RADOŠINA. Vôňa gulášu z diviny a pobehujúce psy, ktoré absolvovali jesenné skúšky dokresľovali atmosféru Dňa poľovníkov, ktorý sa v Radošine uskutočnil prvý raz.
„Chceme založiť novú tradíciu a ukázať verejnosti obnovené priestory poľovníckeho domu, vedľa ktorého pribudlo nádvorie zo zámkovou dlažbou," povedal Bohuš Močko z miestneho poľovníckeho združenia. „Okrem gulášu sme pripravili aj program pre deti, ktoré si mohli zastrieľať zo vzduchovky a prezrieť si výstavu preparovaných zvierat žijúcich v revíroch okolo Radošiny.
Pribudli muflóny
Dominuje v nich predovšetkým drobná zver, ale ani diviaky, jelene a srnce nie sú výnimkou. „V zime prechovávame okolo 200-300 kusov vysokej zveri, ktorá sa sem sťahuje od Trenčína a Žiliny. V okolí Radošiny hľadá závetrie a na jar ide späť. My ju kŕmime, lebo poľovníctvo nie je len o love," vysvetľuje Močko.
V posledných rokoch pribudol v revíroch muflón, no horšie je to so zajacmi, na ktoré sa nepoľuje už 20 rokov. Je to daň za chemizáciu poľnohospodárstva. Lovia sa hlavne diviaky, jelene, srnce , bažant a škodná.
Osem disciplín
Medzi nenahraditeľných poľovníckych pomocníkov patri psy, ktoré v Radošine dokazovali svoju zdatnosť na jesenných skúškach stavačov.
„Každý pes musí absolvovať osem disciplín, pri ktorých musí preukázať, či bude poľovne upotrebiteľný," dozvedeli sme sa od riaditeľa skúšok Ľuboša Mihálika.
Zúčastnilo sa ich osem psov z Topoľčianskeho okresu, ktoré v teréne dohľadávali diviačiu zver, zajace, bažanty a kačice.
Na skúškach sa so svojim slovenským hrubosrstým stavačom Agosom Zeuzu zúčastnil aj Andrej Siget z Radošiny. Je to už jeho 21 poľovný pes. Prezradil nám, že psa treba cvičiť na skúšky minimálne pol roka. „Záleží od toho ako je pes vyspelý, tento môj má dva roky. Skúšok sa môžu zúčastniť najmenej ročné psy záleží to od povahy a charakteru psa, sú tu minimálne ročné psy. Na poľovačkách sa zúčastňujú do veku 10-11 rokov, podľa toho v akej sú kondícii," dodal Siget.