Radošinskí ochotníci hrajú divadlo už 90 rokov

Na oslavách jubilea sa spomínalo, rozdávali ocenenia a potešil dobrý program. Vyšla kniha o histórii ochotníckeho divadla v Radošine.

Ocenenie Krídlo s deskou prevzal Stanislav Štepka z rúk Márie Escherovej.Ocenenie Krídlo s deskou prevzal Stanislav Štepka z rúk Márie Escherovej. (Zdroj: JOŽO MALÝ)

RADOŠINA. Nadrozmerné muchotrávky a veľká historická fotografia amatérskych hercov lákali v druhú septembrovú sobotu do útrob kultúrneho domu v Radošine priaznivcov ochotníckeho divadla, aby si prišli zaspomínať. Divadlo sa v obci hráva už deväťdesiat rokov a v zaplnenej sále sa na spomienkovom stretnutí zišlo niekoľko desiatok bývalých aj súčasných ochotníkov, a nechýbali ani gratulanti.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

150 premiér

Na javisko vystúpili radošinskí ochotníci prvýkrát na fašiangovú nedeľu 22. februára 1920, kedy uviedli hru Ferka Urbánka Hrob lásky. Naštudovali ju pod vedením železničiara Šimona Rojku a študenta Václava Vlasáka a zahrali v miestnom kaštieli.

SkryťVypnúť reklamu

Odvtedy pretieklo riečkou Radošinkou more vody, no mnohé udalosti z histórie ochotníckeho divadla zostali zmapované najmä vďaka Stanislavovi Štepkovi. Počas stretnutia v kultúrnom dome o nich vedel pútavo rozprávať, veď tejto činnosti sa venuje už tri desaťročia a stihol navštíviť aj posledných ochotníkov, ktorí hrali v prvom predstavení. Vypočítal, že v Radošine bolo okolo 150 premiér a niekedy ich divadelníci stihli až päť za sezónu.

Všetky dôležité udalosti sú zachytené v knihe Radošinské divadlo 1920-2010, ktorá tiež vyšla pri príležitosti jubilea, a okrem Štepku sa na nej autorsky podieľala aj Mária Escherová.

Kto ich platil?

Pri rozprávaní o histórii radošinského divadelníctva Štepka nezabudol ani na vlastné zážitky. Spomenul, že na javisko vystúpil prvý raz ako deväťročný v hre Bačova žena. Z tohoto tvorivého a veľmi silného ľudského podhubia vzniklo v roku 1963 Radošinské naivné divadlo.

SkryťVypnúť reklamu

Tvorba tohto súboru neunikla pozornosti vtedajších mocných a začiatkom sedemdesiatych rokov bol Štepka predvolaný na miestny národný výbor, kde ho čakal súdruh z okresného výboru komunistickej strany.

„Z jeho otázok odkiaľ máte peniaze a ktorá centrála vás platí som zostal ohúrený," spomína na túto udalosť Stanislav Štepka. Znamenalo to jeho odchod do Bratislavy a koniec účinkovania v Radošine i v Topoľčianskom okrese.

Potlesk pre Hlavinu

Na tradíciu ochotníckeho divadla v Radošine nadviazal v roku 2000 súbor Hlavina, pomenovaný podľa bývalého jazera nad obcou. V jeho repertoári sú iba hry Stanislava Štepku, a ako spomenula na oslavách manažérka Hlaviny Mária Escherová, súbor má za sebou 163 predstavení a vystriedalo sa v ňom 50 amatérskych hercov.

SkryťVypnúť reklamu

Hlavine úprimne zatlieskalo aj obecenstvo v kultúrnom dome. Herci sa predstavili kabaretným pásmom Divadelné šíny do Radošiny a ukážkami z hry Ako som vstúpil do seba, ktorá bude mať premiéru v decembri.

Krídlo s deskou

Oslavy sa nezaobišli ani bez udeľovania ocenení. Stanislav Štepka prevzal z rúk Márie Escherovej špeciálnu cenu Krídlo s deskou, zhotovenú z dosiek, na ktorých sa v Radošine hrávalo divadlo.

Radošinské naivné divadlo zasa udelilo ochotníkom medailu, ktorú zhotovila rodáčka z obce akademická sochárka Ľudmila Cvengrošová.

Bokom nezostal ani nitriansky župan, ktorý poslal ochotníkom pamätný list.

Na záver osláv sme sa Stanislava Štepku spýtali, čo želá ochotníkom do ďalších rokov. „Aby si nezľahčovali svoju prácu, aby si vybrali tituly, ktoré sú náročné, na ktorých pôjdu hore a nie dolu. To im ale nemusím prizvukovať, lebo toto súbor vie a takto aj pracuje. Preto som s nimi aj chvíľu budem."

Toľko slová koryfeja radošinského divadelníctva, ktorý sa o jeho súčasnú generáciu nemusí obávať. Potvrdzujú to aj slová bývalého herca nitrianskeho divadla Antona Živčica, ktorý prišiel ochotníkom zablahoželať v mene nitrianskeho župana. Po vystúpení Hlaviny povedal: „Z vystúpenia sa cítim unesený. Keď prvá speváčka zaspievala prvý tón zostal som úplne hotový. Ochotníci sú skvelí, dievčatá spievajú ako bohyne. Takúto úroveň som nečakal."

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 327
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 454
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 259
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 299
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 5 911
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 440
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 554
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 090
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Obľúbený predajca elektroniky NAY pokračuje vo svojom VEĽKOM VÝPREDAJI.


Ručne maľuje každý kus niekoľko hodín.


V hre je aj až päťročný zákaz vstupu na štadión.


Ilustračné foto.

Pri vyučovaní pomáha učiteľom aj žiakom.


TASR

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu