BOJNÁ. V profesionálnom živote zbiera Vladimír Binda cestujúcich čakajúcich na príchod jeho autobusu, počas víkendov vyčkáva vo svojej záhrade v Bojnej na prílet svojich operencov. Hoci majú poštové holuby dobré navigačné schopnosti, nie vždy sa vrátia a niekedy zablúdia do jeho holubníka aj cudzie. Nie náhodou je tento vtáčí príbytok synonymom ľahostajnosti k pravidelným návratom.
Tretí zo šiestich tisícok
Toto leto potešil Vladimíra Bindu jansenský holub, ktorý prekonal 800 kilometrovú vzdialenosť z Montabaur do Bojnej za necelých jedenásť hodín.
„Preteky boli v polovici júla a z Nemecka vypustili šesťtisíc holubov pochádzajúcich zo západného Slovenska o šiestej ráno. Ten môj do holubníka o pol piatej popoludní. Dosiahol tretí najlepší čas," teší sa z úspechu svojho operenca Vladimír.
Naposledy dosiahol jeho zverenec podobný výsledok pred siedmymi rokmi na trati z Bruselu. Spomínaný trojročný holub má za sebou stovku pretekov, pričom 36-krát zabodoval.
Ľahká korisť
Chov holubov je podľa Bindu dosť drahý špás, ale on to nerobí kvôli prospechu, ani pohárom pre najlepších. Je to preňho adrenalínový zážitok, ktorý si vychutnáva počas pretekov.
Pri nich veľa záleží od šťastia, lebo nie vždy sa všetky holuby vrátia.
Niekedy sa stratia počas búrky alebo iných atmosférických poruchách, keď stratia orientáciu.
„Môže sa stať, že skupina holubov sa pridá k inému kŕdľu a potom zablúdi, zoslabne a nemá dosť síl na návrat. Pred dvomi týždňami nepriletela niektorým chovateľom polovica mladých holubov," vysvetľuje Binda.
Holuby sa môžu stať aj korisťou dravca číhajúceho na korisť. Aj počas nášho rozhovoru zakrúžil nad holubníkom jastrab. Dravec to má hlavne v závere pretekov jednoduché, lebo holuby sú vyčerpané a nedokážu mu uniknúť.
Motivujú ich samicami
Vladimírovi Bindovi prirástli holuby k srdcu pred päťdesiatimi rokmi, keď začal chodiť do školy. K chovu pričuchol pri otcovom priateľovi Jozefovi Dzurekovi vo svojom rodisku neďaleko Hlohovca.
V súčasnosti chová 180 holubov, z ktorých 80 lieta na súťažiach a ďalšia osemdesiatka mladých sa na ne pripravuje.
„Vyliahli sa v apríli, spočiatku trénovali lety z Radošiny a Hlohovca a koncom septembra absolvujú už 400 kilometrový preteky. Počas tréningu si musia holuby privykať aj na čas kŕmenia, lebo pred štartom zobnúť nedostanú. Okrem toho ich k rýchlemu letu motivujeme aj inými formami. Lietajú za samicami," dozvedeli sme sa od Bindu.
Okolo holubov je aj dosť inej roboty. Okrem pravidelného kŕmenia ich treba dvakrát ročne zaočkovať, pravidelne odčervovať a podávať im liečivá, aby nedostali parazity a hnačky.
Uletel a vyhral
Kariéra poštového holuba trvá najviac šesť rokov. Prvé tri roky sú špičkoví rýchli letci, no na dlhé trate sú zasa najlepšie 4-6 ročné holuby. To sú už spoľahliví a ostrieľaní letci. Síce už nemajú takú rýchlosť ako mladšie vtáky, ale majú lepšiu výdrž, lepší orientačný zmysel, a počas pretekov sa na poliach vedia nakŕmiť a napiť.
Holuby odvezú na štart pretekov organizátori a chovatelia čakajú doma na prílet. „Každý má doma špeciálne elektronické hodiny, ktoré sa zapečatia. Po prílete dám holubovi z nohy dolu čip a vložím ho do hodín. Tie zaznamenajú čas a výsledky vyhodnotí komisia. Niektorí chovatelia už majú prijímacie antény a akonáhle holub priletí, čas sa automaticky zaznamená," vysvetlil nám Binda.
Stane sa, že priletia aj cudzie vtáky. Sú však označené a na internete sa dá zistiť komu patria. Občas si majiteľ po ne príde, ale nebýva to pravidlom.
„A mne pristál mladý holub v Česku, ale keďže nemal pre mňa veľkú hodnotu nechal som ho tam. Novému majiteľovi som poslal rodokmeň aj doklady a tento huncút potom na pretekoch vyhral 20 tisíc českých korún," usmieva sa Binda.
Narkotická pošta
Kým za komunistického režimu musel byť každý chovateľ poštových holubov evidovaný na ministerstve vnútra, aby neunikli správy do sveta alebo naopak, dnes to už neplatí. Zmenili sa aj trasy pretekov. V minulosti sa štartovalo z Maďarska, Poľska, Ukrajiny či z Rumunska a teraz sa operenci vracajú do holubníkov často z Nemecka a hlavne Belgicka, kde je chov poštových holubov veľmi rozšírený.
Čo je však horšie, v dnešnej dobe začali vtákov zneužívať drogoví díleri. Vladimír Binda zatiaľ zaznamenal prílet troch holubov s narkotickou poštou. Jeden bol z Poľska, dvaja zo Slovenska.
„Urobil som s nim krátky proces. Vykrútil krk a všetko zničil. Neznesiem také veci," povedal.
Odkiaľ prileteli sa nedalo zistiť. Vtáky síce boli okrúžkované, ale na nohe mali len univerzálne číslo, z ktorého sa nedalo nič vyčítať.