BOJNÁ. Poslanec obecného zastupiteľstva Jozef Drevenák podal návrh, aby bola socha Svätopluka umiestnená v Bojnej v prípade ak ju odstránia z nádvoria Bratislavského hradu.
„Požiadame o to predsedu Národnej rady Richarda Sulíka a skontaktujeme sa aj s autorom sochy Jánom Kulichom. Pre sochu to bude určite dôstojné miesto, pretože podľa najnovších archeologických výskumov je Bojná úzko spojená s obdobím Veľkej Moravy," hovorí poslanec Drevenák, pre ktorého je história dlhoročným koníčkom.
"My sa za Svätopluka nehanbíme. Je pravdepodobné, že v minulosti tu pôsobil," dodal poslanec.
Poslanci to podporia
Drevenákov návrh podporuje aj starosta Bojnej Rudolf Hayden. „Návrhom žiadosti o premiestnenie sochy, ak ju nebude chcieť Bratislava sa bude zaoberať najbližšie zasadnutie obecného zastupiteľstva. Predbežne sme o tom hovorili aj s poslancami," povedal.
V Bojnej sme zastihli aj vedúceho výskumu Karola Pietu z Archeologického ústavu Nitre. Podľa neho si Bojná zaslúži nejaký pamätník. „Keď to odpolitizujeme, prečo by tu tá socha nemohla byť," hovorí.
"Umenie sa nemá politizovať, aj keď si osobne nemyslím, že ide o dielo, ktoré aké by si tento velikán našich dejín zaslúžil ale, socha je a je škoda, aby skončila niekde v sklade," myslí si Pieta.
Bude to Ficovi po vôli?
Umiestnením sochy sa minulý týždeň zaoberala komisia historikov, ktorá predsedovi parlamentu Sulíkovi odporučila, aby bol Svätopluk z nádvoria Bratislavského hradu odstránený.
Historikom prekáža hlavne sporný dvojkríž pripomínajúci znak fašistickej Hlinkovej gardy. „Nemôžeme akceptovať symbol, ktorý by mal byť viac výstrahou ako dôvodom na kladenie vencov," povedala šéfka komisie Marína Zavacká. "Prepísať" sa má aj nápis, že Svätopluk bol kráľom starých Slovákov. Má ho nahradiť text, že bol knieža.
Sulík sa ešte definitívne nerozhodol, čo so Svätoplukom urobí. Podľa expremiéra Roberta Fica, ktorý bol pri veľkolepom odhalení sochy, je však akákoľvek manipulácia so sochou barbarským protislovenským činom. Či by mu umiestnenie Svätopluka v Bojnej prekážalo je však otázne. Korene Ficových predkov totiž siahajú do tejto oblasti. V susedných Veľkých Dvoranoch žije veľa jeho príbuzných.
Mocenské centrum
Archeologické výskumy v Bojnej, ktoré prebiehajú už štvrtý rok, priniesli viacero nových zistení. Bolo identifikované nové mocenské a hospodárske centrum, ktorého rozkvet spadá na počiatok 9. storočia.
Najdôležitejšími objavmi v Bojnej sú ranokresťanské pamiatky - súbor pozlátených reliéfnych plakiet a bronzový zvon, ako aj ďalšie dva rozbité zvony. Pozlátené plakety pochádzajú podľa všetkého z prenosného dreveného oltára. Krátke latinské texty na týchto plaketách sú prvými dokladmi použitia písma u stredoeurópskych Slovanov.
Nájdené predmety svedčia o tom, že hradisko Valy pri Bojnej bolo už v 9. storočí dôležitým výrobným, obchodným a misijným strediskom.
Návrh poslanca Drevenáka podporuje aj starosta. Foto: JOŽO MALÝ