TOPOĽČANY. Prečo sú stromy väčšinou zelené, prečo na jeseň opadáva zo stromov lístie, podľa čoho poznáme vek stromov. Na tieto i podobné otázky odpovedá podujatie, ktoré pripravilo Tribečské múzeum v Topoľčanoch. Tvorivá dielňa Čo prezrádza strom potrvá do 22. novembra a určená je pre deti predškolského veku a žiakov základných škôl.
"Deti sa počas tohto podujatia oboznámia s viacerými poznatkami o stromoch, o ich jednotlivých častiach, o rozmanitých tvaroch korún, listov či plodov. Získajú informácie o nezastupiteľnom význame stromov nielen ako suroviny, ale aj dôležitého faktora životného prostredia," uviedla Oľga Kostolná z Tribečského múzea.
Svoje znalosti si účastníci podujatia overujú pri riešení prírodovedne orientovaných pracovných listov, testov, tajničiek, osemsmeroviek a doplňovačiek. Prostredníctvom spoločenských a interaktívnych hier sa môžu zabaviť a súčasne aj naučiť sa rozpoznávať základné druhy našich ihličnatých a listnatých stromov či uvedomiť si rozdielne vlastnosti dreva rôznych druhov drevín.
"Školáci sa tu dozvedajú aj zaujímavosti o stromoch rekordéroch. Napríklad, že najstarší druh stromu, ktorý sa objavil na Zemi už pred 250 miliónmi rokov, je ginko dvojlaločné. Jeho potomkovia ešte aj dnes rastú prirodzene v oblasti Číny," vysvetľuje Kostolná.
Deti si môžu v múzeu vlastnoručne vyrobiť farebné koláže z odtlačkov rozmanitých listov, obrázky z kôry či listové dlaždice. Formou maľovaného čítania je pre menšie deti pripravený príbeh o nespokojnom smriečku, rozprávka o vode v lese, puzzle, vymaľovánky a iné hry.
"Cieľom podujatia je pomôcť formovať pozitívny vzťah človeka k ochrane a tvorbe životného prostredia a tieto poznatky naviazať na vedomosti získané z prírodovedy," konštatuje Kostolná.