OPONICE. Sprievod niekoľkých stoviek ľudí z Oponíc až k zrúcaninám rovnomenného hradu predchádzal otvoreniu už 5. ročníka podujatia Stredovek na Oponickom hrade.
„K založeniu tradície stredovekých hier nás inšpirovala láska k histórii a k hradu, a ktorý spolok Apponiana už vyše desať rokov opravuje. Takéto podujatia patria k tomu, aby sme prilákali ľudí, a tým najmenším utvorili obraz o našich dejinách. Z učebníc dejepisu sa o nich dozvedajú len nezáživným povrchným spôsobom, myslím si, že predstavenie v areálu im dá viac," vysvetlil nám cieľ akcie jej organizátor Peter Králik.
Úsmevný pohľad na históriu
Obecenstvo, ktoré tvorili vo veľkej miere školopovinné deti, ich učitelia aj rodičia mu dalo za pravdu. Dobre sa bavilo na scénkach parodujúcich život stredovekých bojovníkov, rytierov a panovníkov v podaní šermiarskej skupiny Bergfried z Dubnice nad Váhom, ich kolegov z Are Batare Prievidze, či dobovom spolku Hereditas patrum v Topoľčian.
Členovia posledne menovaného sa slávností na Oponickom hrade zúčastňujú od ich začiatku a pre divákov si pripravili úsmevný pohľad na tretiu križiacku výpravu.
„Náš dobový spolok Hereditas patrum (Dedičstvo otcov) vystupuje na hradných a mestských slávnostiach, ale aj na školách už sedem rokov. Námety pre naše scénky hľadáme v historických udalostiach, ktoré potom naštudujeme a spracujeme, tak aby sme ich zvládli s primeraným počtom účinkujúcich, " prezradila nám jeho členka Barbara Eštvanová.
Hereditas patrum má okolo 20 členov z Topoľčian a okolia a v ich scénkach možno vidieť aj ukážky historického šermu a dobových tancov. V tomto roku im tlieskali diváci v Žiline, v moravskej Lednici a sú pravidelní aktéri slávností na Topoľčianskom hrade.
Dobový spolok z Topoľčian sa predstavil epizódou z križiackych výprav.
Lietajúce dravce
Umenie z iného súdka predviedla sokoliarska skupina Falconeri z Považskej Bystrice. Na Oponický hrad prišla s výrom skalným, sokolom myšiarom a kaňúrom okúhlochvostným.
„Sokoliastvo je definované ako lov, pre ktorý využívajú ľudia dravcov už 4 tisíc rokov. V súčasnosti sa však tieto vtáky využívajú na biologickú ochranu letísk," hovorí Tatiana Števová.
Falconeri predviedli návštevníkom Oponického hradu symbiózu človeka a dravých vtákov a metódy ich výcviku. Ten trvá minimálne tri mesiace, no potom je treba udržiavať vtákov v kondícii každý deň, aby nevyšli z cviku.
„Okrem toho sa snažíme aj zachraňovať jednotlivé druhy dravcov, chováme ich v zajatí a niektoré púšťame naspäť do voľnej prírody," dodala Števová.
Placky a vínna kaša
Záver vystúpenia na Oponickom hrade patril trenčianskemu združeniu Bludní rytieri, ktorí sa postarali o streleckú exhibíciu z historických zbraní.
Ich členky sa zasa starali o hladné žalúdky a na ohni pripravovali stredoveké jedlá. „Recepty máme zo starých kuchárskych kníh a historických prameňov. Aj dnes sa dá podľa nich bez problémov variť, stačia základné suroviny," prezradila nám Jana Matejková, ktorá pripravovala placky. „Tie sa v stredoveku jedli miesto chleba. Robím ich u grahamovej a hladkej múky, vody a ochucujem ich bylinami."
Omáčky k plackám miešala Renáta Zubčeková, pripravovala smotanovú s kôprom a sladkú zo sušených sliviek, červeného vína a korenín.
„Tento rok robíme aj dusené kuracie pečienky so zeleninou a jablkami. Na záver to bude vínna kaša. Robí sa ako krupicová, len sa zavára do vína. V stredoveku si ju dávali hradní páni po opici, aby ich nebolela hlava," dodala Renáta.
Tá sa musela aj s kolegyňami obracať, pretože stredoveká kuchyňa bola neustále obliehaná. Každý chcel ochutnať jedlo našich predkov.
Ak si niekto dal vínnu kašu, určite ňou nechcel zahnať bolesti hlavy, pretože program na Oponickom hrade, vyvolával na tvárach návštevníkov úsmevy. Jeho strelecký záver mohol dať zabrať akurát ušiam.
So záujmom ľudí bol spokojný aj organizátor podujatia Peter Králik, ktorý skonštatoval, že každý rok príde na hrad asi o 40 percent návštevníkov viac. V poslednú septembrovú sobotu videlo stredoveké hry najmenej päťsto ľudí.