BOŠANY. Tohtoročné výročné zasadnutie Klubu absolventov Baťovej školy práce (BŠP)sa nieslo v slávnostnom duchu. Baťovci si spolu s miestnymi dôchodcami pripomenuli 80. výročie vstupu Bošian do sféry záujmu zlínskeho podnikateľa, čo nemalou mierou ovplyvnilo ďalšiu históriu obce.
Významnú udalosť, ktorou bolo odkúpenie upadajúcej garbiarne Tomášom Baťom v roku 1930, prezentovali členovia klubu BŠP v literárno-dramatickom pásme, ktoré všetkých zaujalo. Spomenuli, že krátko po tom, čo sa stala garbiareň súčasťou obuvníckeho impéria sa situácia v Bošanoch začala meniť k lepšiemu.
Baťa zariadil továreň novými strojmi a ľudí poslal na zaučenie do Zlína. Výrobu značne rozšíril a začal najímať nových pracovníkov. Neskôr zaviedol aj gumárenskú výrobu a v roku 1940 sa v Bošanoch produkovalo najviac obuvi na Slovensku.
S rozvojom podnikania úzko súvisela aj modernizácia obce. Baťa zaviedol do Bošian elektrické osvetlenie a dal pre robotníkov postaviť červenú a bielu kolóniu.
Dôchodcovia si pripomenuli aj 70. výročie založenia Baťovej školy práce. Ako uviedol predseda klubu absolventov BŠP Július Michnik, jej bošianska pobočka vychovala za 11 rokov existencie 151 kožiarov, gumárov a strojárov. Dnešných časov sa však dožila len desiatka z nich.
Diskusiu o histórii obohatil aj starosta Bošian Pavel Štros,ktorý priniesol dokumenty o pojednávajúce o predaji garbiarne. Píše sa v nich, že Tomáš Baťa kúpil túto fabriku od Adolfa Schmitta za tri milióny korún a peniaze boli vyplatené okamžite po podpise zmluvy.
Stretnutie absolventov BŠP a bošianskych dôchodcov sa však nieslo predovšetkým v duchu spomienok na bývalých učiteľov, spolužiakov i vedúcich pracovníkov baťových závodov.