TOPOĽČANY. Odpratávať sneh z chodníkov a zasnežených plôch sa oplatí, pretože ľuďom, ktorí tak po čerstvom snežení urýchlene bez prieťahov nespravia, hrozí pokuta. A ak príde na takomto mieste ešte aj k úraz, vznikne problém. Postihnutý človek si totiž môže vymáhať odškodné. Chodníky priľahlé k nehnuteľnostiam musia čistiť vlastníci, správcovia alebo užívatelia priľahlých budov. Tieto povinnosti nariaďuje všeobecne záväzné nariadenie mesta Topoľčany.
Robotu si delí mesto s ľuďmi
„Závady v schodnosti priechodov pre chodcov na miestnych komunikáciách a prejazdných úsekoch ciest cez obce, ako aj závady v schodnosti miestnych komunikácií určených výhradne pre chodcov, sú povinní odstraňovať správcovia miestnych komunikácií, to znamená, že tieto závady odstraňuje mesto Topoľčany," vysvetľuje Peter Krátky z topoľčianskej radnice.
„No závady v schodnosti chodníkov priľahlých k nehnuteľnostiam, ktoré sa nachádzajú v zastavanom území a hraničia s cestou alebo miestnou komunikáciou, sú povinní bez prieťahov odstraňovať vlastníci, správcovia alebo užívatelia nehnuteľností, pokiaľ tieto závady vznikli znečistením, poľadovicou alebo snehom," dodáva Krátky.
Zoznam nebezpečných úsekov
- prechod pre peších na nadjazde cez železnicu
- lávky cez potok Chotina
- schody z ulice Tribečskej na Krušovskú (za Modrákom)
- schody za cintorínom (z ulice Gorkého)
- pred cintorínom na ulici Krušovskej
- vedľa obchodu Monako (za kaplnkou, ul. Krušovská)
-miestne komunikácie z ulice Krušovskej na ulicu Tribečskú vedľa obchodného centra KR Bytmat
- ulica P. Jilemnického
- príjazdová miestna komunikácia k Domu smútku ulica Cintorínska
Zdroj:www.topolcany.sk
Popolom ani škvarou sa neposýpa
V Topoľčanoch platí nariadenie č. 3/1991 o tvorbe a ochrane životného prostredia v meste Topoľčany, ktoré hovorí, že organizácie, ktoré spravujú bytový fond alebo iný nehnuteľný majetok ako aj vlastníci takéhoto majetku a majitelia rodinných domov, sú povinní zabezpečiť, aby chodník hraničiaci s nehnuteľnosťou, tiež schody /po celej šírke/, keď nie je chodník, tak pás široký 1,5 m hraničiaci s nehnuteľnosťou a potrebný ku chôdzi, boli riadne, včas a v potrebnom rozsahu čistené, v zime bol z nich odstránený sneh a pri poľadovici posypané hmotami, ktoré zdrsňujú námrazu, napríklad pieskom a inertnými materiálmi a to po celej šírke, nie však škvarou a popolom. Kto sa neprispôsobí týmto predpisom mesta, hrozí pokuta od výšky 33 eur smerom hore.
Problémom sa dá predísť kúpou obyčajnej lopaty, ktorú v obchode dostať približne za 20 eur, pričom už pevnejší odhŕňač stojí 10 eur. Ak sa niekto stará o dlhý úsek chodníka, môže si kúpiť snehovú frézu. Cena lacnejšej sa pohybuje okolo 100 eur. Zložitejšie stroje sú však podstatne drahšie.
Dôkazy sú dôležité
Kto berie odstraňovanie snehu na ľahkú váhu, môže prísť o peniaze, dokonca sa stať účastníkom súdu. Ak sa totiž na zasneženom chodníku niekto pošmykne a zraní sa, zodpovednosť nesie majiteľ či správca domu.
"Ak už majiteľa nehnuteľnosti poznáte, treba ho vyzvať na náhradu škody, najlepšie písomne. Namieste je upozornenie, že ak tak neurobí dobrovoľne, budete celú vec riešiť súdnou cestou, čím mu vzniknú na trovách konania zbytočné náklady. Ak sumu nezaplatí, môžete ho zažalovať. Na súde však musíte dokázať nielen vzniknutú ujmu, ale aj to, že si žalovaný nesplnil svoju povinnosť udržiavať chodník vo vhodnom stave," hovorí právnička Lenka Venclová.
Preto je dôležité zabezpečiť si čo najviac dôkazov a svedkov. Dobré je hneď z miesta úrazu zavolať políciu alebo mestskú políciu, ktorá spíše zápisnicu. Ľudia, ktorí majú uzavreté úrazové poistenie, môžu na celý proces pátrania po majiteľovi alebo správcovi budovy, pred ktorou sa im úraz stal, pokojne zabudnúť.
Stačí zájsť k ošetrujúcemu lekárovi a správu od neho doručiť do poisťovne, ktorá môže škodu vymáhať od majiteľa nehnuteľnosti. Ak má vlastník nehnuteľnosť poistenú, poisťovne si navzájom škodu refundujú. Ak nehnuteľnosť nebola poistená, úhrada ide na ťarchu poisťovne.