V Súlovciach začali odstraňovať následky júnových dažďov. Starosta obce sa chystá na vyčistenie všetkýck tokov, aby predišiel ďalšiemu nešťastiu.
SÚLOVCE. Zosuv pôdy, ktorý vystrašil obyvateľov Súloviec ešte začiatkom júla po mohutných dažďoch, začínajú odstraňovať. Starosta obce Gabriel Svorad musel so začatím prác čakať na ukončenie hniezdenia. Obec totiž leží Chránenom vtáčom území Tribeč.
Obrovská hmota zeme spolu s plotom a vysokými stromami, ktorá sa vtedy pohla o desiatky metrov na cestu pod vinohradmi, sa zúžitkuje efektívne. Starosta Súloviec Gabriel Svorad časť z nej použije pri terénnych úpravách v miestnej materskej škole. Obecný rozpočet úpravy nezaťažia. Keďže išlo o záplavy, peniaze sa dajú refundovať z Obvodného úradu životného prostredia v Topoľčanoch. Celkovo ide o predpokladanú čiastku 2140 eur.
Stromy popília, toky vyčistia
Pri zosuve sa zem presunula aj s plotom i stromami. Preto sa najskôr museli vypíliť stromy, tých väčších bolo sedem. „Drevo sa popíli a zúžitkuje v materskej škole na kúrenie," vraví starosta.
Profesionálne pílenie vyjde obec na takmer 140 eur, neskôr sa faktúra refunduje. Časť z pôdy, ktorá momentálne leží priamo v strede cesty, sa nahádže späť, časť sa využije pri úpravách terénu v škôlke. S úpravami sa však ešte niekoľko dní musí počkať. „Stroj, ktorý to mal prísť robiť, momentálne pomáha v Handlovej po záplavách," vysvetľuje Svorad. Ten vyjde na 2000 eur.
V obci plánujú vyčistiť všetky zanesené toky, aby predišli záplavám.
Foto: Ľubica Snováková
Gabriel Svorad chce dať v obci vyčistiť všetky toky. Pri ceste, kde sa pôda zosunula, plánuje dať vykopať žľab, aby sa voda z lesa odvádzala sama nižšie a nestála v pôde. Chce tak predísť ďalším nepríjemným následkom z dažďov. Súlovce totiž ležia tesne pod lesom, v ktorom je množstvo prameňov vody. Počas vytrvalých dažďov zem nasiakne vodou, a to, čo už nevstrebe, sa vylieva do horného konca obce alebo steká až do Oponíc. „Keď prší, je to tu ako špongia," vyjadril sa starosta.
Cez obec vedie kanál
Cez stred obce tiež vedie otvorený kanál, kadiaľ dažďová voda odteká. Ústi doň aj kanál z lesa, ktorý je upchatý. Ten sa bude musieť tiež vyčistiť. Gabriel Svorad tvrdí, že kanály sa nečistili asi tridsať rokov, vôbec ich nepoužívali, pretože podobné prívalové dažde aké prišli v júni, nik neočakával.
„Naši starí rodičia mali odvodnenie kanálmi veľmi dobre vymyslené. Všetka voda im išla cez dedinu. Ak by neboli zanesené drevom a kadečím, tak nás nezatopí ani sa nezosunie svah," myslí si Svorad.
Svah treba zabezpečiť
S odstraňovaním následkov zosuvu pôdy sa čakalo. „Bol tam predpoklad, že na stromoch mohli byť okrem bežných drobných spevavcov i dutinové hniezdenie, napríklad ďatle, sovy a podobne. Ak by sa stromy začali rúbať hneď po zosuve, prišlo by z hľadiska ochrany prírody jednak k úhynu vtáčej násady a zničeniu jestvujúcich biotopov " vysvetľuje Alena Zacharová z Obvodného úradu životného prostredia v Topoľčanoch.
Dodáva, že má však isté obavy. „Treba to poriadne zabezpečiť proti zosuvu. Tie stromy tam svojím koreňovým systémom držali zem pokope. Je preto možné, že ak sa neurobia účinné opatrenia proti zosuvu, ďalšia časť svahu sa opäť odtrhne."