BOŠANY. Dvaja učitelia z africkej Kene sa na Základnej škole v Bošanoch (okres Partizánske) učia využívať pri vyučovaní moderné informačné technológie. Základy práce s nimi sa naučili už v júni, keď v rámci projektu Nadácie Pontis navštívili Keňu učiteľky z obce Bošany.
Učitelia z Kene dnes absolvovali ukážku modernej vyučovacej hodiny matematiky v ôsmej triede. Pri vyučovaní používam interaktívnu tabuľu, žiaci majú k dispozícii notebooky, využívajú rôzne vizualizácie, uviedla riaditeľka školy Jana Kontúrová, ktorá vyučuje matematiku.
"Kenskí učitelia zostanú v Bošanoch takmer týždeň, počas ktorého sa zúčastnia na vyučovaní viacerých predmetov. Okrem nás navštívia aj ďalšie typy škôl v Partizánskom a v Leviciach", konštatovala riaditeľka.
"Počas našej návštevy sa chceme dozvedieť, ako Slovensko integrovalo informačné a komunikačné technológie do vzdelávania a ako sa touto zmenou zjednodušil a zefektívnil vyučovací proces. Vďaka tomu sa naša škola Moi High School v Kasigau stane modelovým príkladom zavádzania informačných a komunikačných technológií do vyučovania pre celú Keňu," povedal o návšteve na Slovensku Chrispin Mwawana, učiteľ z Moi High School v Kasigau. Podľa slov Kontúrovej sa do spolupráce medzi slovenskou a africkou školou aktívne zapájajú aj žiaci.
"Naše aj africké deti vytvorili spoločnú internetovú encyklopédiu afrických zvierat, ktorá bude dostupná aj na internete. Komunikačné problémy nemajú, dorozumievajú sa v anglickom jazyku prostredníctvom mailov a chatu."
Cieľom slovensko-kenského projektu je poskytnúť učiteľom z Kene školenie v práci s digitálnymi technológiami. V prvej fáze projektu, v júni tohto roku, navštívila školu Moi High School Kasigau v meste Rukanga päťčlenná výprava zo Slovenska. Slovenskí učitelia školili miestnych učiteľov, ako pri vyučovaní využívať informačné technológie. Slovenská výprava priniesla aj ďalšie informačné technológie do učebne, ktorá bola vybavená počítačmi v rámci projektu Nadácie Pontis.
Know-how pre vyučovanie s modernými technológiami pochádza z projektu spoločnosti Microsoft Notebook pre každého žiaka, do ktorého je zapojená aj bošianska základná škola. V projekte sme 20 počítačmi vybavili novú počítačovú učebňu na strednej škole, ktorú využíva 280 žiakov internátnej strednej školy Moi High School v Rukange. Vďaka zriadeniu internetového pripojenia v mieste realizácie projektu už nemusia obyvatelia cestovať 65 kilometrov k ďalšiemu najbližšiemu dostupnému miestu pripojenia, povedal Jakub Šimek, projektový koordinátor Nadácie Pontis.
Nadácia Pontis spustila nový projekt určený pre africký kontinent v januári tohto roka. Projekt Zvyšovanie počítačovej gramotnosti učiteľov a študentov v juhovýchodnej Keni je založený na skúsenostiach slovenského vzdelávacieho projektu Inovatívny učiteľ, ktorý získal ocenenie Via Bona Slovakia 2008. Projekt financuje Slovenská agentúra pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu (SAMRS) z prostriedkov slovenskej oficiálnej rozvojovej pomoci Slovak Aid a realizovali ho samotní slovenskí učitelia za pomoci externého odborníka zo spoločnosti Microsoft Slovakia.