TURČIANKY. Gustáv Hodál (67) hovorí, že starostom sa stal náhodou. Od roku 1976 bola obec súčasťou Klátovej Novej Vsi a keď sa v roku 1990 osamostatnila, v referende sa ako jediný nevyjadril, pred voľbami ho však občania navrhli za kandidáta.
„Kandidovali sme traja, jeden bol za Verejnosť proti násiliu, druhý za Slovenskú národnú stranu, a mne ľudia povedali, že keď chodím do kostola, budem kandidovať za KDH. Napočudovanie som voľby vyhral, V Turčiankach žije 150 ľudí, voličov bolo 125 a ja som dostal 76 hlasov," spomína.
Ušetril 10 tisíc eur
Začiatky nemal jednoduché, v budove obecného úradu, ktorý dovtedy slúžil ako kultúrny dom boli jedny kachle a v pivnici dve polená. S funkcionárskou prácou však mal skúsenosti, pretože bol členom občianskeho výboru pri vtedajšom miestnom národnom výbore.
Najskôr sa popasoval s budovou úradu. Zaviedol do nej elektrické kúrenie a odvodnil ju, lebo do pivnice po dažďoch zatekalo. Časom prišla plynofikácia obce a zavedenie vodovodu. To bola najväčšia investícia do obce za celých 20 rokov, stála 4 milióny slovenských korún a od štátu prišla dotácia milión.
Riadenie Turčianok nebolo podľa Hodála jednoduché. „Malé obce musia jednak bojovať s nízkym rozpočtom, majú veľké problémy s dotáciami, a na druhej strane je na ne vyvíjaný obrovský tlak. Kým v minulosti sa dbalo na to aby bol v každej dedine obchod a autobusový spoj, teraz tu nie je obchod, škola ani krčma. Všetko závisí od financií, ale môžem povedať, že po mojom odchode bude rozpočet v pluse, minimálne 10 tisíc eur."
Neskôr nemal protikandidátov
Gustáv Hodál je starostom na čiastočný úväzok. Predtým robil vedúceho oddelenia v strojárňach v Partizánskom a v súčasnosti stále podniká. Pri dome má malú dielňu na gumokovové výrobky. Hovorí, že občanom bol vždy k dispozícii a kancelársku robotu vybavoval po večeroch.
„Bola to viac-menej čestná funkcia. Zložitejšie situácie som riešil v období divokej privatizácie družstva, keď upozorňoval ľudí, aby si ustrážili majetok. No a potom to boli bežné priestupky alebo rodinné, či susedské spory. Na každej dedine sa iskrí, spory boli viac menej úsmevné, ale niekedy to dalo dosť zabrať."
Neskôr, po zvolení už Gustáv Hodál nemal vo voľbách protikandidátov, lebo v malej dedine sa ľudia do funkcie nehrnuli. Zistili, že starosta to nemá jednoduché. „No ani ja som nepočítal, že budem starostov až 20 rokov, myslel som si, že len štyri. Ani politicky nie som nikde etablovaný, lebo viem ako strany fungujú..."
Opäť pribudne obchod
Funkciu sa rozhodol položiť kvôli veku, na rok bude mať 68. „Zvážil som všetky pre a proti a dospel som k názoru, že je čas oddýchnuť si."
Meno svojej nástupkyne pozná Gustáv Hodál už dnes. Jedinou kandidátkou na starostku Turčianok je totiž Eva Dragulová. Starosta si myslí, že funkciu bude zastávať zodpovedne.
Úlohou novej starostky bude dokončiť rekonštrukciu obecného úradu, ktorá sa začala pred dvomi rokmi a investícia predstavuje 120 tisíc eur. „Najväčším problémom bolo zabezpečiť dodávateľa stavby, čo je pre malé dediny charakteristické," hovorí Hodál, ktorý tiež účelovo naplánoval v miestnosti v budove. „Kancelárie, knižnica a sklad CO budú na poschodí. Na prízemí zostane spoločenská miestnosť a zriadime tam tiež obchod, ktorý v obci už dva roky chýba."