Štefan Grman pomáhal pri povodniach a prežil aj leteckú katastrofu

Napriek tomu, že rodák z Velušoviec strávil prakticky celý život v Partizánskom, môže spomínať na nevšedné udalosti. Pocítil strach z vojny, zachraňoval majetok a mal šťastie pri havárii lietadla.

Štefan Grman s manželkou Jolanou.Štefan Grman s manželkou Jolanou. (Zdroj: JOŽO MALÝ)

Osud Štefana Grmana sa začal písať pred osemdesiatimi rokmi na Vianoce. Jeho otec bol roľníkom vo Velušovciach a brigádnicky pracoval v tovarníckom cukrovare baróna Stummera. Ako dieťa zažil II. svetovú vojnu a počas nej zažil aj krušné chvíle.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

„Pri prechode frontu koncom roku 1944 som navštevoval meštianku v Topoľčanoch. So spolužiakmi som prešiel denne na bicykli 24 kilometrov, no po príchode Nemcov v novembri, sme až do jari 1945 do školy nechodili," spomína Grman na obdobie vojny.

Považovali ho za partizána

Stretnutie s Nemcami v Štefanovi ešte dnes vyvoláva hrôzu. Otcovi, ktorý zakopával zemiaky priložil vojak na čelo samopal a odviedol ho preč. „Nemecká armáda hľadala v okolitých lesoch partizánov a cestou do Prašíc im zapadli do blata kanóny. Potrebovali chlapov, aby im pomohli a mňa poslali zohnať ďalších," vysvetľuje vtedajšie udalosti Štefan Grman.

SkryťVypnúť reklamu

Dobehol preto k svákovi Godálovi, no ten vidiac, že situácia je vážna, zaľahol do postele a urobil sa chorým. Keďže Štefan sa musel do 15 minút vrátiť, sváko mu dal na cestu aspoň jablká. Tie Nemcom zachutili a poslali Štefana po ďalšie.

„Naspäť som sa už nevrátil, doma som vyliezol na povalu a vytiahol za sebou rebrík. Zliezol som, až keď sa mama vrátila z trhu v Topoľčanoch."

Medzitým Nemci sústredili asi 60 chlapov z okolia v prašickej škole, kde ich zadržiavali v domnení, že sú medzi nimi partizáni. Vojaci sa ubytovali po domoch, aj u Grmanovcov spali štyria a v noci musela Štefanova mama okolo nich zapaľovať sviečky. Nemci si mysleli, že Štefan a jeho kamarát sú partizánske spojky.

Situáciu po dvoch dňoch zachránil farár zo Závady, ktorý musel na sviatosť oltárnu prisahať, že vo farnosti nemá partizánov. „Vojaci potom prepustili aj chlapov spolu s otcom z prašickej školy domov. Na výstrahu však zastrelili obecného zriadenca a neskôr bolo zavraždených niekoľko osôb s polesia Duchonka," dozvedeli sme sa od Štefana Grmana.

SkryťVypnúť reklamu

Mali zasahovať proti ľuďom

Aj ďalší nezabudnuteľný zážitok Štefana Grmana je spojený s vojnou. Odohral sa počas základnej vojenskej služby, ktorú s v rokoch 1951-53 odkrútil v Prahe. Budoval palebné posty na ochranu hlavného mesta proti nepriateľským náletom a v júni 1953 ich pluk uviedli do bojovej pohotovosti.

„Vtedy však nikto na Československo neplánoval zaútočiť, štát však vyhlásil menu peňazí a my sme dostali rozkaz, že ak sa budú ľudia búriť, musíme proti nim zasiahnuť," vysvetľuje situáciu Grman.

„Hrdinsky sa vtedy zachoval náš veliteľ čaty, ktorý povedal, že my sme ľudová armáda a do vlastných otcov a materí strieľať nebudeme. Na vojne sme boli už druhý rok, a tak vyzbrojili nováčikov. V Prahe napokon prebehla mena peňazí pokojne, no ľudia sa búrili v Plzni, kde sa aj strieľalo."

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Grmana to bola krutá mena peňazí. Hovorí, že jeden major, čo mal na konte milión zaň dostal 50 korún. Ľudia s podobným osudom sa ocitli na mizine a keď si nemali si za čo kúpiť jedlo, pýtali si ho od vojakov.

Poľnohospodár

Štefan Grman ako absolvent ovocinárskej a vinohradníckej školy bol prijatý do služieb povereníctva poľnohospodárstva na Krajskom národnom výbore v Nitre, neskôr na Okresnom národnom výbore v Partizánskom a až do dôchodku v roku 1990 pracoval na Okresnej poľnohospodárskej správe v Topoľčanoch. Medzitým sa oženil s Jolanou Krajčíkovou z Bojnej, ktorou sa zoznámil, keď obaja pomáhali počas žatevných prác a spoločne vychovali troch synov. Okrem toho sa začal venovať aj práci v dobrovoľnej požiarnej ochrane, kde pôsobil aj v dôchodcovskom veku.

Povodne

Ako dobrovoľný požiarnik bol nasadený do záchranárskych prác počas povodní na Dunaji v roku 1965.

„Bol som člen štábu Civilnej ochrany a zabezpečoval záchranu majetku v okresoch Komárno a Dunajská Streda. Do Topoľčianskeho okresu sme vtedy previezli takmer 2 500 kusov hovädzieho dobytka, 3 700 ošípaných stovky drobných zvierat. Nikoho vtedy nezaujímalo akej je národnosti, či Slovák alebo Maďar. Vo dne, v noci sme zachraňovali čo sa dalo a nezaujímalo nás, čo za to dostaneme. Pomáhali sme tiež pri výstavbe zničených objektov."

Štefan Grman zažil povodeň aj o rok neskôr v Partizánskom. Hovorí, že 20. august 1966 boj najčiernejším dňom v histórii Partizánskeho. Rieka Nitra ešte nebola zregulovaná a v meste bolo skoro meter vody. Živel si vtedy našťastie nevyžiadal žiadne obete.

„Do mesta sme dostali dvadsať kusov požiarnej techniky na čerpanie vody z domov, obchodov a fabriky. Požiarnici, poľnohospodári a ďalším pomáhali pri dezinfekcii studní, pivníc a budov. Škoda na poľnohospodárskej produkcii bola vtedy vyše 14 miliónov korún. Pôda povodni bola zdevastovaná a neobrábateľná," spomína Grman.

Letecká havária

Členstvo medzi dobrovoľnými hasičmi sa stalo Štefanovi Grmanovi takmer osudným. V októbri 1968 bol na zasadnutí Ústredného výboru Československého zväzu požiarnej ochrany v Benešove. Pri návrate z Prahy sa však lietadlo IL-14 smerujúce do Piešťan, krátko po štarte zrútilo. Zo 40 pasažierov zahynulo na mieste 11 ľudí, vrátane posádky, desať ľudí utrpelo ťažké a 19 ľahké zranenia. Medzi obeťami boli aj ľudia z Topoľčian a okolia.

Štefan Grman vyviazol z otrasom mozgu a poranením chrbta. „V lietadle sme si mohli vybrať kam si sadneme. Spolu s Pavlom Reiselom z Veľkých Bielic sme našli miesto na pravej strane za krídlom. Krátko po štarte som si všimol, že z motora na pravej strane sa dymí a povedal som to Reiselovi. O na to, že o chvíľu to buchne a už sa neuvidíme. Preleteli sme tesne nad drôtmi elektrického vedenia a podali si ruky. Potom sa lietadlo stočilo doprava a narazilo," vybavuje si okamihy pred nehodou v pamäti Grman.

Keď sa obaja prebrali ľudia okolo kričali a zistili, že po náraze z nich strhlo šaty. Najskôr chceli hasiť horiaci motor, ale vybrali sa k potoku, kde sa umyli.

„Záchranári nás odviezli do Prahy a v motolskej nemocnici som strávil dva týždne. O tom že, lietadlo malo haváriu sa manželka dozvedela od susedov, keď hlásili moje meno v rádiu. V nemocnici nás navštívil aj predseda Národného zhromaždenia Josef Smrkovský. Dostal som 500 korún na nové oblečenie a domov ma doviezlo auto z ústredného výboru komunistickej strany," rozpráva Grman o udalostiach po svojom druhom narodení.

Vyznamenania

Napriek nešťastiu Štefan Grman na prácu v dobrovoľnom požiarnom zbore nezanevrel, ako hovorí, počas práci v tejto organizácii spoznal 4 tisíc hasičov v bývalom veľkom Topoľčianskom okrese. V roku 1991 dostal ocenenie Zaslúžilý člen požiarnej ochrany.

Vyznamenanie dostal aj za svoju profesionálnu prácu. Minister mu udelil titul Vinikajúci pracovník v rezorte poľnohospodárstva a predseda slovenskej vlády za bývalého režimu Peter Colotka vyznamenanie Za službu vlasti.

„Zažil som všetkých československých aj slovenských prezidentov, päťkrát zmenu režimu a 17-krát mi upravovali dôchodok. No vždy som v prvom rade myslel na plnenie svojich povinností. Usiloval som sa byť skromný, netúžil som po kariére a dbal som o to, aby boli ľudia a ich majetok chránení pred pohromami," uzavrel Štefan Grman.

Najčítanejšie na My Topoľčany

Komerčné články

  1. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu
  2. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  3. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  6. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  7. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  8. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  1. Bývanie vytesané do kameňa? V Kapadócii tak žijú po stáročia
  2. E-recept, evolúcia v zdravotnej starostlivosti
  3. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  4. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  5. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  6. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  8. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  1. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 18 233
  2. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 548
  3. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 13 487
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 11 010
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 648
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 10 508
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 8 025
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 5 320
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 815
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 474
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 145
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z Správy Topoľčany a Partizánske - aktuálne spravodajstvo na dnes| MY Topoľčany

Operačné strediska mestskej polície sa po novom nachádza pri matrike.

Zamerané budú najmä na stojiská smetných nádob.


Miesto tragickej nehody.

Najmenej práce mali policajti v okrese Partizánske.


SITA
Vpravo Anton Ulbricht, konateľ spoločnosti Tanawa, ktorá vyrába tatranskú minerálku.

V ďalšej časti seriálu Príbeh značky sme hovorili s konateľom spoločnosti Tanawa.


Ilustračné foto.

Hrozí mu až osem rokov väzenia.


TASR a 1 ďalší
  1. Marek Strapko: Aj za čias Ježiša žili dezoláti
  2. Ondřej Havelka: Starý zákon pohledem poutníka. Bible jako nejstarší cestopis odhalující smysl Cesty 10/11
  3. Rado Surovka: Chameleón prezidentom ?
  4. Martin Škopec Antal: Pokus o zjednotenie spoločnosti je utopickým blúznením
  5. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (29.3. - 4.4.1924)
  6. Miroslav Lukáč: Milý Peťko! Nechcel by som ťa ani za suseda, ani za stojan na bicykel.
  7. Ľuboslav Farkaš: Veľkonočné priane
  8. Ivan Mlynár: Šedá kôra chodiacej kópie Mariana Kotlebu, Tomáša Tarabu, vyprodukovala ďalšie verbálne fekálie.
  1. Ivan Čáni: Korčok vybuchol – Pellegrini ho zožral zaživa. 46 815
  2. Ivan Mlynár: Fašistický sajrajt Tomáš Taraba, je už zamotanejší, ako nová telenovela. 13 669
  3. Peter Bolebruch: Každa rodina bola podvedená o 80 tisíc v priemere. Ako podviedli vidiek a ožobráčili ľudí o role a pozemky? Kto je pozemková mafia? 13 474
  4. Michael Achberger: Vitamínový prevrat, o ktorom lekári mlčia: Ako lipozomálne vitamíny menia pravidlá! 8 392
  5. Miroslav Galovič: Nezalepený dopis víťazovi prezidentských volieb 8 376
  6. Janka Bittó Cigániková: Drucker to vyhlásil 1. februára, Dolinková to stále zdržiava. Stáť nás to môže zdravie a životy 8 244
  7. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat 8 145
  8. Juraj Kumičák: Kolaborant 7 435
  1. Pavol Koprda: Demografia a voľby - čo sa zmenilo od roku 1999
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok aktuálně zvítězil ve facebookové diskusi nad Petrem Pellegrinim!
  3. Jiří Ščobák: Velikonoce jsou výborné na podporu Korčoka na sociálních sítích! Pojďme do toho! ❤
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 76. - Arkdída - Vilkitský a Ušakov, ktorí sa zaslúžili o posledné arktické objavy
  5. Yevhen Hessen: Teroristický útok v Moskve a mobilizácia 300 000 Rusov
  6. Post Bellum SK: Prvé transporty smrti boli plné mladých dievčat
  7. Monika Nagyova: Synom, ktorí svoje matky nešibú
  8. Yevhen Hessen: Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu