, päť a osem mesiacov.
Kvôli zložitej administratíve chodia po deti do zahraničia dvaja pracovníci úradu s vodičom a v ich vybavení nesmie chýbať notebook, tlačiareň a pečiatky, aby v nutnom prípade mohli vystaviť ďalšie dokumenty. Prevoz detí sa navyše robí bez zdravotného pracovníka, čo môže vyvolať obavy v prípade batoliat.
Zatknutá matka
Aj samotné odovzdanie dieťaťa na Slovensku môže byť niekedy komplikované. Eva Reičicová spomína na prípad matky, ktorá bola v zahraničí zatknutá a dieťa nemohla mať so sebou v záchytnom tábore, kde čakala na vyhostenie.
„Dieťa nemohli prevziať ani príbuzní, lebo mali tiež zákaz pobytu v Českej republike, a tak sme boli preň my. Mali sme ho odovzdať matke v Bratislave, lenže tú medzitým zatkli v Rakúsku. Doteraz sa o dieťa nezaujíma, a to je v pestúnskej starostlivosti."
Hoci zákon o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, na ktorý sa vzťahuje repatriácia platí od roku 2005 topoľčiansky ÚPSVaR riešil prvý prípad až vlani v apríli a potom júni. V tomto roku ďalšie tri, všetky sa týkali Českej republiky. Podľa Riečicovej iné úrady už repatriovali deti z Nemecka, z Rakúska zaznamenali aj prípady z Fínska a Cypru.