TOPOĽČANY. Záujemcovia o štúdium na Základnej umeleckej škole (ZUŠ) Ladislava Mokrého v Topoľčanoch majú šancu prihlásiť sa na niektorý zo štyroch odborov do 14. septembra.
Podľa riaditeľky ZUŠ Hany Ferancovej je najväčší záujem o hudobný odbor, ktorý navštevuje 450 žiakov, čo je viac ako polovica školy.
Gitara je preplnená
„Enormný počet detí sa hlási na gitaru, ale tento predmet je absolútne preplnený a gitaristov tam už neprijímame. Na druhej strane by sme radi privítali klaviristov, ktorých sa v poslednom čase hlási málo," hovorí riaditeľka.
Okrem toho sa dá prihlásiť na akordeón a dychové nástroje, hlavne trúbku, klarinet aj hoboj. Mimo hudobného odboru sú ešte voľné miesta v skupinových predmetoch na výtvarnom, tanečnom a literárno-dramatickom odbore.
Hudba a počítač
ZUŠ Ladislava Mokrého v Topoľčanoch a v jej pobočkách v Bojnej, Prašiciach, Radošine a Horných Obdokovicach navštevuje každoročne vyše 800 žiakov. Okrem toho pôsobí aj na materských školách, kde v rámci vyhľadávania talentov vyučujú deti predškolského veku.
Nový odbor - umelecká fotografia a grafický dizajn, otvorili v Topoľčanoch pred dvomi rokmi a tiež je oň veľký záujem.
Podobné je to aj v prípade predmetu hudba a počítač, ktorý sa na ZUŠ L. Mokrého vyučuje od roku 2005. „Začali sme ho vyučovať ako prví na Slovensku a o tento predmet je záujem zo strany umeleckých škôl Slovenska. Preto sme ministerstvo školstva požiadali o jeho akreditáciu, kde by bol lektorom predmetu hudba a počítač náš učiteľ v rámci celoslovenského vzdelávania hudobných pedagógov a konalo by sa tu v Topoľčanoch" hovorí Ferancová.
Predmet hudba a počítač, v ktorom sa pracuje s aranžovaním skladieb, však môžu navštevovať len žiaci, ktorí už majú základné hudobné vzdelanie. Musia predtým absolvovať niekoľkoročné štúdium v hudobnom odbore.
Otváranie ďalších nových odborov je podľa riaditeľky hudbou budúcnosti, pretože škola sa borí s nedostatkom finančných prostriedkov a navyše sa nemôže zapájať do projektov z Európskych štrukturálnych fondov pre rezort školstva. „Sme z nich vynechaní a nemôžeme získavať počítače a didaktickú techniku ako základné školy."
Diskriminácia
Pálčivým problémom v tomto školskom roku je však novela nariadenia vlády o výnose podielových daní, z ktorých sú ZUŠ-ky financované.
„Prišiel nám metodický pokyn, že musíme do štatistiky započítať maximálne jedného žiaka na individuálny odbor a toho istého žiaka iba jedenkrát na skupinový odbor. Je to diskriminácia pre deti, ktoré sa chcú učiť hrať na dva nástroje. Keď chodí žiak napríklad na klavír a saxofón pre školu bude zaplatený od štátu za jeden nástroj. V rámci tejto metodiky dostaneme my peniaze iba raz, hoci žiak zaplatí školné za dva nástroje," vysvetľuje Ferancová.
Žiak, ktorý sa učí hrať na jeden nástroj sa tak môže prihlásiť už len na odbor, ktorý sa vyučuje v skupine, napríklad výtvarný alebo tanečný.
Dva nástroje ako aj dva skupinové odbory navštevuje v súčasnosti 12 percent žiakov, to je takmer sto detí.
„Zatiaľ nevieme ako budeme za tieto deti financovaní. Necháme deti študovať ako doposiaľ a uvidíme. Čo máme povedať ich rodičom? Ako im vysvetliť fakt, že keď platili päť rokov flautu a šesť rokov klavír, teraz si môžu vybrať iba jeden nástroj, hoci chcú ukončiť umelecké vzdelanie v oboch."
Vyrieši to mesto?
Novelizáciu nariadenia o výnose z podielových daní iniciovalo Združenie mieste a obci Slovenska a schválila ho predchádzajúca vláda.
Podľa riaditeľky legislatívci nepostrehli ďalší dopad prijatého nariadenia na ZUŠ aj preto, že celý proces novelizácie prebehol v skrátenom konaní.
„V tejto súvislosti napísala predsedníčka Asociácie umeleckých škôl ministrovi školstva list, v ktorom mu celý problém vysvetlila. Teraz čakáme na jeho odpoveď, " hovorí Hana Ferancová.
Riaditeľka školy chce túto problematiku prejednať aj s primátorom mesta Topoľčany.