PARTIZÁNSKE. Pre tohtoročné pozorovanie meteorických rojov Perzeidov si pätnásť priaznivcov astronómie zoskupených okolo Hvezdárne v Partizánskom vybralo Skýcov.
Svetelné znečistenie
„V porovnaní s mestom je tam minimálne svetelné znečistenie a o polnoci v obci navyše vypínajú verejné osvetlenie, takže podmienky na pozorovanie tmavej nočnej oblohy sú oveľa lepšie," vysvetľuje riaditeľ Hvezdárne Vladimír Mešter.
Pozorovanie Perzeidov bolo úspešné aj vďaka priaznivému počasiu, ktoré panovalo v období okolo 12. augusta, kedy okolo Zeme prelieta najhustejšia časť meteorického roja.
„Počas štyroch dní sme prelety meteorov pozorovali na diktafónoch, fotograficky aj teleskopicky. Získané zábery použijeme na vytvorenie didaktického materiálu, ktorý nám bude v priebehu školského roku slúžiť na popis ďalších zložiek slnečnej sústavy," hovorí Mešter.
Prišiel aj blesk
V polovici prázdnin organizovala Hvezdáreň v Partizánskom aj podujatie bicykel slovenských astronómov. Cieľom pätnásťčlennej cyklistickej výpravy bola nielen návšteva astronomických zariadení v Česku a na Morave, ale aj propagácia činnosti Hvezdárne v Partizánskom a Trenčianskeho kraja.
Oblohu nad Partizánskym je možné pozorovať aj počas letných nocí. Cez prázdniny je hvezdáreň otvorená od stredy do soboty a pozorovania trvajú do 23. hodiny. Podľa Vladimíra Meštera sa pri západe Slnka dá najlepšie vidieť Jupiter, dobrý pohľad je aj na Venušu, Mars a Saturn.
Do Hvezdárne v Partizánskom prišli na večerné pozorovania aj zahraniční návštevníci z Česka, Francúzska, Poľska, Nemecka či Holandska.
Jediným nevítaným hosťom v hvezdárni bol blesk, ktorý udrel v piatok trinásteho. „Vypadol nám internet, zbláznilo sa bezpečnostné zariadenie a ďalšie elektrické prístroje," dozvedeli sme sa od Vladimíra Meštera, vyčíslil predbežnú škodu na 5 tisíc eur.