TOVARNÍKY. Vo štvrtok postávalo pred bránami rakúskej spoločnosti Karrer Industrie v Tovarníkoch niekoľko desiatok nespokojných živnostníkov, ktorí nedostali od apríla vyplatené faktúry.
„Pre firmu pracujeme na živnosť ako zvárači a zámočníci a už dávnejšie sme mali problémy s preplácaním faktúr. Peniaze sme dostávali po častiach, niekedy aj na sedemkrát. Poškodených je 106 ľudí, každému je spoločnosť dlžná priemerne 4 500 eur.," povedal Branislav Škvarenina.
Štrajkokazi
Niektorí živnostníci preto už počas leta pre spoločnosť prestali pracovať, ale všetci sú odhodlaní vymáhať svoje pohľadávky na súde. Situácia sa vyhrotila v polovici augusta. „Počas nočnej smeny sme začali štrajkovať, kým nás nevyplatia. Vedenie sa však dohodlo s majstrami, aby vybrali ľudí, ktorí budú robiť. Oni nastúpili do práce, dostali vyplatené peniaze za jún a my ostatní sme zostali pred fabrikou. Mám odrobenú polovicu augusta a keďže od júna je firma v reštrukturalizácii, tieto peniaze by som mal dostať," vysvetľuje Miroslav Kúdela.
On a jeho kolegovia dostali zákaz vstúpiť do objektu, svoje veci si mohli prísť zobrať len jednotlivo. Chceli sa stretnúť s vedením spoločnosti.
Ochrana pred veriteľmi
Situáciu nám z druhej strany objasnil bývalý konateľ Karrer Industrie Peter Šindlery, ktorý v súčasnosti je kontaktnou osobou medzi novým správcom a rakúskymi majiteľmi. Zabezpečuje tiež veci potrebné pre chod firmy.
V spoločnosti sa začalo 9. júna reštrukturalizačné konanie. V tomto procese spadajú všetky pohľadávky, ktoré vznikli začatím reštrukturalizačného konania pod ochranu pred veriteľmi, to znamená, firma nie je povinná platiť. Týka sa to nielen živnostníkov, ale aj dodávateľov materiálu. O ochranu sme požiadali súd a ten nám vyhovel."
Súd určil aj nového správcu spoločnosti, ktorým sa stal Michal Mihálik, ktorý na proces reštrukturalizácie dohliada. Bude určený reštrukturalizačný plán, ktorý musia veritelia odsúhlasiť, a tam bude uvedené aká výška pohľadávok bude uhradená.
Podľa Šindleryho by mali živnostníci dostať peniaze, ktoré zarobili po začatí reštrukturalizácie. Pokiaľ ich firma neuhradí a nebude spĺňať podmienky pre reštrukturalizáciu, správca ju dá automaticky do konkurzu.
Nie sú zákazky
Do neutešenej situácie sa dostala spoločnosť vyrábajúca hlavne oceľové konštrukcie hlavne kvôli nedostatku zákaziek.
„Máme ich málo a preto sme rapídne znížili počet živnostníkov, ktorí pre nás pracujú. Ostatní sú logicky nahnevaní a nachádzajú sa v takej istej pozícii ako ďalší dodávatelia. Je ťažko povedať akým smerom sa bude situácia uberať, veľa záleží od zákazkovej náplne. My sme zameraní len na kusovú výrobu, nemáme v programe sériovú výrobu na celý rok. Môžeme sa sústrediť len na špecializované zákazky a tie buď sú alebo nie," vysvetľuje Šindlery.
Na našu otázku, prečo neboli živnostníci vpustení do podniku reagoval: „Ide o areál súkromnej firmy, povolenia na vstup majú len zamestnanci. Zo strany živnostníkov sme zaznamenali mnoho invektív a vyhrážok. Opatrenia boli prijaté aj v záujme zachovania bezpečnosti.
Môžu sem prísť, ohlásiť sa a zobrať si veci."
Stretli sa so správcom
Nespokojným živnostníkom pred bránami fabriky sa vo štvrtok podarilo stretnúť aj s novým správcom spoločnosti Michalom Mihálikom.
Informoval ich o tom, že bude ustanovený veriteľský výbor, ktorý bude schvaľovať reštrukturalizačný plán..
„Podľa plánu by mala spoločnosť produkovať zisk, z ktorého bude v prvom rade splácať pohľadávky vznikajúce teraz a okrem toho bude vytvárať rezervy aby uhradila pohľadávky, ktoré vznikli pred reštrukturalizáciou. Pokiaľ nebude firma schopná splácať pohľadávky pôjde do konkurzu. Je predpoklad, že uspokojenie z konkurzu by bolo oveľa nižšie ako z reštrukturalizácie a veritelia by sa dostali k pohľadávkam v relatívne nedohľadnej dobe. Ja už potom nebudem správca a nového žrebuje súd," objasnil živnostníkom ďalší možný chod udalostí Mihálik
Majiteľ predloží podklady
Počas svojej návštevy v Topoľčanoch sa nový správca stretol s bývalým konateľom Petrom Šindlérym, aby sa oboznámil so situáciou v spoločnosti.
„Dohodli sme sa, že tento týždeň sa uskutoční stretnutie s majiteľom spoločnosti Hartwigom Karrerom, na ktorom budú predložené všetky relevantné podklady, aby sme mohli zistiť či môže reštrukturalizácia úspešne prebehnúť," informoval nás Michal Mihálik.
Konajú aj poškodení živnostníci, ktorí sa chystajú podať žiadosti o vyplatenie pohľadávok, ktoré im vznikli už po vyhlásení reštrukturalizácie v obchodnom vestníku. Na tie majú podľa zákona nárok. Za prácu odvedenú v júni a v júli však zatiaľ nevideli ani cent.